دولت پاکستان برای شناسایی عاملان افزایش بدهی های کشور کمیسیون ویژه تشکیل می دهد

اسلام آباد - ایرنا - «عمران خان» نخست وزیر پاکستان با تاکید بر مبارزه قاطع علیه مفسدان مالی و متهمان مربوط به پرونده های پولشویی در کشور، گفت: کمیسیون ویژه ای برای تحقیق و شناسایی عاملان افزایش بدهی های پاکستان طی ده سال گذشته تشکیل می شود.

عمران خان بامداد چهارشنبه طی سخنرانی خطاب به مردم پاکستان که از شبکه ملی این کشور پخش شد، اظهار داشت: دولت فعلی پاکستان برای مبارزه با فساد مالی به هیچ قیمتی مرعوب مخالفان سیاسی نخواهد شد.

وی با انتقاد از عملکرد دولت های سابق پاکستان به حاکمیت احزاب مسلم لیگ نواز و حزب مردم، گفت: روسا و وزرای سابق این کشور در جرم های اختلاس مالی و پولشویی دست داشته و باعث وارد آوردن خسارت های زیادی به پاکستان شدند.

عمران خان افزود: کمیسیون عالی رتبه ای متشکل از ماموران سازمان آگاهی، سازمان اطلاعات دولتی، سازمان اطلاعات ارتش و نهاد نظارت پر فعالیت های ارزی پاکستان تشکیل خواهد شد که کار اصلی آن شناسایی عاملان افزایش بدهی های پاکستان طی ۱۰ سال گذشته است.

وی خطاب به مخالفان سیاسی و آن دسته از سیاستمدارانی پاکستانی که اخیراً به اتهام پولشویی و فساد مالی محکوم به حبس و تحت بازداشت قرار دارند، گفت: افرادی که طی سال های اخیر باعث افزایش ۲۴ هزار میلیارد روپیه ای در بدهی های پاکستان شدند باید جوابگو باشند.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: وی تحت فشار مخالفان سیاسی قرار نخواهد گرفت و تا پای جان در مسیر مبارزه با مفسدان مالی و غارتگران دارایی های مردم پاکستان ایستادگی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه حزب تحریک انصاف پاکستان به عنوان حزب حاکم فعلی این کشور اولین بودجه مالی را روز گذشته تقدیم پارلمان ملی کرد، گفت: این بودجه برای رفع مشکلات معیشتی و بهبود سطح زندگی مردم برنامه ریزی شده و ما از مردم پاکستان می خواهیم که در پرداخت مالیات با دولت همکاری کنند.

عمران خان پیش تر اعلام کرده بود که در برابر عناصری که به خزانه ملی خسارت وارد کرده و اقدام به پولشویی رقم‌های میلیاردی کرده‌اند هرگز کوتاه نخواهد آمد.

احزاب مخالف دولت پاکستان از جمله حزب مسلم لیگ نواز و حزب مردم اقدامات اخیر علیه سیاستمداران این کشور را رویکرد جانبدارانه دولت عمران خان می‌دانند و معتقدند که دولت در حال انتقام گیری از مخالفان سیاسی خود است.

پس از روی کار آمدن دولت فعلی در پاکستان فرآیند پیگیری پرونده‌های پولشویی و فسادمالی علیه مقامات و سیاستمداران این کشور سرعت گرفت.

روز دوشنبه «آصف علی زرداری» رئیس جمهوری سابق پاکستان و سرپرست حزب مردم که درخواست تمدید قرار وثیقه وی از سوی دادگای رد شده بود، توسط مأموران دیوان احتساب بازداشت شد.

پس از محاکمه و زندانی شدن «نواز شریف» نخست وزیر پیشین پاکستان به اتهام فسادمالی و پولشویی، بازداشت آصف علی زرداری را می‌توان از بی سابقه ترین تحولات سیاسی از زمان آغاز دولت عمران خان دانست.

گزارش روز سه شنبه رسانه‌های پاکستانی نیز از شهر لاهور حاکی است که «حمزه شهباز» رهبر جناح مخالف دولت در مجلس ایالتی پنجاب و فرزند شهباز شریف نیز در ارتباط با پرونده اختلاس مالی بازداشت شد.

شبک**آساق *۲۷۴**۱۳۹۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =