افزایش قیمت مواد اولیه، فرش دستباف را دچار رکود کرده است

شهرکرد- ایرنا - رئیس اداره فرش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری گفت: افزایش چندبرابری مواد اولیه، تولید فرش دستباف این استان را دچار رکود کرده است.

علیرضا جیلان روز شنبه از افزایش پنج برابری محصولات گیاهی "رناس" و" نیل " در رنگرزی ها خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو گرم "رناس " و "نیل" از ۱۰۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال افزایش یافته است.


وی افزایش قیمت دلار در افزایش مواد شیمیایی 'نیل' وارداتی را از عمده دلایل افزایش قیمت در مواد اولیه فرش دستباف اعلام کرد و افزود: قیمت محصول پشم گوسفند نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.


رئیس اداره فرش سازمان صمت چهارمحال و بختیاری هزینه مواد اولیه فرش دستباف ۱۲ متری در سال گذشته را ۱۷ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این رقم در سال جاری به ۵۰ میلیون ریال افزایش یافته است.


وی، گبه، یلمه، فرش بختیاری و فرش نایینی را از مهم‌ترین سبک‌های تولید فرش دستباف در این استان دانست و گفت: فرش‌های این استان اکنون شهرت جهانی دارد.


وی از کاهش ۱۰ درصدی بافندگان فرش دستباف در سال جاری و کسادی بازار صادرات فرش دستباف تولید شده استان از سال گذشته را یادآور شد و تاکید کرد: تحریم اقتصادی ظالمانه دشمن مانع صادرات این محصول منحصر به فرد صنایع دستی استان به قاره آمریکا و اروپا شده است.


رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: هم اکنون ۱۰۰ هزار بافنده فرش در چهارمحال و بختیاری به بافت فرش مشغول هستند که این تعداد نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد کاهش یافته است.


به گزارش ایرنا، سالانه به طور متوسط ۲۰۰ هزار متر فرش دستباف در این استان با کاربرد رنگ‌ها از عصاره گل‌ها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی و نقش‌های اصیل از عوامل تقاضای برای خرید فرش خطه است که فرش چالشتری این استان در حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا شهره است.


۶۱۹۹/‏۶۰۲۱

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha