انقلابی بودن مهمترین واژه برای توصیف امام و رهبری است

بیرجند - ایرنا - امام جمعه موقت بیرجند گفت: مهمترین واژه برای توصیف امام و رهبری، انقلابی بودن است که باید این واژه دوباره احیا شود و محور قرار گیرد.

حجت الاسلام محمد مختاری عصر سه شنبه در آیین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد که با حضور نماینده ولی فقیه در استان، مدیران استانی و جمعی از مردم در بیرجند برگزار شد افزود: مهمترین الزام انقلابی بودن دین شناسی و دین مداری به معنای واقعی است و امام (ره) حقیقتاً دین شناس و دین مدار بود که دین را محور عمل خود قرار داد.

وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب الگوی تمام عیار برای همه ما هستند و باید بدانیم که امام و رهبری انقلابی بودن را از خود ابداع نکرده اند بلکه حقیقتی بوده که از قرآن و اجداد پاک خود فراگرفته اند.


امام جمعه موقت بیرجند با بیان اینکه ما حلقه وصل انقلابیون گذشته و آینده هستیم گفت: اگر بتوانیم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم این اتصال برقرار و انقلاب اولیا وصل به انقلاب امام زمان (عج) می شود.


وی با تاکید بر اینکه رسالت ملت، نخبگان حوزوی و دانشگاهی در این مسیر بسیار سنگین است گفت: دشمن می خواهد این حلقه را قطع کند اما ما باید از گذشته به آینده پل بزنیم و انقلاب نبوی، علوی و حسینی را به انقلاب مهدوی وصل کنیم.


حجت الاسلام مختاری تصریح کرد: تمام تلاش امام راحل برای همین مسئله بود که موفق شد و مقام معظم رهبری نیز ۳۰ سال در این جهت تلاش کرده و ملت هم به خوبی تاکنون همراه بوده اند.


وی اظهار داشت: انقلابی بودن و انقلابی ماندن برای همه به ویژه نخبگان و جوانان ضرورت عقلی و شرعی است و گرنه دچار خسران می شویم.


امام جمعه موقت بیرجند بیان کرد: اگر کسی الزامات انقلابی ماندن را فراهم نکند قطعاً جا می ماند و کم نبودند و نیستند انقلابیونی که کم آوردند و از عرصه و گردونه خارج شدند.


وی با اشاره به خلقت انسان و انحرافاتی که بشر در دوران های تاریخ داشته است گفت: همه انبیا و اولیا به دنبال دگرگون کردن اوضاع بودند تا انسان بندگی شیطان و مستکبران را نکند.


حجت الاسلام مختاری بیان کرد: انقلابی به معنای واقعی یعنی همین که در قدم اول انقلاب در وجود انسان، بعد در خانواده و جامعه ایجاد شود.


وی با تاکید بر اینکه همه انبیا انقلابی بوده اند ادامه داد: کنش ها و واکنش های آنها برای خدا بوده که گاهی مجال می دیدند به میدان می آمد و گاهی هم می سوختند و می ساختند و امام زمان (عج) هم در به دنبال همین انقلاب است.


وی گفت: چون همه دنبال سعادت و عزت هستیم عقل سلیم حکم می کند که همه اینها در خانه خدا پیدا می شود و اگر به دنبال عزت هستیم عزت در خانه آمریکا، انگلیس، اروپا، آل سعود و اعتماد و نوکری نیست بلکه عزت در خانه خدا است.


حجت الاسلام مختاری با اشاره به سرنوشت افرادی چون رضاخان، محمدرضا شاه، صدام و غیره اضافه کرد: اینها خود را نوکر آمریکا و مستکبران می دانستند اما تاریخ نشان می دهد که به کجا رسیدند.


وی خدامحوری را لازمه انقلابی بودن دانست و گفت: تنها از این روش است که انسان به آرامش واقعی می رسد و گرنه ثرورتی که از دور جلوه می کند رسوایی به بار می آورد.


امام جمعه موقت بیرجند یادآور شد: همه این درس ها را تاریخ به ما داده و می توان دید که چطور امام (ره) با آرامش کامل از این دنیا خداحافظی کرد و حتی زمان رحلت ایشان هم میلیون ها نفر در تشییع جنازه شرکت کردند.


وی گفت: کسانی که هویت، ایمان و انسانیت را از دست دادند دچار خسارت آشکار شدند لذا اگر به دنبال عزت، آرامش، سعادت دنیا و آخرت هستیم باید انقلابی بمانیم، به جهاد اکبر و اصغر بپردازیم و با نفس و مستکبران مبارزه کنیم.


حجت الاسلام مختاری ایستادگی در فضای فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این مسیر باید حقایق را تببین کنیم و اینها هزینه های انقلابی بودن است.


وی با اشاره به اقتدار رهبری در مواجهه با فتنه ها از جمله فتنه های سال ۷۸، ۸۸ و ۹۶ بیان کرد: در کشور ما هرگز فتنه ها توسط پلیس سرکوب نشده بلکه با یک اشاره ولایت فقیه مردم فتنه گران را سرکوب می کنند.


وی افزود: این در حالی است که در فرانسه هر شنبه فتنه ای به وجود می آید، پلیس وارد کار شده و مردم فقط ناظر هستند لذا این معنای عزت برای کشور ما است.


امام جمعه موقت بیرجند گفت: امام و رهبری الزامات انقلابی بودن را داشتند و توانستند ۴۰ سال از همه پیچ و خم ها و گردنه ها، نظام را عبور دهند و امروز همه بخصوص جوانان باید انقلابی باشیم.


حجت الاسلام مختاری ادامه داد: کسانی که ایمان لازم را نداشته باشند وقتی چشمشان به بیت المال می افتد اسیر نفس، قدرت، شیطان و دنیا می شوند و به دنبال باند، جناج و جیب هستند که اینها هرگز نمی توانند انقلابی باشند.


وی بیان کرد: اگر چنین اشخاصی در مناصب قرار گرفته اند نااهلانی هستند که امام می گفت مواظب باشید انقلاب به دست نااهلان نیافتد.


امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به ایمان راسخ امام خمینی (ره) درخصوص پیروزی انقلاب گفت: سال ۴۱ که امام قیام را شروع کرد و سال ۴۲ که واقعه ۱۵ خرداد رخ داد و چقدر محاسبات عقلی و سیاسی احتمال پیروزی انقلاب را می داد؟ اما باز هم این راه را ادامه داد چون به خدا و قیامت اعتقاد داشت.


وی افزود: اما کسانی که این اعتقادات را ندارند محاسبات مادی می کنند لذا همیشه ملاحظه کار هستند و جرات نمی کنند در مقابل استکبار بایستند که اینها نمی توانند انقلابی باشند.


حجت الاسلام مختاری تصریح کرد: امروز کشور ما که جهان بشریت به آن چشم دوخته به نیروی انقلابی واقعی نیاز دارد نه مدعیان اصلاحات و نه مدعیان اصولگرا بلکه کسانی که به خدا و ولایت تقوای کامل داشته باشند.


وی با بیان اینکه انقلابی گری ناقص، محدود و ضعیف دردی را دوا نمی کند گفت: باید همه خود را مهیا کنیم و جوانان خود را بسازند تا بتوانند این بار را به دوش بکشانند.


امام جمعه موقت بیرجند داشتن اعتماد به نفس واقعی را از دیگر الزامات انقلابی بودن برشمرد و گفت: اعتماد به نفس نه به معنای روانشناسی غربی بلکه به این معنا که خدا در من استعدادها و قابلیت های فوق العاده قرار داده و من می توانم از خود شروع و دنیا را متحول کنم.


وی با بیان اینکه اعتماد به آمریکا و استکبار ما را ذلیل می کند اضافه کرد: کشور ما قابلیت های فراوان و تمدن چند هزار ساله دارد که به خوبی بدون تکیه بر اروپا می توانیم پیشرفت کنیم.


وی گفت: یکی دیگر از الزامات انقلابی بودن این است که مردمی باشیم و بتوانیم اعتماد مردم را جلب کنیم و این اعتماد با شعار و حرف جلب نمی شود بلکه باید در عمل با تلاش فرهنگی حقایق دین را به خوبی برای مردم روشن کنیم.


حجت الاسلام مختاری اظهار داشت: امروز مسئولان به ویژه روحانیون با عمل باید انقلابی بودن را اثبات کنند و بزرگترین خدمت به نظام اسلامی این است که حقایق انقلابی بودن را به معنای واقعی به مردم بفهمانیم و طوری با مردم رفتار کنیم که خود را خدمتگزار آنها بدانیم.


وی ویژگی های خادم مردم بودن را در سیره امام خمینی (ره) یادآور شد و گفت: چون مردم از امام و رهبری، عمل و زندگی پاک دیده اند اعتماد هم دارند.


مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دین، مردم و رهبری سه رکن اصلی حرکت انقلابی هستند افزود: اگر هر کدام از این سه رکن نباشند اوضاع مثل زمان امام علی (ع) و سایر ائمه می شود، اما امروز بعد از ۱۴۰۰ سال مردم به خوبی فهمیده اند که اعتماد کرده و باید این اعتماد تقویت شود.


وی بیان کرد: مردم بدانند اساس کار این است و اگر برخی افراد متقلب وارد گردونه شده اند از انقلاب و نظام زده نشوند بلکه این متقلبان و نااهلان را خارج کنند.


حجت الاسلام مختاری گفت: حوزه های علمیه، علما و شهدا با هرگونه ظلم، اختلاس، بی عدالتی و غیره از هرکس و در هرکجا باشد مخالف هستند و هرگز به این مسائل راضی نمی شوند.


وی با بیان اینکه علما تربیت شده مکتب اهل بیت (ع) هستند گفت: فهم و اعتماد مردم از بدو اسلام بالا رفته است و برای همین بعد از ۳۰ سال در جای جای کشور مجالسی به یاد امام راحل برگزار می شود.


۹۸۹۳*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =