دیپلمات ژاپنی: نگاه های ژاپن و ایران به یکدیگر مثبت است

پکن- ایرنا- «تاناکا کویچیرو» دیپلمات سابق و کارشناس مسایل خاورمیانه در ژاپن می گوید که نگاه های ژاپن و ایران به یکدیگر در طول تاریخ روابط مثبت و مطلوب بوده و همواره این وضعیت در روابط خودنمایی کرده است.

او در مصاحبه‌ای که شماری از رسانه‌های ژاپن از جمله "نیپون" روز دوشنبه نقل کرده‌اند خاطر نشان می‌کند ژاپن تنها کشور آسیایی مرتبط با کشورهای غربی است که با ایران تا این حد روابط خوب و نزدیکی دارد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در ژاپن به تاریخچه‌ای از روابط و دوران شوک نفتی سال ۱۹۷۳ میلادی اشاره می‌کند و می‌افزاید: یادمان نرود که در آن زمان ۷۰ درصد نفت ژاپن از ایران تأمین می‌شد.
وی در این مصاحبه که رسانه‌های ژاپن با توجه به سفر هفته جاری " شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن به ایران به آن پرداخته‌اند، می‌گوید: ما هنوز روابط نزدیکی داریم نفت ایران به توسعه ساختار اقتصادی ژاپن کمک کرده است.
وی البته تصریح می‌کند که خروج ژاپن از پروژه آزادگان تحت فشارهای آمریکا و اجرانشدن برخی از تعهدات این کشور در قبال تهران به دلیل تحریم‌ها، باعث شده است تا از توکیو انتقادهایی صورت گیرد، اما مهم است که ژاپن همه تلاش خود را برای برون رفت از مشکلات بکار گیرد و این وضعیت را تا حد امکان تغییر دهد.
تاناکا از ایران با عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی و نفتی و دارنده منابع بزرگ گاز طبیعی در جهان و آسیای غربی یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت و با این همه منابع غنی انرژی و دارنده طولانی‌ترین سواحل خلیج فارس طبیعتاً همیشه از اولویت‌های ژاپن بوده است.
این پژوهشگر ژاپنی با اشاره به اینکه امروز چرخشی در روابط ژاپن و ایران در حال شکل گیری است، می‌گوید: ایران پس از انقلاب اسلامی تصویری مثبت از ژاپن داشته و در بسیاری موارد با این کشور مراودات داشته است ایران در تأمین برخی از فناوری‌ها به ژاپن وابسته بوده است ما تنها کشور متحد غربی‌ها هستیم که روابط بسیار خوب و نزدیک و دوستانه‌ای با ایران داریم و امروز همین شرایط بر مناسبات حکمفرماست.
وی تاکید می ورزد که امروز بسیاری بر این اعتقادند که ژاپن باید هرچه در توان دارد بکارگیرد تا اروپا و آمریکا را متقاعد کند که باید با ایران تعاملات سازنده‌ای داشته باشند.
او ادامه می‌دهد که جامعه بین المللی بتدریج چنین تعاملاتی با ایران برقرار کرده است امروز کشورهای مختلفی هستند که با ایران رابطه برقرار کرده‌اند مناسباتشان گسترده است ژاپن هم باید با روحیه برابری و همکاری با تهران معامله و مبادله کند.
این کارشناس ژاپنی می‌گوید: روزهای زیادی است که جمله احترام به قانون و حقوق شنیده می‌شود اگر این طور است باید توجه داشت که آمریکا این جمله و این عبارت را کاملاً نقض کرده و یکجانبه از برجام خارج شده و ایران را تحریم کرده است این کارها به خاورمیانه و بتدریج کل جهان آسیب می‌رساند لذا ژاپن هم مانند بسیاری از دیگر کشورهای بین المللی باید از آمریکا بخواهد که به توافق هسته‌ای پایبند باشد.
تاناکا خاطر نشان می‌کند که امروز دشواری زیادی برای مأموریت ژاپن وجود دارد ایران و آمریکا سالهاست چشم در چشم یکدیگر نشده‌اند اما ژاپن با هر دو طرف رابطه مستقیم دارد و می‌تواند تلاش‌های دیپلماتیک خود را بکار گیرد و به نتایج ملموسی برای برون رفت از این شرایط دست یابد.
آساق **۲۳۱**۱۹۰۴**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =