۱۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۳
کد خبرنگار: 1051
کد خبر: 83343830
۰ نفر
منعی برای صادرات نخود وجود ندارد

کرمانشاه- ایرنا- رئیس شورای ملی نخود با اشاره به پیگیری هایی که برای رفع ممنوعیت صادرات نخود انجام شد، گفت: هم اکنون منعی برای صادرات این محصول وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمانشاه روز شنبه به نقل از ناصر مرادی اعلام کرد: ممنوعیت های مقطعی که طی سال‌های اخیر برای صادرات نخود اعمال شد باعث از دست رفتن برخی بازارهای صادراتی شده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه اضافه کرد: در گذشته به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان و … صادرات داشتیم و ذائقه این کشور به برند نخود ایرانی عادت کرده بود اما با ممنوعیت صادراتی که اعمال شده رقبای نخود ایرانی وارد بازار کشورهای دیگر شده است.
وی، نخود هند، روسیه، استرالیا، آرژانتین و … را جایگزین نخود ایرانی در برخی بازارها دانست و گفت: نخود کشورهای دیگر به جهت اینکه ماشینی تولید می‌شود و بسته بندی خوبی هم دارد بیشتر جای خود را در بازارهای صادراتی باز کرده است.
رییس شورای ملی نخود معتقد است؛ برای بهبود بازارهای صادراتی باید هم به توسعه سطح زیرکشت نخود و هم ماشینی کردن تولیدات توجه ویژه داشته باشیم.
مرادی با اشاره به نیاز آبی کم نخود، گفت: می توان با صادرات نخود و وارد کردن ذرت به جای آن، به واردات آب مجازی در کشور هم کمک کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه با از سرگیری صادرات این محصول اتفاق خاصی در بازار داخلی نخود رخ نخواهد داد، تاکید کرد: این تصور که قیمت نخود در بازار افزایش می‌یابد نادرست است زیرا با صادرات این محصول کمبودی در بازار رخ نخواهد داد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه از ظرفیت تولید حدود ۲۷۰ هزار تنی نخود در کشور یاد کرد و ادامه داد: این در حالی است که سرانه مصرف نخود برای هر ایرانی سالانه ۲ کیلوگرم است و با حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز نخود در کشور مواجهیم.
مرادی اضافه کرد: البته در کنار تولید داخلی واردات نخود در کشور را هم داریم که برای مثال رقم آن در سال گذشته به ۷۰ هزار تن رسید و مجموع این موارد باعث می‌شود با کمبود نخود مواجه نشویم.
وی در ادامه اشاره‌ای هم به قیمت نخود در بازار داشت و یادآوری کرد: طی حدود چهار سال گذشته قیمت نخود در بازار از کیلویی پنج تا هفت هزار تومان تغییری نداشته است.
رئیس شورای ملی نخود خاطرنشان کرد: این در حالی است که اکنون با توجه به افزایش هزینه‌هایی که در بخش کشاورزی داریم کشت نخود برای کشاورزان زیان ده شده است.
مرادی با تاکید بر اینکه قیمت نخود باید به جایگاه واقعی خود برگردد، عنوان کرد: قیمت این محصول باید حداقل ۲ برابر افزایش یابد و به کیلویی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان برسد.
وی معتقد است این میزان افزایش قیمت برای سبد خانوار که برای هر فرد ۲ کیلوگرم نخود در سال است تاثیر چندانی ندارد اما برای تولید نزدیک ۳۰۰ هزار تنی که در کشور داریم گردش مالی نخود را به میزان زیادی افزایش خواهد داد و به سود کشاورزان است.


استان کرمانشاه با ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی یکی از قطب های تولید نخود در کشور محسوب می شود.


۸۰۶۶