۱۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۷
کد خبر: 83344149
۰ نفر
صنایع دستی منسوخ همدان احیا می شود

همدان- ایرنا- معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و با حمایت از هنرمندان، صنایع دستی منسوخ شده همدان در سال جاری احیا می شود.

هاشم مظاهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به قدمت تاریخی همدان، صنایع دستی این خطه از ایران زمین از دیرباز تا کنون مورد توجه بوده است، اما در سالهای اخیر بسیاری از این صنایع دستی در آستانه فراموشی قرار گرفته اند.


وی با اشاره به اینکه حمایت های مادی و معنوی برای احیای صنایع دستی در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: «شال بافی» سابقه دیرینی در همدان دارد و به دنبال ایجاد کارگاه های تولیدی برای این رشته هستیم.


مظاهری عنوان کرد: در همین چارچوب در سالهای اخیر رشته «جاجیم بافی» حمایت و از لیست صنایع دستی منسوخ شده همدان خارج شد.


وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۰ کارگاه تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در استان تشکیل شد و به همت سنگ تراشان استان، این رشته نیز از لیست صنایع دستی منسوخ خارج شده است.


معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: «نمدمالی» یکی از صنایع دستی در حال منسوخ است که تنها یک کارگاه در روستای شوند از توابع شهرستان درگزین به آن می‌پردازد.


وی عنوان کرد: «موتابی» یکی از صنایع دستی است که هنرمندان با استفاده از موی حیواناتی همچون اسب، طناب و ریسمان تولید می‌کنند که به دلیل نداشتن طرفدار منسوخ شده است.


مظاهری ادامه داد: در سال های اخیر با حمایت از رشته‌های «قلم زنی» و «جُنده کاری»، تعداد هنرمندان این رشته از ۲ تن به بیش از ۵۰ تن افزایش یافته است و تولید کنندگان با ظرفیت کامل در نمایشگاه های صنایع دستی شرکت می‌کنند.


وی با اشاره به اینکه تعداد کمی رشته‌های «گیوه بافی» و «گیوه دوزی» فعالیت می‌کنند، افزود: در رشته هایی همچون «قاشق تراشی»، «پوستین دوزی»، «چلنگری»، «قفل سازی سنتی»، «پشم ریسی»، «چاقوسازی» و «مسگری» هنرمندانی کمتر از انگشتان یک دست داریم.


معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان گفت: در رشته «نازک کاری چوب» استاندان برجسته کشور از همدان هستند و شیوه نامه استاندارد سازی آن در کشور نیز توسط این استادها تنظیم و ارائه شده است.


وی تاکید کرد: امسال به علاقمندان به فعالیت در صنایع دستی در حال منسوخ، آموزش رایگان، مکان برای راه اندازی کارگاه و تسهیلات با کارمزد چهار درصد واگذار می شود.


هاشمی اظهار داشت: فعالان صنایع دستی استان به صورت رایگان می توانند در نمایشگاه های صنایع دستی شرکت کنند.


وی افزود: در بین صنایع دستی فعال استان، «سفال»، «منبت» و «سراجی» (چرمسازی) به عنوان صنایع دستی پرطرفدار، بیشترین صادرات را را دارند.


به گفته هاشمی سفال با قدمت هزاران ساله هنر صنعت دیرین همدان است و در این میان لالجین «شهر جهانی سفال» خاستگاه اصلی این هنر اصیل شناخته می شود.


۹۹۰۴/‏۲۰۹۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =