استاندار سمنان: کشاورزان با شرایط کم آبی سازگار شوند

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: سازگاری با شرایط کم آبی استان از طریق اصلاح الگوی کشت با بهره گیری از ایجاد گلخانه در کنار برنامه ریزی برای افزایش ارزش افزوده مدنظر کشاورزان قرار گیرد.

علیرضا آشناگر روز یکشنبه در نشست دیدار با نمایندگان کشاورزان استان سمنان در سالن غدیر استانداری، با بیان اینکه میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی در کشور ۵۰ درصد است، افزود: اکنون ۷۷ درصد از منابع زیرزمینی آب در استان سمنان استفاده می‌شود، استان با کسری ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه است و این رویه باید کنترل شود.


وی ادامه داد: در بعضی دشت‌های استان سمنان وضعیت بحرانی است و برای برون رفت از این شرایط همه باید کمک کنند و اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف بهترین کمک است.


وی ابراز داشت: بخش تولید پاک مربوط به کشاورزی و دامداری است و لازم است کشاورزان با افزایش بهره وری و مدیریت آب و اصلاح الگوی کشت به مدیریت کم آبی کمک کنند.


به گفته آشناگر، استان سمنان در منطقه خشک قرار دارد و تنها ۲ درصد از پهنه استان به کشاورزی اختصاص دارد، این وسعت اندک است، اما ارزش افزوده کشاورزی در این استان بالاست.


وی یادآور شد: محصولات و تولیدات کشاورزی استان سمنان دارای ارزش افزوده بالا و تولیدکننده ثروت است و اشتغال در این بخش نیز مناسب است، ولی باید با اتخاذ برنامه‌های کارشناسی به کشاورزی رونق داد تا از منابع آبی بی رویه استفاده نشود.


استاندار سمنان با بیان اینکه سخت گیری در اختصاص آب به نفع کشاورزان است، خاطرنشان کرد: صدور بی رویه مجوز حفر چاه و نبود دغدغه برداشت از منابع آب زیرزمینی، وضعیت موجود را ایجاد کرده و اکنون باید با تصمیم‌های منطقی و اصولی از ادامه روند موجود جلوگیری کرد.


وی با اشاره به اینکه کشاورزان در کشت باید به الگوی کشت توجه داشته باشند و منفعت اجتماعی را بر منفعت شخصی خود ترجیح دهند، ادامه داد: سیاست دولت در منطقه توسعه کشت گلخانه‌ای است و بر این اساس امسال یک هزار هکتار طرح ایجاد گلخانه و سایه بان در سمنان اجرا می‌شود.


استاندار سمنان گفت: در نظر گرفتن ابزار تشویقی برای کشت گلخانه‌ای نقش مؤثر در ترغیب کشاورزان دارد و باید بدون تعصب برای افزایش بهره گیری ساز و کار تعریف شود تا کشت گلخانه‌ای توسعه یابد.تشکل‌های کشاورزی با طرح‌های آبخیزداری همراهی کنند


آشناگر اظهار داشت: باید فرهنگ گفت و گو در جامعه تقویت شود و افراد از یکدیگر ایده بگیرند و این رویه در جامعه ترویج یابد، چرا که گفت و گو و استفاده از نظر متخصصان، کارشناسان و صاحبان نظران موجب افزایش ضریب موفقیت کار می‌شود.


استاندار سمنان با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری تصریح کرد: موانع تولید در بخش‌های مختلف مانند کشاورزی و صنعت شناسایی و نسبت به رفع مشکلات اقدام شود و جهادکشاورزی با مناطق محروم مانند سرکویر، بیارجمد و رضا آباد بیش از پیش همراهی داشته باشد.


وی خاطرنشان کرد: تشکل‌های کشاورزی برای اجرای طرح‌های آبخوان داری و آبخیزداری به منظور جبران کم آبی کمک کنند و امسال نیز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ۳۴۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح آبخیزداری اعتبار در نظر گرفته است.


وی با بیان اینکه عشایر ذخایر انقلاب هستند، گفت: عشایر نقش مهم در تأمین گوشت و امنیت غذایی دارند و این قشر زحمت کش باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند.


استاندار سمنان در این نشست درباره لزوم بررسی یکسان سازی ضریب کشتار، جلوگیری از خروج دام زنده از استان و تقویت ظرفیت کشتارگاهی مرغ، به نکاتی اشاره کرد و کشاورزان استان نیز درباره مشکلات خود صحبت کردند و رسیدگی به مسایل خود در زمینه تامین سوخت، مشکلات بیمه‌ای، کم آبی و تسهیلات بانکی را خواستار شدند.


استان سمنان ۴۵ هزار بهره بردار در بخش‌های مختلف کشاورزی و ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد.


۷۳۴۲/‏۶۱۰۳