۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۳
کد خبرنگار: 1101
کد خبر: 83348688
۰ نفر
نخستین طرح تاریخ شفاهی ورزش با موضوع فوتبال کلید خورد

تهران- ایرنا- نخستین گام اجرای طرح تاریخ شفاهی فوتبال ایران روز سه شنبه در گفت و گو با «حشمت الله مهاجرانی» پیشکسوت فوتبال و سرمربی پیشین تیم ملی در آکادمی ملی المپیک کلید خورد.

با اعلام آکادمی ملی المپیک، گسترش پژوهش در زمینه تاریخ ورزش ایران با روایت ناگفته ها از استادان، صاحب نظران و ورزشکاران جزو رسالت مهم تاریخ شفاهی به شمار می رود که آکادمی ملی المپیک با همکاری کمیته ملی المپیک این مهم در صدر اولویت خود قرار دادند.

پیش تر «رضا قراخانلو» رییس آکادمی ملی المپیک به ایرنا گفت که تاکنون با چهار محقق برای چهار طرح اصلی «فوتبال و المپیک»، «کشتی و المپیک»، «ورزش زنان و فدراسیون کشورهای اسلامی» و «رسانه ها» قرارداد بسته شده است و در مرحله پیش پرداخت ها هستیم. با این اوصاف این طرح ها تاپایان سال عملیاتی می شوند و در نوبت دوم حدود ۶ طرح وجود دارد که به زودی با محققان قرارداد بسته می شود. موضوع تدوین تاریخ شفاهی ورزش با برگزاری چند دوره آموزشی و با افتتاح دپارتمان آن در آکادمی به یک جریان زنده تبدیل خواهد شد.

حال پس از نهایی شدن و تصویب چهار طرح برای انجام مصاحبه با پیشکسوتان ورزش در شورای سیاستگذاری، «حبیب الله اسماعیلی» مجری و مدیر اجرایی تاریخ شفاهی فوتبال ایران، مصاحبه ای را با مهاجرانی پیشکسوت و سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران در محل دپارتمان تاریخ شفاهی ورزش انجام داد تا این طرح از پروژه های تاریخ شفاهی ورزش با مدیریت و نظارت کمیته ملی المپیک به مرحله اجرا برسد.
مهاجرانی که در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین هدایت تیم ایران را بر عهده داشت، در طی این مصاحبه به بیان ناگفته هایی از تاریخ فوتبال ایران پرداخت.
گفتنی است تاریخ شفاهی ورزش زنان از دیگر طرح های پروژه تاریخ شفاهی ورزش است که هم اکنون با مدیریت اجرایی «غلامرضا عزیزی» در مرحله پیش تحقیق است و به زودی به مرحله اجرا خواهد رسید.

ورزشی **۹۲۵۰**۱۰۶۷**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =