۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۰
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83348655
۰ نفر
یگان حفاظت از منابع طبیعی خراسان شمالی کمبود نیرو دارد

بجنورد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: کمبود نیرو مشکل بزرگ یگان حفاظت از منابع طبیعی است و هم اکنون 2 میلیون هکتار اراضی ملی در سطح استان است که با توجه به کمبود شدید نیرو، حفاظت از آن‌ها به‌سختی انجام می‌شود.

سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون این یگان با دارا بودن ۶۰ نیرو عهده دار حفاظت از اراضی و منابع طبیعی، پیشگیری و جلوگیری از شخم و چرای دام، پیشگیری از قطع درختان و قاچاق چوب است.

وی افزود: یگان حفاظت به ازای هر ۶۰ تا ۱۰۰ هزار هکتار از منابع طبیعی خراسان شمالی فقط یک نیرو دارد در حالی که با توجه به استانداردهای این رقم باید ۱۰ هزار هکتار باشد و از سویی حتی وسیله نقلیه برخی از این افراد که معمولاً موتور سیکلت است، شخصی است.

*آسیب حریق به نوار مرزی

وی با اشاره به حریق‌های گاه و بیگاه در نوار مرزی خراسان شمالی و ترکمنستان گفت: در هنگام حریق مرزبان‌های ما ورود پیدا می‌کنند اما، اگر حریق مربوط به مناطق مرزی دو طرف باشد باید هماهنگی انجام شود تا بتوانیم آتش را خاموش کنیم که این امر کار را کند می‌کند.

خراسان شمالی دارای ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور ترکمنستان است که در محدوده شهرستان‌های بجنورد، شیروان، راز و جرگلان و مانه و سملقان واقع است.
این استان دارای حدود ۱۰۰ هزار نفر مرزنشین متشکل از اقوام ترک، کرد، تات و ترکمن در مناطق مرزی جمهوری ترکمنستان است که از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می‌کنند.
براساس دیدار دیپلماتیک بین فرماندهان مرزبانی دو کشور در منطقه اترک که در سال ۹۵ در ایستگاه راه آهن 'آک یایلا 'در خاک ترکمنستان برگزار شد، مقرر شد، طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در نقطه صفر مرزی در طول نوار مرزی ایران و ترکمنستان، به مأموران خود آموزش‌های لازم را بدهند.
هدف از این تفاهم نامه، همکاری بین مرزبانان دو کشور برای مهار آتش سوزی بود که احتمال بروز آتش سوزی در تابستان با افزایش دمای هوا و خشک شدن درختچه‌های گز در نقطه صفر مرزی دو کشور، افزایش می‌یابد.
براساس این تفاهم نامه همکاری، مقرر شد، درصورت مشاهده آتش سوزی در منطقه صفر مرزی، مأموران مرزبانی دو کشور بلافاصله با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یکدیگر اطلاع و برای اطفای کانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.

در آتش سوزی‌های نوار مرزی سال ۹۶، ۳۰ هکتار از منابع طببعی خراسان شمالی در آتش سوخت.

براساس آمارها: سال ۹۶، ۴۶ آتش سوزی در گستره ۲۸۱ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی خراسان شمالی رخ داد که این رقم در سال ۹۷ به ۲۳ فقره و سطح خسارت به ۷۰ هکتار کاهش یافت.

ب / ‏‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =