معیشت مردم در برنامه های سازگاری با کم آبی مورد توجه باشد

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با اشاره به لزوم توجه به معیشت مردم در برنامه های سازگاری با کم آبی گفت: برنامه ریزی برای کاهش برداشت از منابع آبی زیر زمینی در این استان باید با توجه به وضعیت معیشت ساکنان دنبال شود.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری کرمان، محمد جواد فدائی در نشست سازگاری با کم آبی استان با اشاره به برداشت اضافه از منابع آب زیر زمینی به طرق مختلف افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه، سالیانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب در حوزه منابع آبی زیر زمینی کاهش مصرف داشته باشیم و در نهایت این روند کاهشی در دراز مدت باعث جبران کسری مخازن آب استان شود.
وی با مهم خواندن اقدامات عملی و پرهیز از مباحث نظری تصریح کرد: در سالیان گذشته اجرای طرح همیاران آب باعث جبران بخشی از این کسری ها شده است ولی برای حل مسأله کم آبی در دراز مدت نیازمند راه حل های اجرایی جدی هستیم.
استاندار کرمان با اشاره به مصوبات نشست های گذشته کارگروه استانی سازگاری با کم آبی اظهار داشت: وجود چاه های غیر مجاز در سطح استان یکی از مشکلات مهم و بحران های جدی برای مقابله با کم آبی است و در نشست های قبل مقرر کردیم روستای چاه حسن رودبار جنوب و چمن در جیرفت به عنوان مناطق پایلوت تعیین تکلیف چاه های غیر مجاز و مجاز انتخاب شوند.
وی با اشاره به گزارش نماینده اداره کل جهاد کشاورزی جنوب استان افزود: طبق اعلام این سازمان، در روستای چمن جیرفت با توجه به مساحت اراضی کشاورزی و تعداد چاه های مجاز و غیر مجاز، میزان برداشت آب از منابع زیر زمینی بسیار بیشتر از حجم مورد نیاز این اراضی است.
فدائی با تأکید بر هدف اصلی کارگروه استانی سازگاری با کم آبی گفت: برنامه کاهش برداشت از منابع آبی زیر زمینی باید با توجه به در نظر گرفتن معیشت مردم دنبال شود.
وی با انتقاد از آمارهای متناقض ارائه شده تصریح کرد: حل مسائل و مشکلات و مقابله با کم آبی به آمارهای صحیح و دقیق نیاز دارد.
۷۴۲۰/‏‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =