۱۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۶
کد خبر: 83339914
۰ نفر
مدیرکل گمرک سمنان: صادرات ۵۶ درصد افزایش یافت

سمنان- ایرنا- مدیرکل گمرک استان سمنان گفت: صادرات کالا در ۲ ماهه ابتدایی سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۶ درصد از نظر ارزشی افزایش یافت.

علی سعدالدین روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه نوسان قیمت ارز و همچنین ثبات در بازار عرضه و تقاضا در افزایش صادرات کالا از گمرک سمنان موثر بود، افزود: ۴۲ هزار و ۶۷۵ تن کالا به ارزش ۳۸ میلیون و ۶۶۷ هزار دلار در ۲ ماه ابتدایی از سال ۹۸ از گمرک این استان صادر شده است.


وی بیان کرد: کالاهای صادراتی استان سمنان امسال به ۲۴ کشور جهان از جمله افغانستان، عراق، انگلیستان، اندونزی، ایتالیا، آذربایجان، افغانستان، امارات متحده عربی و ترکیه ارسال شده است.


مدیرکل گمرک استان سمنان ادامه داد: این میزان کالای صادراتی از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته اما از نظر ارزشی افزایش داشته است.


وی تاکید کرد: حمایت از صنایع صادرات محور، با وجود فشارهای اقتصادی خارجی، مسیر توسعه استان سمنان را هموارتر می کند.


سعدالدین خاطر نشان کرد: متوسط ارزش دلاری هر تن صادرات کالا از گمرک سمنان به نقاط مختلف جهان در این مدت، ۹۰۶ دلار است.


مدیرکل گمرک استان سمنان اضافه کرد: ظرفیت اقتصادی سمنان برای صادرات کالا بسیار قابل توجه است که مسوولان امر با برنامه ریزی اصولی برای توسعه استان باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.


وی اظهارداشت: واردات کالا در ۲ ماهه ابتدایی سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد از نظر وزنی و ۲ درصد از نظر ارزشی کاهش داشت.


سعدالدین خاطرنشان کرد: گمرک استان در این ۲ ماه با احتساب ضمانت نامه ها، بالغ بر ۳۹ هزار و ۴۵۹ میلیون ریال درآمد داشته است.


مدیرکل گمرک استان سمنان یادآور شد: پنج فقره پرونده به ارزش ۲۰ میلیارد و ۳۰۹ میلیون ریال و به حجم ۴۰۱ هزار و ۲۲۵ کیلوگرم مشکوک به قاچاق در این اداره کل کشف شد.


به گزارش ایرنا، در استان سمنان ۲ هزار و ۲۰ واحد صنعتی وجود دارد و سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد، در کشاورزی بیش از ۱۴ درصد و تولید ناخالص این استان حدود ۲۲ درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.


۹۸۹۱/‏۶۱۰۳