کانال رودخانه آبشوران در پنج نقطه پرخطر بهسازی می شود

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه 16میلیارد تومان به پروژه آبشوران کرمانشاه اختصاص یافته، گفت: هم اکنون در پنج نقطه شهر کار بهسازی کانال آبشوران در دست اجراست.

فضل اله رنجبر روز یکشنبه در حاشیه نشست بررسی مسائل و مشکلات پروژه آبشوران در گفت و گو با ایرنا، اجرای این طرح یکی از اولویت‌های اصلی شهر کرمانشاه است.


وی گفت: نزدیک به ۵۰ درصد عملیات بهسازی و عمرانی این پروژه انجام شده است که اعتبار کلی که برای آن در سال گذشته درنظر گرفته شده بود نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان بود.


وی با بیان اینکه پروژه ساماندهی آبشوران با کمبود اعتبارات عمرانی مواجه است، ادامه داد: آبشوران از وسط شهر عبور می‌کند و خانه‌های مسکونی و مجتمع‌های تجاری در اطراف آن قرار دارد، از همین رو به دنبال فرسودگی دیواره‌های کانال آبشوران به دنبال دستور استاندار و معاونت عمرانی، کمیته‌ای ویژه متشکل از شهرداران مناطق سه و چهار و همچنین آب منطقه‌ای، پلیس راهور انتظامی، اتاق اصناف، مدیرت بحران شهرداری و شورای اسلامی شهر تشکیل شده است.


فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه این کمیته در جلسه امروز آخرین وضعیت آبشوران را بررسی کردند، افزود: پیمانکاران در نقاطی همچون دادگستری، چهار راه راهنمایی و رانندگی، پارکینگ شهرداری، خیابان فاطمی و پل چوبی مشغول ترمیم و بازسازی هستند.


رنجبر از تسریع در بهسازی کانال آبشوران در محدوده پارکینگ شهرداری به عنوان یکی از مصوبات جلسه امروز یاد کرد و گفت: با همکاری پلیس راهور از تردد خودروهای سنگین در خیابان حدادعادل و برخی نقاط پرخطر حوالی آبشوران ممانعت جدی به عمل می‌آید و باهمکاری یک تیم از کانال فیلمبرداری شود تا آخرین وضعیت کل کانال ارزیابی شود.


آبشوران رودخانه ای که از دل شهر یک میلیونی کرمانشاه عبور می کند و به محلی برای ریزش فاضلاب و زباله ها تبدیل شده است.
منشا این رودخانه که سراب قنبر در جنوب غرب کرمانشاه است با عبور از دل محلات شهر راهش را تا رودخانه قره سو در ضلع شمال شرقی کرمانشاه ادامه می دهد و با این رودخانه یکی می شود.
آبشوران (به کردی: ئاشوورا)، یکی از محله‌های قدیمی واقع در بافت قدیمی شهر کرمانشاه است. این محله به واسطه عبور رودخانه آبشوران از آن بدین نام خوانده می‌شود. آبشوران در منطقه ۳ شهرداری کرمانشاه قرار دارد.
قدمت این محله به اواخر دوران زندیه باز می‌گردد.
این محله از سمت غرب به خیابان مدرس، از شمال به خیابان نواب صفوی، از سمت جنوب غربی به خیابان شهید مطهری، از سمت شرق به خیابان شریعتی، از سمت جنوب به میدان شهید گمنام، از سمت شمال شرق به میدان وزیری و از سمت شمال غربی به سه راه نواب محدود می‌شود.


۷۴۶۰/۸۰۶۶