تلاش آمریکا در کم اهمیت جلوه دادن سفر نخست وزیر ژاپن به ایران

نیویورک- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی که جامعه جهانی را برای هرگونه همکاری اقتصادی با ایران تهدید می کرد، گفت:ما با متحدان خود در جلوگیری از ایران برای رسیدن به توانایی های تولید سلاح اتمی اتفاق نظر داریم.

مورگان اورتاگس روز دوشنبه به وقت محلی، نشست خبری خود را با مساله ایران شروع کرد. این چندمین باری است که سعی می‌کند نشان دهد، ایران را در صدر مسائل سیاست خارجی آمریکا است. هرچند سخن جدیدی برای گفتن ندارد و همان حرف‌های همیشگی که در این ۲ سال سلف او و همچنین مقامات بالادستی وی تکرار کرده‌اند را بازگو می‌کند.

وی افزود: نخست وزیر ژاپن در راه تهران است و وزیر خارجه آلمان در تهران به سر می‌برد، هیچ اختلافی بین ما و متحدانمان در جلوگیری از ایران برای رسیدن به سلاح اتمی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: همچنین ما درباره تهدیدهای ایران در زمینه برنامه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و سو استفاده از حقوق بشر اتفاق نظر داریم.

اورتاگس بدون توجه به اینکه کشورش برای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام پایبند نبوده و به طور کاملاً یکجانبه و برخلاف عرف بین المللی از آن خارج شده است، به همین توافق استناد کرد و گفت: ایران برخی از محدودیت‌های توافق هسته‌ای را نقض کرده است و امروزه آمریکا را تهدید می‌کند.

وی افزود: جامعه جهانی باید در مقابله با تهدیدهای ایران متحد شود و ایران را به خاطر توسعه برنامه هسته‌ای پاسخگو نگهداشته شود.

اظهارات سخنگوی تازه وارد وزارت خارجه آمریکا که پیش از مجری شبکه تلویزیونی مورد علاقه ترامپ بوده است، به این مساله نپرداخت که جامعه جهانی مورد تقاضای آمریکا برای اعمال فشار بر ایران، همان جامعه‌ای است که بارها از واشنگتن خواست تا از برجام خارج نشود و بر کسی پوشیده نیست که در این باره اختلاف نظر جدی بین متحدان آمریکا به خصوص گروه ۴+۱ با کاخ سفید وجود دارد.

اورتاگس خروج از برخی محدودیت‌های برجامی را گامی بزرگ در مسیری اشتباه توصیف کرد و درباره فعالیت‌های سازوکار مالی موسوم به اینستکس هم گفت: واشنگتن هر شرکتی که چه در بخش نفتی و چه در دیگر بخش‌ها از فعالیت‌های ایران حمایت مالی کند، مجازات خواهد کرد.

این اظهار نظر وی در ادامه قرائت بیانیه روز جمعه آنها در تحریم شرکت پتروشیمی خلیج فارس است که به زعم خود برای نشان دادن تداوم کارزار فشار حداکثری بر مردم ایران اعمال شده است.

وی در عین حال تصریح کرد که وزیر خارجه آمریکا "پیشتر این موضع را تصریح کرده است که هرگونه نظام پرداخت مالی مرتبط با مبادلات کالا و خدماتی که تحت تحریم دولت ایالات متحده نیست، مشکلی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که دولت متبوعش تمام هنجارهای بین المللی را نقض کرده است و رفتار عادی در صحنه بین الملل ندارد که جدیدترین نمونه آن دستور اعمال تعرفه برای متحد دیرینه خود یعنی مکزیک است که پس از اندکی با فشارهای داخلی و خارجی مجبور به عقب نشینی شد.

حال چنین دولتی از جمهوری اسلامی ایران که ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و نهاد معتبر بین المللی تأیید کرده که به تعهدات خود پایبند بوده است، می‌خواهد تا همچون کشور عادی رفتار کند و گرنه باید شاهد فروپاشی اقتصادی باشد.

اورتاگس در تأیید تروریسم اقتصادی دولت آمریکا و وضع تحریم‌های کاملاً یکجانبه اظهار کرد: ایالات متحده به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهید که در موارد تحریم، با ایران معامله کند.

وی در این نشست بار دیگر بر لزوم عملیاتی شدن ۱۲ شرط مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد و گفت تنها راه حل، رسیدن به توافقی جامع با ایران و رسیدن به ۱۲ شروطی که گذاشته‌ایم، است.

شبد *۱۴۲۹*۹۱۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =