۲۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۴
کد خبرنگار: 1126
کد خبر: 83349630
۰ نفر
مرمت و ساماندهی قلعه ملکی هرات خاتم آغاز شد

یزد - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم از شروع مرمت و ساماندهی یکی از بزرگترین قلعه های تاریخی استان یزد، به نام « مُلکی» در این شهرستان با اعتبار اولیه ۲.۵ میلیارد ریال خبر داد.

عباس قدیریان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: با تأمین اعتبار لازم، مرمت و ساماندهی قلعه در دستور کار این اداره قرار گرفت و مرمت بنا از اوایل خرداد ماه جاری آغاز شده است.

وی افزود: این بنا یکی از قلعه‌های دوره افشاریه یا زندیه است که در گذشته کاربری مسکونی و نظامی داشت و با توجه به فضاهای داخلی مانند هشتی ورودی، شاه نشین، کلنی های مسکونی در ۲ جبهه، برج‌های دیده بانی و تیرکش ها، سیلوهای نگهداری غله، محل استقرار نگهبانان، اسطبل روباز و مسقف حیوانات و فضاهای اضطراری برای زراعت و کشاورزی یکی از کامل‌ترین قلعه‌های منطقه و یزد است.

وی اظهار داشت: این بنای ارزشمند در سال ۱۳۸۷ با شماره ثبتی ۲۴۴۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسول یادآور شد: مرمت و ساماندهی این قلعه به صورت پیمانی و ظرف مدت سه ماه انجام می شود.

قدیریان تصریح کرد: مرمت شامل ساخت و ساز دیوار خشتی برج‌ها با تزئینات خاص خود برج‌ها، تراش و اندود کاهگل دیوارها به صورت ته کش و رو کش، استحکام بخشی پای دیوارها، احداث طاق و تویزه های فرو ریخته و همچنین کف سازی فضاهای اصلی قلعه است.

رئیس میراث فرهنگی خاتم یادآور شد: مرمت و ساماندهی قلعه هرساله با توجه به اعتبار تخصیصی در برنامه قرار دارد تا در آینده شاهد مرمت تمامی قلعه ها باشیم و در برنامه هست از این اثر به عنوان مجتمع اداری، خدماتی، اقامتی و پذیرایی احیا و بهره برداری شود.

به گفته مسؤولان هر ساله افزون بر ۱۲ هزار نفر از این منطقه دیدن می‌کنند که امیدواریم امسال این تعداد افزایش یابد.
هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

۷۵۳۴/‏‬ ۲۰۴۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =