هشت گروه استهلال هلال ماه شوال را در کردستان رصد می کند

سنندج - ایرنا - معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور گفت: هشت گروه استهلال فردا سه شنبه برای رصد ماه شوال به مناطق مرتفع سنندج اعزام می شود.

حجت الاسلام مهدی حیدیری کبیر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با هماهنگی‌های انجام گرفته این گروه ها عصر فردا سه شنبه به مناطق مرتفع سنندج برای رصد اعزام می‌شوند و در صورت مشاهده هلال ماه شوال، مراتب را به دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان اعلام می‌کنند.
وی افزود: هر کدام از این گروه ها متشکل از یک نفر از شورای افتاء، ۲ نفر از ماموستایان اهل سنت، اساتید دانشگاهی آشنا به علم نجوم و چند تن از نیروهای سپاه پاسداران است که حامل تجهیزات و دوربین‌های رصد هستند.
معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تاکید کرد: دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان نتایج رصد ماه شوال را به دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام می‌کنند.
وی یادآور شد: بر اساس مبانی فقهی مذاهب اسلامی استفاده از آیات قرآنی، احادیث نبوی و بهره مندی از نظرات نخبگان علمی در حوزه نجوم برای رؤیت هلال ماه ضروری و تبعیت از نظر حاکم و رهبر اسلامی واجب است.


وی با بیان اینکه مساجد جامع و قبا در سنندج میزبان نمازگزاران عید فطر خواهند بود، گفت: نماز عید سعید فطر در حسینیه سنندج و مساجد شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود.


حجت الاسلام حیدری کبیر در ادامه به اعلام میزان پرداخت زکات فطره اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس فتاوای صریح علمای مذهب امام شافعی، میزان فطره به ازای هر نفر، یک صاع از قوت غالب هر شهر (معادل دو و نیم کیلوگرم) است که شهروندان می‌توانند عین قوت و یا وجه آن را به مستمندان پرداخت کنند.


وی افزود: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، قوت غالب در استان همچنان گندم و قیمت هر صاع آن، حدود ۵۰ هزار ریال است.


معاون فرهنگی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اضافه کرد: خانواده‌های متمکن و سایر خانواده‌هایی که قوت غالب بر سبد غذایی آنان برنج است، بهتر است مبلغ فطره را یک صاع از برنج مصرفی خود، محاسبه و پرداخت کنند که شامل ۲.۵ کیلو گرم برنج مصرفی و یا قیمت آن است، بپردازند.


قضای روزه رمضان بر سالخوردگان و یا بیمارانی که امیدی به بهبودی آنان نیست و نیز افرادی که بایستی در طول روز دارو مصرف می‌کنند، واجب نیست.


این افراد بایستی به ازای هر روز، روزه فوت شده، مقدار یک مد از قوت غالب و یا وجه آن را به تفصیلی که بیان شده به مستمندان پرداخت کنند.
پرداخت ۱۵ هزار ریال (فدیه) برای مناطقی که قوت اصلی آنان گندم است، کفایت می‌کند.
به گزارش ایرنا، گاه شمار کشورهای اسلامی بر ۱۲ ماه قمری قرار گرفته اما تعیین زمان دقیق آغاز و پایان ماه مبارک رمضان و آغاز ماه ذی‌الحجه بدلیل وجود دو فریضه واجب روزه و حج در بین مسلمانان جهان از حساسیت خاصی برخوردار است.
امام شافعی (رض) معتقد بود مطلع هر شهر و منطقه‌ای متفاوت است و در بحث ماه رمضان باید بنا به حکم حاکم شرع که همان رهبر است، عمل کرد.
جمعیت غالب استان کردستان اهل تسنن است و اکثریت مردم شهرهای سنندج، کامیاران، مریوان، بانه، سقز، سروآباد، دهگلان و بانه معتقد به فقه شافعی و بیشتر مردم بیجار و قروه نیز معتقد به فقه جعفری هستند.
براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۵ کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که در ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و ۱۷۰۰ آبادی دارای سکنه زندگی می‌کنند.


۹۹۳۷/‌‬ ۹۱۰۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =