بازداشت یک خبرنگار دو مقام روس را تا آستانه اخراج برد

مسکو – ایرنا – وزیر کشور روسیه از درخواست خود از رئیس جمهوری این کشور برای برکناری دو مقام وزارت کشور بخاطر دستگیری یک خبرنگار روس خبر داد.

در بیانیه ولادیمیر کولوکولتسف که سه شنبه شب توسط رسانه های روسیه منتشر شد وی از پایان پیگیری قضایی ایوان گولونوف خبرنگار تحقیقی پایگاه اینترنتی روسی «مدوز» و آزادی او خبر داد.
گولونوف که در سالهای اخیر چندین مقاله درباره فساد مالی در بین مقامهای روسیه نوشته بود، روز ششم ماه ژوئن (پنجشنبه هفته گذشته) در مسکو به جرم نگهداری مقداری مواد مخدر توسط ماموران پلیس دستگیر و گفته شد بشدت کتک خورده است.
وزیر کشور روسیه گفت که ژنرال یوری دویاتکین رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان پلیس مسکو و آندره پوچکوف رئیس اداره وزارت کشور منطقه غرب مسکو وزارت کشور روسیه تا پایان تحقیقات از مقام خود بطور موقت برکنار شده اند.
وی همچنین به درخواست خود از رئیس جمهوری روسیه برای برکناری این دو مقام امنیتی اشاره کرد.
کولوکولتسف گفت که تعقیب قضایی ایوان گولونوف متوقف شده و این تصمیم درنتیجه تحقیقات کارشناسی بیولوژیکی و جنایی و اثر انگشت نگاری گرفته شده است.
وزیر کشور روسیه خاطرنشان کرد که این خبرنگار امروز از بازداشت خانگی آزاد می شود.
خانم والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه نیز امروز اعلام کرد که در مراحل دستگیری و تحقیقات جنایی درباره گولونوف اشتباهاتی رخ داده است.
وی امروز با یوری چایکا دادستان کل روسیه دیدار کرد و چایکا به وی اطمینان داد که دادستانی کل پرونده تعقیب قضایی خبرنگار را تحت کنترل خود گرفته است.
در همین حال ایوان گولونوف خبرنگار بازداشت شده امروز اعلام کرد که هیچگاه مواد مخدر مصرف نکرده است و هیچ ارتباطی با مواد مخدری که گفته می شود از خانه اش به دست امده است ندارد.
به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه کامرسانت، خانم گالینا تیمچنکو رئیس پایگاه اینترنتی مدوز که گولونوف در آن کار می کند امروز گفت که از شنیدن خبر آزادی وی ذوق زده شده است.
وی گفت: ما خوب می دانستیم که آزادی وی با تلاش های صدها و هزاران نفر تحقق یافت و از همه قدردانی می کنیم.
ولادیمیر سولوویف رئیس اتحادیه خبرنگاران روسیه نیز گفت: از تصمیم برای ازادی گولونوف فقط می توان استقبال کرد و من فکر می کنم این برای احساس امنیت جامعه مدنی و همبستگی خبرنگاران روسیه بسیار مهم است.
در همین حال روزنامه کامرسانت نوشت که قرار است فردا در حمایت از گولونوف اجتماعی در مسکو برگزار شود.
به نوشته این روزنامه، الیزابت نسترووا یکی از برگزار کنندگان این اجتماع در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت که اجتماع در حمایت از گولونوف در هر حال برگزار می شود و مجوز برای برگزاری این اجتماع دریافت نشده است.
اروپام **۳۹۱**۱۳۴۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =