۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۷
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83349406
۰ نفر
اختلاف سلیقه‌ها نباید منجر به رکود امور هنری  در اردکان شود

یزد - ایرنا - فرماندار اردکان با بیان اینکه انتظار از انجمن‌های هنری، تحرک بیشتر در امور مربوطه است، گفت: نباید اختلاف سلیقه‌ها منجر به رکود فعالیت‌های هنر در این شهرستان شود.

بهروز شهابی زاد روز سه شنبه در نشست با جمعی از هنرمندان شهرستان افزود: تأثیرگذارترین راه برای بیان مسائل و حتی رفع مشکلات جامعه، زبان هنر است، زیرا هنر برخاسته از روح و سرشت انسان‌هاست و بی‌توجهی به آن در واقع عدم توجه به فطرت انسانی است.

وی با اشاره به پیشینه فرهنگی و هنری اردکان تصریح کرد: زیبنده این شهرستان با آن غنای فرهنگی سابقه تاریخی، ادبی و شخصیت‌های فرهیخته نیست که اختلاف سلیقه‌ها منجر به رکود در انجام فعالیت‌های هنری شود.

فرماندار اردکان انتظار از انجمن‌های هنری را حضور فعال تر در عرصه‌های مختلف بیان کرد و گفت: باعث تأسف است که فعالیت انجمن‌ها محدود شده و حتی برخی از آن‌ها به بی‌تحرکی رسیده‌اند.

شهابی‌زاد از «ایجاد نشاط اجتماعی و حمایت از برنامه‌های مجوز دار» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای سخنرانی خود در مراسم معارفه به‌عنوان فرماندار یاد کرد و اظهار داشت: باید توجه داشت که فرمانداری به عنوان یک دستگاه ستادی قرار نیست وارد اجرایِ برنامه‌های هنری شود؛ بلکه آن‌چه در وظایف و اختیارات فرماندار و مجموعه فرمانداری است، حمایت معنوی و دفاع از برنامه‌های مجوز دار برای اجراست. درعین‌حال این موضوع بدین معنی نیست که حمایت‌های لازم در صورت پیگیری مدیران انجام نشود.

وی کمک‌های مالی پراکنده و جزیره‌ای را آفت کارهای هنری دانست و گفت: ادارهٔ فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ شهرستان در صدر امور قرار می‌گیرد و برنامه انجمن‌ها و هنرمندان را تجمیع می‌کند و فرمانداری تا حد امکان اجرای آن‌ها را تسهیل و برای انجام آن‌ها همراهی می‌کند.

شهابی زاد با تقدیر از اقدام انجمن مردم‌نهاد «چار سوق کویر» اردکان در دعوت از شخصیت‌های برجسته کشوری به شهرستان یادآور شد: انسجام در بین هنرمندان یکی از ضروریات امروز اردکان است که برگزاری شب‌های فرهنگی با دعوت و استفاده از شخصیّت‌های فرهیخته می‌تواند در این مسیر تأثیرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه نشریات با وجود این‌که بیش‌ترین تعداد مجوزها متعلق به اردکان است، اما تأثیرگذاری، نظم و ترتیب انتشار و محتوای آن‌ها راضی‌کننده نیست، زیرا نشریات باید مستقل و تحلیل‌گر و مطالبه گر باشند و اداره فرهنگ و ارشاد دقت و نظارت بیش‌تری در این زمینه داشته باشد.

این مسئول سیاسی با تبریک روز جهانی «صنایع‌دستی- ۲۰ خرداد» از آن به عنوان هنری قدیمی و برخاسته از فرهنگ و آداب و عادات پیشینیان یاد کرد و گفت: گرچه متولی این حوزه اداره ارشاد نیست اما همکاری و تعامل این ۲ دستگاه می‌تواند مغفول‌ماندگی این هنر را جبران و نقش خود را در معرفی هویّت اردکانی‌ها و انتقال و صدور آن ایفا کند.

وی همچنین رسیدگی به موضوع انجمن سینمای جوان اردکان و تعیین تکلیف آن حداکثر تا یک‌ماه آینده را خواستار شد.

پیش از سخنان فرماندار اردکان، سیدحسین میرحسینی اردکانی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خلاصه‌ای از اقدامات صورت‌گرفته در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان را ارائه کرد و در ادامه تعدادی از هنرمندان به بیان مسائل، مشکلات و انتظارات خود پرداختند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/‏‬ ۲۰۴۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =