۱۶ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۶
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83341986
۰ نفر
۲هزار هکتار ماسه های روان جنوب کرمان مالچ پاشی می شود

جیرفت - ایرنا - معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از مشخص شدن ۲ هزار هکتار از عرصه های بیابانی برای مالچ پاشی در منطقه جنوب کرمان خبر داد و گفت: این میزان بیابان با استفاده از روش مالچ پاشی توام با نهالکاری در سال جاری اجرایی می شود.

علی قادری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه جنوب کرمان دارای بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار هکتار بیابان است که حدود ۳۰۰ هزار هکتار آن را کانون های بحرانی فرسایش بادی تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: فرسایش بادی در هر مرحله (برداشت، حمل و رسوب) با اشکال مختلفی ظاهر شده و خسارت فراوانی را برجای می گذارد بنابراین برنامه ریزی برای کنترل و کاهش اثرات ناشی از آن جزو اولویت های مهم کاری این اداره کل محسوب می شود.
قادری گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با تشکیل کارگروه راهبری و استفاده از توان کارشناسی در زمینه مقابله با بیابان زایی موضوع را با حساسیت ویژه دنبال می کند.
وی افزود: برای دستیابی به این هدف شاخصه هایی همچون شناخت ماسه زارهای مستعد فرسایش، میزان و نحوه فعالیت تپه ها، درجه آسیب زایی آنها برای مزارع، مناطق مسکونی، خطوط مواصلاتی و اکوسیستم مد نظر قرار گرفته است.
قادری ادامه داد: بر این اساس در سال ۹۸ با توجه به رایزنی های انجام شده با سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و اقدامات صورت گرفته ۲ هزار هکتار از عرصه های مستعد شناسایی شده با استفاده از روش مالچ پاشی توام با نهالکاری با اعتباری بالغ بر ۵۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بند (ه) تبصره ۱ قانون بودجه تثبیت خواهد شد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: اجرای این طرح تاثیر چشمگیری در زمینه تحقق اهداف مد نظر، تثبیت عملیات بیولوژیک و در نتیجه سلامت مردم و پایداری اکوسیستم خواهد داشت.
تا کنون با استفاده از این روش حدود یکهزار و ۵۰۰ هکتار از پهنه های ماسه ای در حوزه این اداره کل تثبیت و احیا شده است.
۷۴۵۰/۷۴۲۹ / ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =