تقویت اکوسیستم نو آوری در پارک علم و فناوری به رونق تولید می انجامد

کرمان - ایرنا - مشاور مدیرکل فناوری و امور برنامه ریزی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تشکیل و تقویت اکوسیستم نو آوری در پارک علم و فناوری، نقش کلیدی در ریل گذاری تحقق شعار سال برمبنای رونق تولید دارد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری پارک علم و فناوری استان کرمان علیرضا کریمیان اقبال افزود: پارک علم و فناوری در مرکزیت این اکوسیستم نقش محوری دارد و سایر المانها مثل دانشگاه‌ها، شرکتهای دانش بنیان، سرمایه گذاران و شتاب دهندها نیز باید باشند و من فکر می‌کنم در کرمان تلاش می‌شود این اکوسیستم شکل بگیرد.

وی فعالیت‌های پارک علم و فناوری استان کرمان را مثبت ارزیابی کردو گفت: احساس می کنم که تلاش‌های خوبی در حال انجام است.

مدرس کارگاه‌های آموزشی پارک‌های علم و فناوری با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای شرکت‌های دانش بیان کرمان اظهار داشت: در این کارگاه ۶ گروه تشکیل شد و در فاز اول تیم خود را کامل کردند، فاز دوم الگوی کسب و کار را نوشتند، فاز سوم هزینه‌های صرف تولید تکنولوژی را برآورد کردند، فاز چهارم نحوه میزان سرمایه مورد نیاز سه ساله را آموزش دادیم، فاز پنجم آموزش نقطه سربه سر انجام شد و در نهایت سود دهی شرکت و میزان سهم فناوری را از سود آموزش دادیم.

وی ادامه داد: از سطح ایده‌های خام مطرح شده و محصولات فناورانه پارک علم و فناورانه کرمان ارزیابی مثبتی دارم با توجه به اینکه کارگاه ارزش گذاری و نحوه ارائه محصول فناورانه به سرمایه گذار بود بیشتر واحدها باید نظر دهند.

کریمیان بیان کرد: تمرکز ما اینجا بیشتر بر شرکتهایی بود که از یک رشد نسبی و بلوغ رسیده باشند و می‌خواهند به دلیل مشکلات مالی یا به هر دلیلی محصول خود را بفروشند و یا با یک نفر شریک شوند.

وی با اشاره به نحوه ارزش گذاری محصول فناورانه و نحوه ارائه به سرمایه گذار افزود: روش‌های زیادی همانند روش هزینه‌ای، روش درآمدی و روش مقایسه‌ای بر ای ارزش گذاری در دنیا وجود دارد.

کریمیان گفت: چالشی که در ایران وجود دارد آن است که این مدل‌ها دارای یک استاندارد خاص است و در کشور ما این استاندارد وجود ندارد و ما مجبور شدیم همه ضریب‌ها و مدل‌ها را آزمایش کنیم و یک سری تغییرات به وجود بیاریم تا بر اساس شرایط اقتصادی و ارزی کشور خودمان بسنجیم و در نهایت توانستیم یک مدل بومی استخراج کنیم که نسبتاً هم برای شرکتها و هم برای سرمایه گذار موفقیت آمیز باشد.

وی با اشاره به آینده خوب شرکت‌های دانش بنیان استان کرمان تاکید کرد: شرایط فعلی فرصت بسیار خوبی برای رشد این شرکت‌ها است زیرا محصول با نمونه خارجی با توجه به شرایط ارزی از نظر ریالی بسیار بالا خواهد بود، یا به دلیل تحریم اصلاً موجود نباشد این می‌تواند وضعیت بازار را برای تولیدات داخل بهبود ببخشد.

۷۴۳۷/ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =