استاندار تهران: کوچک‌سازی کارگروه های استان قدرت تصمیم‌گیری را افزایش می دهد

تهران- ایرنا- استاندار تهران گفت: کوچک سازی کارگروه های شورای برنامه ریزی و توسعه استان قدرت تصمیم گیری در مورد مسائل مهم را افزایش می دهد اما نباید نمایشی باشد.

موضوع ادغام کارگروه‌هایی ذیل شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران در قالب چهار کارگروه برای نخستین بار از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور مطرح شد که در راستای اجرای این طرح ۱۲ کارگروه که تا پیش از این وجود داشته‌اند حذف و شورای برنامه‌ریزی استان تنها در قالب چهار کارگروه باید فعالیت خود را ادامه دهند.

با مطرح شدن موضوع ادغام کارگروه‌های ذیل شورای برنامه‌ریزی، مسئولان و دستگاه‌های استان تهران نظرات موافق و مخالفی را مطرح کردند موافقان به فرصت‌های اشتغال‌زایی اجرای این طرح و در نتیجه توسعه استان تأکید دارند و در مقابل مخالفان، اجرای این طرح را فارغ از شرایط و موضوعات اقتصادی روز می‌دانند.

به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز شنبه در جلسه شورای اشتغال که با حضور برخی از مدیران دستگاه های اجرایی در استانداری برگزار شد افزود: آئین‌نامه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران از بالا به پایین تدوین شده است، اگر برنامه‌ای سیکل مشارکت کارشناسان را با خود همراه نکند با مشکل روبه رو می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح در مدتی که بنده در استانداری بودم چرخش پیدا نکرد و آئین‌نامه‌ای بوده که تنها معدودی از افراد نسبت به آن نظر داده‌اند تا محوریت کارها را به سازمان برنامه و بودجه بدهند و دبیری از دستگاه‌ها گرفته و به این سازمان تفویض شود.

استاندار تهران با بیان اینکه هر چند کوچک کردن کارگروه‌ها مزایایی دارد اما نباید انعطاف‌پذیری و وظیفه‌مندی آن‌ها را زیر سوال ببرد، گفت: این آئین‌نامه مصوبه هیأت وزیران است و باید در مسیر افزایش اثربخشی آن اقدام کرد تا نتایج بهتری را کسب کنیم.

همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران نیز با انتقاد از آئین‌نامه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران گفت: مشکل کنونی جامعه اقتصاد است اگر بنابر کوچک‌سازی در حوزه اقتصاد است، بسیاری از کارگروه‌ها که حذف شده‌اند کارکرد خود را دارند، بنابراین کوچک سازی در حوزه اقتصاد تصمیمی غیرکارشناسی است.

محمد امامی امین تصریح کرد: در حوزه مسائل اقتصادی به ویژه در شرایط تحریم باید موضوعات اقتصادی بسط پیدا کند و وقت بیشتری به آنها اختصاص داده شود.

وی گفت: مصوبه ای را اسحاق جهانگیری در رابطه با تعیین کارگروه های ذیل شورای برنامه ریزی استان ابلاغ کرده که مبین این است که کلیه کارگروه ها که قبل از این بوده، حذف شوند و ذیل چهار گارگروه اقتصادی، صنعت، معدن و تجارت، کارگروه فرهنگی و اجتماعی، سیاسی اجتماعی و زیربنایی

باید تشکیل شوند.

امامی امین تصریح کرد: اشکالاتی به این کارگروه ها به ویژه در حوزه اقتصادی وجود دارد، با توجه به شرایط موجود باید با نگاه وسیع تری به این موضوع نگاه کنیم هر چند در ذیل این بخشنامه آمده این اجازه و فرصت را به استاندار می دهد که براساس شرایط استان نگاه بومی تری را به موضوع کارگروه ها داشته باشد.

**وضعیت شهرستان‌ها در طرح ادغام کارگروه‌ها دیده نشده است

عیسی فرهادی فرماندار تهران به عنوان یکی از منتقدان طرح ادغام کارگروه ها گفت: مهم‌ترین ایراد این طرح این است که وضعیت شهرستان‌ها در آن دیده نشده است و این به نوعی اشکال ساختاری است.

معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز به عنوان فرد موافق در اجرای طرح ادغام کارگروه‌ها گفت: یکی از اهداف مهم این طرح بسترسازی، ایجاد و توسعه برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت در حوزه اشتغال و ارائه ساز و کارهایی برای همسو کردن سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ها براساس اسناد توسعه استان است.

شهرام عدالتی در خصوص پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تشکیل هفت کارگروه افزود: ادغام کارگروه‌ها تصمیم دولت بود که به شورای برنامه‌ریزی اجازه داده شد در صورت صلاحدید کمیته‌ها را تشکیل دهند و در متن قانون نیز آمده که شورای برنامه‌ریزی می‌تواند تفویض اختیار کند، همچنین موضوع ادغام کارگروه‌ها در یک فرایند دو ساله بررسی شده چرا که همواره یکی از آسیب‌های نظام اداری تعدد جلسات است.

معاون سازمان برنامه‌ریزی استان تهران تصریح کرد: کمیته برنامه‌ریزی شهرستان طبق بند ۱۴ می‌تواند همه کمیته‌ها را ذیل خود تشکیل دهد، همچنین شورای برنامه‌ریزی توسعه در اختیار استانداران است و در بندی قید شده که تصمیمات کارگروه صرفاً جنبه پیشنهادی دارد و کسی نمی‌تواند ممانعت حقوقی ایجاد کند، در نتیجه با توجه به شرایط استان تهران کارگروه اشتغال می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

همچنین سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات ضمن موافقت با طرح ادغام کارگروه‌ها گفت: این راهبرد به نفع استانداری و فرمانداری‌ها است و می‌توان به نتایج بهتری دست پیدا کرد.

یکی دیگر از موافقان این طرح کریم ذوالفقاری رئیس جهاد کشاورزی استان تهران بود که اظهار داشت: عناوینی که انتخاب شده مشابه هم هستند و برای اینکه موضوعات هم سنخ در یک کارگروه بررسی شود، می‌توان جلسات بیشتری برگزار کرد.

وی افزود: هر چه ساختار چابک‌تر باشد موضوعات به صورت دقیق‌تر بررسی می‌شود.

تهرام/۳۰۳۶//۶۱۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =