۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۴
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 83349354
۰ نفر
تعزیه بستر رشد و تعالی هنر معنوی را به همراه دارد

کرمان - ایرنا - معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان با اشاره به برگزاری سوگواره تعزیه در روستای ده زیار گفت: این سوگواره علاوه بر فراهم کردن بستر رشد و تعالی هنر فاخر و معنوی، روستای ده زیار را به یکی از خاستگاه‌های تعزیه در استان و کشور تبدیل می‌کند.

به گزارش ایرنا، وحید محمدی روز سه شنبه در نشست خبری نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار افزود: استان کرمان از باب نسخه شناسی و سابقه تاریخی دارای جایگاه ممتازی در هنر تعزیه ایران است و هنرمندان زیادی نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند.

وی وجه تمایز سوگواره تعزیه ده‌زیار با سایر سوگواره‌هایی که در سطح کشور برگزار می‌شود را اجرای یک مجلس تعزیه در بخش رقابتی دانست و اظهار داشت: سوگواره تعزیه ده‌زیار تاکنون در ۶ دوره برگزار شده که دوره هفتم آن در سال جاری به صورت ملی برگزار می‌شود.

معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ادامه داد: یکی از اهداف مهم این سوگواره رفع تحریف، آسیب شناسی و آموزش گروه تعزیه خوانی توسط کارشناسان تعزیه در سطح ملی و استانی است.

محمدی با اشاره به زمان برگزاری سوگواره از ۲۲ خرداد تا دوم تیرماه ۹۸ به مدت ۱۲ شب گفت: آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار دوم تیرماه در سقاخانه و دارالشفاء حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده‌زیار برگزار می‌شود.

۹۸۸۹/‏۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =