رئیس جهاد کشاورزی سمنان: ۱۵۹ طرح هفته جهادکشاورزی افتتاح می‌شود

سمنان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: ۱۵۹ طرح کشاورزی با اعتبار ۵۴۴ میلیارد ریال هفته جهادکشاورزی امسال در استان به بهره برداری می‌رسد.

سید حسن میرعماد روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهادکشاورزی در سالن جلسات سازمان جهادکشاورزی سمنان، افزود: از مجموع ۱۵۹ طرح آماده بهره برداری در هفته جهاد کشاورزی، ۱۳۳ طرح عمرانی و ۲۶ طرح تولیدی است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از ۱۵۹ طرح عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی یک هزار و ۲۵۷ فرصت شغلی در استان سمنان ایجاد می‌شود و ۲ هزار و ۶۷۰ خانوار در استان سمنان از مزایای اجرای طرح‌های افتتاحی در هفته جهاد کشاورزی بهره مند می‌شوند.

به گفته میرعماد، طرح‌های آماده بهره برداری استان سمنان در هفته جهاد کشاورزی بیشتر در زمینه‌هایی مانند تأمین زیرساخت‌های آب و خاک، اجرای سامانه های آبیاری نوین و ایجاد صنایع تبدیلی است.

میرعماد خاطرنشان کرد: اجرای طرح آبیاری نوین برای مدیریت مصرف آب و افزایش بهره وری با توجه به وضعیت آبی استان ضرورتی انکار ناپذیر است و اکنون سازمان جهاد کشاورزی ۳۴ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری اجرا کرده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: دولت به ازای هریک هکتار برای اجرای سامانه آبیاری نوین ۱۳۰ میلیون ریال کمک بلاعوض با هدف تشویق کشاورزان پرداخت می‌کند.

خسارت ۵۴۰ میلیارد ریال سرمازدگی امسال به کشاورزی سمنان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سرمازدگی در ابتدای امسال ۵۴۰ میلیارد ریال به کشاورزی استان سمنان خسارت زد.

وی یادآور شد: از سوی دولت ۸۰ میلیارد ریال برای جبران خسارت ناشی از سیل در فروردین ماه به استان سمنان اختصاص یافته و کشاورزان خسارت دیده با ثبت نام در سامانه سجاد می‌توانند از دریافت خسارت بهره مند شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به نقش بیمه در زمان وقوع حوادث، گفت: کشاورزان نسبت به بیمه محصولات کشاورزی خود اقدام کنند تا در مواقع بحران حداقل بخشی از خسارت‌ها جبران شود.

۱۹۸ هزار هکتار از وسعت اراضی استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می‌دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار باغ، ۱۱۰ هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود ۴۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالند.

از بیست و یکم تا بیست و هفتم خردادماه هفته جهاد کشاورزی نامیده شده است و شعار امسال هفته جهاد کشاورزی، «رونق تولید، امنیت غذایی کشور» نامگذاری شده است.

۷۳۴۲/‌۶۱۰۳