چالش برگزیت و اعتراض به مداخله گری آمریکا در امور بریتانیا

تهران- ایرنا- در آستانه سفر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به بریتانیا، جهت گیری های آشکار و دوگانه وی در حمایت از برگزیت و همچنین جانبداری از «بوریس جانسون» نامزد انتخاباتی محافظه کار برای نشست بر کرسی نخست وزیری بریتانیا صدای اعتراض برخی را بلند کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، چالش سه ساله «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا برای اجرای برگزیت و جدایی این کشور از پیکره اتحادیه اروپا در نهایت به کناره گیری او منجر شد.


خانم می، جمعه سوم خردادماه زیر فشارهای سیاسی هم حزبی ها و دیگر احزب این کشور از رهبری حزب کناره گیری کرد؛ اقدامی که خود به معنی کناره گیری از پست نخست وزیری تلقی می شود چرا که در بریتانیا رهبر حزب اکثریت همزمان مقام نخست وزیری را نیز عهده دار است.
خانم می در این مدت تلاش های زیادی را برای خروج از بن بست برگزیت به کار بست اما در هر سه باری که پرونده توافق بریتانیا با اتحادیه راجع به برگزیت را در پارلمان این کشور به رای گذاشت، ناکام ماند تا این که تداوم شکست ها او را ناگزیر به استعفا نمود.
استعفای نخست وزیر بریتانیا یک طرف سکه است و حمایت رئیس جمهوری آمریکا از یک نامزد خاص، طرف دیگر سکه. ترامپ روز دوشنبه در صدر هیاتی بلندپایه عازم لندن می شود تا طی سفری سه روزه با ملکه «الیزابت دوم» و دیگر مقامات بریتانیا دیدار و گفت وگو داشته باشد؛ سفری که با توجه به مواضع اخیر ترامپ و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی وی، گمان می رود بیشتر به برگزیت و مسائل داخلی بریتانیا ارتباط یابد.
در دولت ترامپ شاهد موضع گیری صریح و آشکار مقامات کاخ سفید هستیم. طی روزهای اخیر ترامپ از جانسون و همچنین بولتون از برگزیت استقبال کرده اند.
ترامپ در آستانه سفر به انگلیس در گفت وگو با نشریه «ساندی تایمز» به حمایت از برگزیت پرداخت و با بیان این که همواره از نزدیک انتخابات درون حزبی طیف محافظه کار بریتانیا (حزبی با ۱۲۴ هزار عضو) را رصد می کند، به نخست وزیر بعدی پیشنهاد کرد تا بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کند.


نامزد نخست وزیری مورد حمایت ترامپ، جانسون وزیر خارجه سابق بریتانیا است. ترامپ در این گفت وگو به جانبداری از جانسون پرداخت؛ نامزدی محافظه کار که نگاهی همسو با ترامپ دارد و قاطعانه از اجرای برگزیت دفاع می کند.
ترامپ در این گفت وگو جانسون را فردی با استعداد خوانده و اظهار کرده بود که «من بازیگران مختلف را می‌شناسم. اما فکر می‌کنم بوریس کارش را خیلی خوب انجام خواهد داد. من معتقدم او برای این کار عالی است».
ملاحظات اقتصادی ترامپ در موضوع برگزیت نیز خود را نشان می دهد و او ضمن انتقاد به عملکرد خانم می، به نخست وزیر جدید بریتانیا هشدار داده که زیر بار پرداخت مبلغ ۵۰ میلیارد دلار به اتحادیه اروپا نرود و در صورت برآورده نشدن مطالبات لندن، بلافاصله بدون توافق از اتحادیه خارج شود؛ رویکردی که در سال های گذشته همواره بر روابط خارجی آمریکا حاکم بوده و کاخ سفید از ده ها توافق و سازمان های مهم بین المللی خارج شده است.
تا کنون چند نفر از حزب محافظه کار انگلیس برای تصدی پست نخست وزیری این کشور  اعلام داوطلبی کرده اند که علاوه بر جانسون، اسامی افرادی چون «جرمی هانت» وزیر امور خارجه، «روی استیوارت» وزیر توسعه بین‌ المللی، «مت هنکاک» وزیر بهداشت و «استر مکوی» وزیر سابق کار و امور بازنشستگی نیز در فهرست داوطلبان به چشم می خورد.
افزون بر موضع گیری های مشخص ترامپ، در روزهای اخیر بولتون نیز آشکارا از اجرای برگزیت حمایت کرده است. او از همه پرسی برگزیت به عنوان پیروزی دموکراسی یاده کرده و از توافق تجاری جدید با بریتانیای مستقل از اتحادیه دم می زند. علاوه بر آن، بولتون این امیدواری را کرده که بریتانیا بعد از جدایی از قدرتی درون اتحادیه ای به قدرتی جهانی تبدیل خواهد شد.
سوگیری های آشکار تیم ترامپ در زمینه برگزیت، صدای اعتراض را در بریتانیا بلند کرده چرا که تاکنون جدال ها در این کشور برای ماندن یا رفتن از اتحادیه پایان نیافته است.
یکی از بزرگترین معترضان به سیاست کاخ سفید، «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر این کشور است که اظهارنظرهای ترامپ و بولتون را به منزله مداخله در امور داخلی بریتانیا ارزیابی کرده و آن را غیرقابل قبول می داند.


رهبر حزب کارگر در حالی اظهارات اعضای کاخ سفید را محکوم و تاکید کرده که در ضیافت شام با ترامپ شرکت نمی کند که حزب وی در انتخابات چند روز پیش پارلمان اروپا 14 درصد آرا را به دست آورد و از حزب محافظه کار حاکم که 9 درصد آرا را به دست آورده بود، پیشی گرفت.
به باور ناظران، هر چند در انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا، حزب تازه تأسیس «برگزیت» به رهبری «نایجل فاراژ» با اختلاف قابل ملاحظه ای به پیروزی رسید و به احتمال زیاد روند برگزیت چه با توافق و چه بدون توافق تسریع خواهد یافت اما مخالفت حزب کارگر با مداخله امریکا می تواند روابط آتی این دو کشور را تحت الشعاع قرار دهد.
پژوهش**9242**1552سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha