۲۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۳
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 83347835
۳ نفر
اردبیل میزبانی شایسته برای والیبال جهان

اردبیل - ایرنا - مشتاقان و طرفداران ورزش بویژه والیبال در اردبیل تا حدود ۱۰ روز دیگر در اقلیم و طبیعت دل انگیز و کم نظیر منطقه از هفته چهارم والیبال لیگ ملت های جهان بعنوان یکی از مهم ترین رویدادهای ورزشی جهانی در این خطه میزبانی می کنند.

در این رویداد ورزشی تیم های والیبال ایران، فرانسه، پرتغال و استرالیا از روز ۳۱ خرداد ماه به مدت سه روز با رقابت خواهند کرد. مسئولان استان اردبیل می گویند که امکانات و مقدمات برگزاری شایسته این مسابقات فراهم شده و با توجه به تجربه برگزاری سه مسابقه والیبال و کشتی آسیایی اینبار نیز اردبیل میزبانی شایسته برای این رویداد مهم خواهد بود.

ورزش از گذشته‌های دور برای مردم اردبیل بویژه نوجوانان و جوانان این دیار پرجاذبه بوده به گونه‌ای که دست کم طی نیم قرن اخیر که ورزش حرفه‌ای و قهرمانی در این سرزمین مطرح شده، برغم کم برخورداری منطقه از امکانات و تجهیزات لازم، اشخاص مستعد زیادی در رشته‌های مختلف بویژه در کشتی فرنگی، وزنه برداری و فوتبال از این خطه به عنوان قهرمان در سطح کشوری، آسیایی و جهانی برای ایران افتخار آفریده اند.

اردبیل طی دهه های گذشته همواره تغذیه کننده تیم‌های سایر استان‌های ایران بوده و ورزشکاران مطرح فراوانی که بطور صرف بواسطه استعداد ذاتی خویش به یک تیم و یا باشگاهی معرفی شده و در آنجا استعدادهایشان شکوفا شده و آوازه جهانی یافته اند.

بسیاری از شهروندان استان اردبیل به یاد دارند که در دورانی نصف اوزان تیم ملی کشتی فرنگی ایران در اختیار جوانان شایسته اردبیل از جمله زنده یاد جابر عباس زاده، احد پازاج، احد جوان صالح، داور جدی، علی خوشطینت، حمید صمدی، هوشنگ نظری، نادر پیران و … بود که در آن سال‌ها افتخارات فراوانی را برای ایران به دست آوردند.

ولی مردم این دیار در زمینه ورزش همیشه از ۲ کاستی یعنی نبود تیم‌های مطرح و نیز عدم میزبانی اردبیل از مسابقات مهم قاره‌ای و بین المللی رنج برده اند.

اردبیل حتی برای میزبانی مسابقات ورزشی کشوری نیز اغلب دچار مشکلاتی بود و بندرت از این امتیاز بهره مند می‌شد و علت همه این ناکامی‌ها در یک جمله خلاصه می‌شد نبود امکانات، تجهیزات و فضاهای ورزشی مناسب و استاندارد و این در حالی است که منطقه‌ای مانند اردبیل به خاطر داشتن جاذبه‌ها و جلوه‌های کم نظیر سیاحتی از طبیعت دل انگیز و اغلب دست نخورده گرفته تا تاریخ و بناهای باستانی پر راز و رمز سالانه در فصول مختلف و به خصوص در تعطیلات عید نوروز و تابستان از چندین میلیون میهمان پذیرایی می‌کند.

برای مناسب بودن اردبیل به عنوان میزبانی انواع مسابقات ورزشی مهم قاره‌ای و جهانی فقط داشته‌های طبیعی آن مانند جلوه‌ها و چشم اندازهای زیبا و هوای دل انگیز کم نظیر آن کافیست جایی که کمتر منطقه‌ای را در جهان با این ویژگی‌ها می‌توان یافت.

اردبیل قرن هاست ییلاق حجم انبوه مسافرانی به شمار می‌آید که با فرار از گرمای آزاردهنده شهرهایشان به منظور آرامش و آسایش و بازیابی سلامت روانی و جسمانی خود چند روزی به طبیعت آرام و خنکای تابستانی این سرزمین پناه می‌آورند. همچنین با توجه به ارتفاع از سطح دریا این استان مکانی مناسب برای برگزاری انواع اردوهای تیم های ورزشی در سطح ملی و باشگاهی بوده و در سال های اخیر دهها تیم ورزشی در رشته های مختلف در شهرستان های اردبیل، نیر و سرعین ارد زده اند.

چند سالی است طلسم در حاشیه بودن اردبیل شکسته شده و به واسطه اقدام مسئولان، این استان از چند مسابقه مهم آسیایی میزبانی کرده و اینک با دریافت امتیاز میزبانی مسابقات لیگ والیبال مردان ملت‌های جهان شمارش وارونه برای آغاز بزرگترین رویداد ورزشی این شهر آغاز شده است.

استاندار اردبیل با تاکید بر آمادگی و نیز میزبانی شایسته این مسابقات می‌گوید: دستاوردهای مفید جانبی مسابقات لیگ جهانی والیبال به میزبانی اردبیل برای این استان به اندازه برگزاری خود این مسابقات دارای اهمیت می‌باشد.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو افزود: این دستاوردها و اثرهای مثبت آن بر حوزه‌های مختلف استان اردبیل باید برای مردم این استان مشهود و ملموس باشد.

وی با اشاره به تجربه موفق اردبیل در میزبانی چند مسابقه بین المللی اظهار داشت: برگزاری اینگونه مسابقات علاوه بر کمک به تقویت و پیشرفت آن رشته ورزشی دارای برکات و پیامدهای مفید فراوانی نیز می‌باشد که معرفی استعدادها و جاذبه‌های سیاحتی و اقلیمی استان اردبیل و معرفی دیگر امتیازهای آن ازجمله موقعیت مرزی و برخورداری از ظرفیت‌های خوب برای مبادلات تجاری این استان از آغن جمله می‌باشند.

استاندار اردبیل تاکید کرد: برای نتیجه گیری بهتر و مفیدتر از اینگونه رویدادهای ورزشی باید برنامه ریزی و هدف گذاری مشخص و از پیش تعیین شده انجام گیرد تا در کنار رسیدن به اهداف با میزبانی شایسته بتوانیم بواسطه آن تاریخ و تمدن کهن و پیام صلح و دوستی ایران را به جهانیان برسانیم.

بهنامجو خطاب به مدیران و متولیان ادارات و ارگان‌های اجرایی استان اردبیل تاکید کرد که باید با همکاری تنگاتنگ و بکارگیری همه امکانات و تجهیزات و نیروهای خود به تحقق این اهداف بیش از پیش کمک کنند.

وی ضمن تقدیر از میهمان نوازی شایسته مردم اردبیل و به خصوص ورزش دوستان و طرفداران ورزش والیبال در این استان در مسابقات قبلی خواستار همکاری بیش از پیش همگان برای ادامه این روند در این دوره از مسابقات شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل هم می‌گوید: بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر از طریق تلویزیون و یا دیگر ابزارهای رسانه‌ای این رویداد ورزشی را تماشا خواهند کرد و نام اردبیل با همه جلوه‌ها و داشته‌های افسانه‌ای خود برای چند روز روی آنتن‌های بین المللی خواهد بود.

بهرام آقاخانی افزود: علاوه بر تاثیرهایی که این مسابقات بر ورزش اردبیل و ایران بویژه در رشته والیبال خواهد گذاشت این یک فرصت بسیار مغتنم برای معرفی استعدادها و جاذبه‌های اردبیل به جهانیان است.

برنامه ریزی مناسب مدیران ذیربط بواسطه هماهنگی با فدراسیون جهانی والیبال برای تدارک برنامه‌های جنبی و تفریحی ورزشکاران حاضر در این لیگ و نیز دست اندرکاران، داوران، کادر فنی و دیگر میهمانان حاضر می‌تواند تا اندازه زیادی به معرفی داشته‌های طبیعی و تاریخی و طبیعی استان اردبیل و نیز ایجاد خاطره‌ای خوش و به یاد ماندنی برای حاضران در این دوره از مسابقات را فراهم کند.

در این حال آخرین رایزینی ها و بازرسی‌ها از تجهیزات، سالن‌ها و دیگر مکان‌های اقامتی صورت گرفته تا همه چیز برای برگزاری این رویداد ورزشی بین المللی مهیا باشد.

سرپرست دبیری فدراسیون والیبال ایران هم پس از بازدید از ورزشگاه حسین رضازاده محل برگزاری مسابقات والیبال جهانی گفت: این سالن ۶ هزار نفری از سوی فدراسیون والیبال تایید نهایی را برای برگزاری مسابقات گرفه است.

علی فتاحی امکانات و تجهیزات این سالن را مطلوب دانست و بیان کرد: اردبیل تجربه برگزاری ۲ رویداد والیبال بین المللی را دارد و از این بابت نگرانی برای برگزاری خوب این مسابقات نداریم.

ورزشگاه ۶ هزار نفری اردبیل از ۳۱ خرداد تا دوم تیرماه میزبان هفته چهارم مسابقات لیگ والیبال مردان جهان خواهد بود.

‏۶۰۱۶/‏ ۶۰۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =