موسسه رازی آماده واگذاری تکنولوژی تشخیص بیماریهای دامی سل و یون به بخش خصوصی است

کرج - ایرنا - موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با همکاری شرکت دانش بنیان موفق به دستیابی به تکنولوژی ساخت کیت الایزای جذبی تشخیص بیماریهای دامی سل و یون گردیده و هم اکنون آماده همکاری برای انتقال تکنولوژی به بخش خصوصی است.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی، نشست بررسی روش‌های تشخیص بیماری یون در گاو پیش از ظهر امروز با حضور رئیس مؤسسه رازی شعبه اراک، رئیس آزمایشگاه مایکوباکتریوم مؤسسه رازی و اعضای انجمن گاوداران صنعتی کشور در این مؤسسه برگزار شد و مباحث مربوط به اپیدمی‌های ناشی از بیماری سل و یون و روش‌های مورد استفاده در تشخیص بیماری‌های مذکور در گله‌های گاو مورد بررسی قرار گرفت.
سید شمس الدین قائم مقامی رئیس موسسه رازی شعبه اراک در این نشست با اشاره به اینکه سال گذشته مؤسسه رازی موفق به تجاری سازی و عرضه کیت الایزای جذبی تشخیص بیماری یون به بهره برداران گردیده است، افزود: این امر تأثیر بسزایی در ارتقا سطح بهداشت در دامداری‌ها دارد.
دکتر نادر مصوری رئیس آزمایشگاه مایکوباکتریوم مؤسسه رازی نیز در این نشست به اقدامات ارزشمند مؤسسه رازی اشاره کرد و هربخش از این مجموعه را کارخانه بزرگی عنوان کرد که فعالیت‌های بسیار مهمی انجام می‌دهند و در صورت توقف تولید هریک از آنان، لطمه بزرگی به سلامت کشور و جامعه وارد می‌شود.
وی ادامه داد: به این منظور مؤسسه رازی تلاش می‌کند در تحقیق و تشخیص انواع بیماری‌های مربوط به انسان، دام، طیور و حتی آبزیان پیشتاز باشد و هر سویه جدید را شناسایی کرده و نسبت به تولید واکسن آن اقدام کند. البته نقایصی وجود دارد که در این زمینه مجموعه مؤسسه رازی تمام تلاش خود را برای رفع این کمبودها انجام می‌دهد.
رئیس بخش توبرکولین، مالئین و مشمشه مؤسسه رازی ضمن ارائه اطلاعاتی در مورد بیماری‌های سل، یون و مشمشه و شناسایی این بیماری‌ها، بیان کرد: ۱۹۸ گونه مایکوباکتریوم در کشور وجود دارد که ۱۰ گونه از آنها می‌تواند در انسان نیز بیماری سل ایجاد کند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای برنامه کنترل و ریشه کنی سل در کشور باعث شده ایران در میان کشورهای همسایه تمیزترین باشد، افزود: این برنامه باید همچنان با جدیت ادامه پیدا کند، در غیر این صورت به سرنوشت کشورهای همسایه دچار می‌شویم چراکه این بیماری‌ها به راحتی قابل انتقال و البته قابل پیشگیری است.
دکتر مصوری تصریح کرد: این برنامه پیشگیری در کشور در خصوص بیماری یون انجام نمی‌شود چرا که سل انسان را درگیر کرده و حتی تا مرگ پیش می‌برد اما بیماری یون برای انسان مرگبار نبوده به همین علت دامداری‌ها باید از گله‌های خود در برابر بیماری یون مراقبت کنند به این دلیل که سل در پشت بیماری یون در دام‌ها قرار گرفته و آنان را درگیر می‌کند.
وی تشخیص بیماری سل و یون را در کشور بسیار دقیق و مطابق با کشورهای روز دنیا اعلام کرد و گفت: این امر سبب شده ایران نسبت به سایر کشورها در این خصوص سالم‌تر باشد که البته لازم به ذکر است واردات دام، ورود این بیماری را به کشور به دنبال داشته و حتی سویه های جدید را نیز وارد می‌کند.
رئیس آزمایشگاه مایکوباکتریوم مؤسسه رازی کارکنان بخش توبرکولین مؤسسه رازی را در صف اول جنگ با میکروارگانیسم های سطح ۳ عنوان کرد که برای سلامت کشور می‌جنگند و خود و خانواده‌هایشان در مواجهه با بیماری‌های خطرناکی قرار دارند که این اقدام بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود.
وی تعامل مناسب میان مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور را مسبب کاهش آمار سل انسانی و دامی در ایران عنوان کرد.
دکتر مصوری تکنیک ساخت کیت تشخیص بیماری یون در مؤسسه رازی را هم راستا با علوم روز دنیا عنوان کرد و افزود: مطلقاً از علوم روز دنیا عقب نیستیم و در این زمینه میزبان کارگاه‌های مربوط به این بیماری از سراسر دنیا نیز بوده ایم.
وی وجود موش و جوندگان را در گاوداری‌ها خطرناک و عامل انتقال بیماری سل اعلام کرد و گفت: عفونت همزمان در فارم ها بسیار مهم است باید مبارزه به صورت کامل با مایکوباکتریوم ها انجام و نمونه حتماً جداسازی شود تا به ریشه کنی دست یابیم.
رئیس بخش توبرکولین مؤسسه رازی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مؤسسه رازی توانسته کیت الایزای تشخیصی بیماری یون و بروسلوز گاوی را از سال گذشته تولید کند که علی رقم دارا بودن کیفیت مناسب در مقایسه با انواع خارجی، با قیمتی بسیار پایین‌تر از آن به فروش می‌رسد.

مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از سال ۱۳۰۳ تا کنون در کرج فعالیت می‌کند.

۶۱۵۶/‌۶۹۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =