واگذاری بنگاه های اقتصادی دولتی به کارگران به صورت شورایی

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی از بررسی طرح فروش سهام بنگاه های اقتصادی دولتی به صورت شورایی خبر داد و گفت: این روش در مرحله کنونی فروش بنگاه ها اجرا نمی شود اما در واگذاری‌های آینده اعمال خواهد شد.

«فرهاد دژپسند» عصر دوشنبه در حاشیه نشست مشترک با فعالان بخش خصوصی درباره واگذاری‌های بنگاه‌های اقتصادی در جمع خبرنگاران افزود: برای واگذاری این بنگاه‌ها از روش‌های متنوع مانند فروش مستقیم، اجاره به شرط تملیک و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله استفاده خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: تلاش شده است که در این دوره از خصوصی سازی، حاشیه‌هایی که در روش‌های نقد و اقساط واگذاری وجود داشت رخ ندهد.
دژپسند ادامه داد: سهام دولت در ۱۸ شرکت بورسی به طور کامل به شکل نقد و یا بلوکی عرضه خواهد شد که سهم دولت در این شرکت‌ها در حال حاضر حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: همه پول فروش سهام دولت در این شرکت‌ها به خزانه نمی‌رود بلکه بخشی از پول فروش از جمله بانک‌ها صرف افزایش سرمایه آنها می‌شود.
وی درباره پیشنهاد وزارت کار برای فروش سهام برخی بنگاه‌ها به کارگران به صورت شورایی گفت: از جمله پیشنهادات و طرح‌ها این است که سهام این بانک‌ها به کارگران واگذار شود تا به صورت شورایی اداره شود.
دژپسند یادآور شد: البته این روش در مرحله کنونی فروش اجرا نمی‌شود اما در واگذاری‌های آینده اعمال خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره بازگشت ارز ناشی از صادرات نیز گفت: خوشبختانه در ماه‌های اخیر وضع بازگشت ارز صادراتی بهبود یافته و صادرکنندگان عزم خود را برای بازگرداندن این ارز جذب کردند.
وی درباره صادرات غیر نفتی نیز گفت: در دو ماهه نخست امسال میزان صادرات غیر نفتی ۸ درصد نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش و میزان واردات نیز کاهش یافت که نشان می‌دهد که تراز تجاری کشور مثبت است.
اقتصام ۲۰۲۲**۹۱۸۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =