ایران در سلامت خون بین کشورهای منطقه اول است

تهران -ایرنا- سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: رتبه ایران در زمینه سلامت خون در بین کشورهای منطقه اول است چرا که در این زمینه رشد چشمگیری داشته ایم.

بشیر حاجی بیگی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت‌های سازمان انتقال خون ایران در رسیدن به استانداردهای مطلوب بین المللی در زمینه سلامت خون، ایران اختلاف خود را با کشورهای منطقه به حد چشمگیری افزایش داده است و می‌توان اذعان کرد که ایران رتبه اول را در این زمینه در میان کشورهای منطقه دارد.

وی اضافه کرد: میزان شیوع عفونت‌های منتقله از طریق خون در میان اهداکنندگان در ایران در سال ۲۰۱۸ در مورد (اچ ای وی) ۳ صدم درصد، هپاتیت «بی» ۴ صدم درصد و هپاتیت «سی» نیز حدود ۱۴ صدم درصد است و ازاین جهت ایران در رده کشورهایی با درآمد بالا قرار دارد.

حاجی بیگی ادامه داد: امروزه یکی از مهمترین نیازهای مراکز بهداشتی درمانی جهان و بسیاری از سانحه دیده گان، مادران درآستانه زایمان، نوزادان نارس مبتلا به زردی و مبتلایان به بیماری‌های ژنتیک خونی، (بیماران خاص)، خون و فرآورده‌های خون ی سالم است.

وی گفت: در کشورهای در حال توسعه مرگ حین زایمان سومین علت منجر به مرگ در زنان ۱۵ تا ۴۴ است که ۲۷،۱ درصد موارد مرگ ناشی از خونریزی حین زایمان است و روزانه بیش از ۸۰۰ زن در اثر عوارض ناشی از حاملگی جان خود را از دست می‌دهند که از این میزان ۹۹ درصد مربوط به کشورهای در حال توسعه است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۷۷ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد خون اهدا شده است. که ۴۲ درصد آن در کشورهای با درآمد بالاست که ۱۶ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است، تأمین شده است. بر این اساس ۸۴ درصد جمعیت جهان که شامل کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته است، فقط به ۵۸ درصد عرضه خون جهانی دسترسی دارند.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: میزان اهدای خون به ازای هزارنفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا ۳۲،۶ در کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا ۱۵،۱و در کشورهای با درآمد پایین ۸،۱ به ازای هر هزار نفر جمعیت، است و متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای عضو مدیترانه شرقی ۱۴،۹ است. در حالی که این میزان در ایران در حال حاضر ۲۷ نفر به ازای هزار نفر جمعیت است.

حاجی بیگی با اشاره به اینکه هنوز ۶۶ کشور در جهان کمتر از ۱۰ اهدا به ازای هر هزار نفر جمعیت را دارند، گفت: ایران در سال ۹۷ توانست ۲میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خون را از طریق اهدای داوطلبانه و بدون چشم داشت تأمین کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =