۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 1061
کد خبر: 83349020
۰ نفر
آسیا در انتظار درخشش شمشیربازان ایران

تهران - ایرنا - رقابت‌های قهرمانی شمشیربازی آسیا به میزبانی ژاپن در حالی از پنجشنبه آغاز می شود که قاره کهن در انتظار درخشش نمایندگان این رشته ورزشی ایران است.

این رقابت‌ها از ۲۳ تا ۲۸ خردادماه در شهر توکیو برگزار می‌شود، و ۱۰ شمشیرباز زن و ۷ شمشیرباز مرد کشورمان در ۲ گروه بامداد امروز سه شنبه و فردا (چهارشنبه) عازم ژاپن خواهند شد.

این در حالی است که تیم ملی شمشیربازی ایران در اسلحه سابر برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو، اردیبهشت ماه در رقابت‌های جهانی اسپانیا شرکت کرد که با کسب مقام پنجمی برای سابریست ها به پایان رسید.
رقابت‌ها گرندپری روسیه نیز سوم خرداد برگزار شد که مجتبی عابدینی شمشیرباز اسلحه سابر به رقم حضور در این رقابت‌ها به دلیل آسیب دیدگی با نظر کادر فنی درمسابقات شرکت نکرد.
نیما زاهدی دیگر نماینده شمشیربازی ایران نیز در مرحله گروهی حذف شد. اما محمد رهبری و محمد فتوحی تا مرحله سی دو دوم و علی پاکدامن تا مرحله یک هشتم نهایی پیش رفتند.

«علی یعقوبیان» دبیر فدراسیون شمشیربازی در گفت و گو با ایرنا در این خصوص گفت: تیم دختران و پسران چند ماه است که در اردو هستند تا به صورت کامل در هر دو بخش اعزام رقابت‌های قهرمانی آسیا شوند و امیدوارم دست پر بازگردیم.

وی درباره آخرین وضعیت «مجتبی عابدینی» که پیش از این مصدوم شده بود اظهار داشت: عابدینی واقعاً بدشانسی آورد زیرا در این رشته درصد آسیب دیدگی نسبت به سایر رشته‌ها خیلی کم و حدود ۱۰ درصد است. ولی او متأسفانه در رقابت‌های جهانی اسپانیا مصدوم شد. البته پزشک عابدینی تلاش کرد تا او به رقابت‌های قهرمانی آسیا برسد.

دبیر فدراسیون شمشیربازی تاکید کرد در صورتی که بازیکنان در این رقابت‌ها و مسابقات قهرمانی جهان در مجارستان موفق عمل کنند، ۸۰ درصد راه برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ ژاپن طی شده است.

یعقوبیان در خصوص اینکه در کاروان اعزامی حضور زنان شمشیرباز پررنگ‌تر است، اظهار داشت: فدراسیون به رقم بودجه کمی که دارد و فقط کفاف هزینه‌های شمشیربازان اسلحه سابر است، توجه خاصی به شمشیربازان زن در سال‌های اخیر داشته تا آنها در رقابت‌های قهرمانی آسیا حاضر شوند.

وی ادامه داد: البته در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید هنوز جای فعالیت بیشتری هم وجود دارد ولی این را در نظر بگیرد که بودجه و امکانات فدراسیون پایین است و نمی‌توان بیشتر از این کار خاصی انجام داد.

دبیر فدراسیون شمشیربازی افزود: تیم‌های زنان و مردان ایران هرچقدر در رقابت‌های مختلف حضور پیدا کنند، تجربه و سطح فنی آنها افزایش می‌یابد که این می‌تواند نوید بخش موفقیت‌های بهتر در آینده شد.

یعقوبیان تاکید کرد که فعلاً از تیم‌های زنان توقع کسب مدال نداریم تا آنها فاصله خود را با تیم‌های مطرح آسیا کم کنند تا در آینده شمشیربازن زن را نیز روی سکو ببینیم.

وی خاطرنشان کرد که بیشتر تیم‌های اپه یا فلوره در رده‌های سنی و بخش‌های مختلف حداکثر ۲ بار در سال به رقابت‌های برون مرزی اعزام می‌شوند که خیلی کم است و اگر توجه بیشتری به این رشته شود قطعاً آنها توانایی کسب موفقت‌های زیادی دارند.

«مهسار پور رحمتی» شمشیرباز اسلحه اپه نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: تمرینات خوبی را پشت سرگذاشیم و برای مسابقات پیش رو آماده‌ایم ولی باید در نظر داشت که ۶ کشور برتر اسلحه اپه، آسیایی هستند تا کار برای کسب مدال خیلی سخت شود.

وی گفت: تمام تلاش همه بازیکنان اسلحه اپه این است که جایگاه خود را نسبت به سال گذشته از جایگاه هشتم بهبود بخشیم تا در آینده موفق به کسب مدال آینده شویم.

این بازیکن شمشیربازی با تشکر از فدراسیون که سهمیه خوبی در اعزام دختران به رقابت‌های قهرمانی آسیا در نظر گرفته است، گفت: فکر می‌کنم برای نخستین بار است که تیم‌های زنان در همه بخش‌ها به صورت کامل اعزام می‌شوند تا تجربه‌های رقابت‌های پیش رو سبب کسب مدال در آینده شود.

«سکینه نوری» دیگر شمشیرباز اسلحه اپه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در بخش‌های انفرادی و تیمی به ژاپن اعزام شدیم و امیدواریم در بخش تیمی جایگاه پنجمی را کسب کنیم. زیرا هدف اصلی بهبود بخشیدن جایگاه این اسلحه در آسیا است.

وی گفت: برای کسب سهیمه المیپک، سال آینده در بخش زون آسیا مبارزه خواهیم و اینکه تیم زنان کامل اعزام می‌شود جای خوشحالی دارد و نشان از اهمیت دادن فدراسیون به زنان شمشیرباز است.

اسامی ملی پوشان اعزامی:

مردان

سابر: مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی

اپه: محمد کیهانی و محمد اسماعیلی

فلوره: هادی رضوی نیا

زنان

فلوره: فرناز مرتضوی، الهه قهرمانی و هانیه خوشخواهی

اپه: سکینه نوری، پریا ماهرخ و مهسا پور رحمتی

سابر: پریماه برزگر، کیانا باقرزاده، فائزه رفیعی و نجمه سازنچیان

مربیان

پیمان فخری (سابر)، علی یعقوبیان (اپه) و محمد میرمحمدی (فلوره)

ورزشی **۹۰۲۹**۳۷۸۳**

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha