۱۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۲
کد خبر: 83338657
۰ نفر
کتاب سفید چین، کارنامه سیاهی آمریکا

پکن- ایرنا- کتاب سفید چین که امروز یکشنبه با عنوان «موضع چین درباره مذاکرات اقتصادی و تجاری چین و آمریکا» منتشر شد اگر چه حاوی دیدگاه پکن در جنگ تجاری با واشنگتن است اما در واقع بیانگر کارنامه سیاه آمریکا در این عرصه است.

آمریکا چندی پیش، پکن را به بد عهدی در مذاکرات متهم کرد، واشنگتن گفته بود مدتها پیش قرار بود توافق تجاری صورت گیرد اما چین همراهی نکرده است اتهامی که پکن آن را بی پاسخ نگذاشت.


دستکم در یک سال گذشته، ۱۱ دور مذاکره بی حاصل میان طرفین برگزار شده است اما آمریکا در این مذاکرات هر بار با هدف اخذ امتیازات بیشتر از چین، به نتیجه مذاکرات رضایت نداد.


چین سال گذشته نیز کتاب سفید دربارۀ حقایق اصطکاک تجاری چین و آمریکا و موضع چین را منتشر کرد و امسال دومین بار است که پکن دربارۀ مسائل اقتصادی و تجاری بین چین و آمریکا کتاب سفید منتشر می‌کند.


این کتاب علاوه بر مقدمه و مؤخره، شامل سه بخش «اصطکاک اقتصادی و تجاری برپا شده از سوی آمریکا به منافع دو کشور و جهان آسیب می رساند»، «آمریکا در رایزنی‌های اقتصادی و تجاری با چین بارها از خود عهدشکنی و بی صداقتی نشان داده است» و «پایبندی چین بر موضع مشورت برابر، سود متقابل و صداقت» است.


در کتاب سفید آمده است، روابط اقتصادی و تجاری چین و آمریکا سنگ پایه و یاریگر روابط دو کشور بوده که با منافع اساسی مردم دو کشور و شکوفایی و ثبات جهان مرتبط است.


در این کتاب گفته شده است که دولت جدید آمریکا از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۷ با توسل به تهدید به شیوه‌های افزایش تعرفه با شرکای تجاری عمدۀ خود بارها اصطکاک تجاری ایجاد کرده است، چین از مارس سال ۲۰۱۸ در قبال اصطکاک تجاری بین دو کشور که دولت آمریکا بطور یک جانبه برپا کرده، ناگزیر از اقدام متقابل نیرومند، قاطع برای دفاع از منافع خود و مردمش شده است.


در عین حال چین همواره بر موضع اساسی حل اختلافات از راه گفتگو و رایزنی پایبند بوده، چندین دور با آمریکا مشورت اقتصادی و تجاری انجام داده و برای تثبیت روابط اقتصادی و تجاری دو جانبه تلاش کرده است.


در کتاب سفید نوشته شده است: آمریکا چندی پیش تعرفۀ کالاهای وارداتی از چین را افزایش داد این اقدام برای حل مسائل اقتصادی و تجاری دو جانبه سودمند نیست چین ضمن مخالفت شدید ناچار است برای دفاع از منافع قانونی خود واکنش نشان دهد.


در کتاب سفید تاکید شده است که روش چین همیشگی و روشن است همکاری چین و آمریکا برای هر دو طرف مفید و مقابله برای هر دو مضر است همکاری تنها گزینه درست برای دو طرف است. این کتاب می‌نویسد: چین خواهان حل اختلافات و اصطکاک تجاری دو کشور به شیوۀ همکاری و رسیدن به توافقی در چهارچوب معادلۀ برد –برد است اما همکاری اصول و رایزنی خط قرمز و حداقلی دارد.


کتاب سفید می‌گوید: چین در مسائل اصولی مهم و بزرگ سازش نخواهد کرد چین خواهان جنگ تجاری نیست، ولی از آن هراسی هم ندارد و در صورت اجبار، ناچار به مقابله است این رویکرد هرگز تغییر نکرده است.


به هر حال انتشار دومین کتاب سفید چین نشان می‌دهد آمریکا طرف قابل اعتمادی برای مذاکره حتی از نوع اقتصادی و تجاری آن هم نیست.


**اساق **۱۹۰۴**۱۶۶۳**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =