۱۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۸
کد خبر: 83338558
۰ نفر
۲۰ درصد ظرفیت گاوداری های همدان خالی است

همدان-ایرنا- معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: ۲۰ درصد از ظرفیت گاوداری های شیری و پرواری این استان خالی است.

محمد نظرپور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در استان همدان ۳۷۰ هزار رأس گاو و گوساله، یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأس گوسفند و بره، ۱۱۰ هزار رأس بز و بزغاله و ۲۶۷ هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد.
وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود در سال جاری بیش از ۵۰۰ هزار تُن مواد پروتئینی در استان تولید شود افزود: سال گذشته ۴۷۹ هزار و ۸۳۷ تُن مواد پروتئینی در همدان تولید شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی همدان خاطرنشان کرد: یک هزار و ۴۴۵ واحد صنعتی پرورش دام، طیور و ماکیان در استان ایجاد شده که از این تعداد ۷۹۷ واحد مربوط به دام سبک و سنگین صنعتی با ظرفیت ۱۲۲ هزار و ۵۰۰ رأس است.
نظر پور اضافه کرد: همچنین ۶۴۰ واحد پرورش طیور و ماکیان با ظرفیت بیش از ۱۲ میلیون قطعه در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه به دنبال توسعه زنجیره تولید در استان هستیم اظهار داشت: ۶ کشتارگاه طیور با ظرفیت ۱۲ هزار قطعه مرغ، پنج کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین با ظرفیت کشتار یک هزار و ۷۰۰ رأس دام سبک و ۲۴۵ رأس دام سنگین در استان همدان فعالیت دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی همدان خاطرنشان کرد: سال گذشته ۳۷۵ هزار تن شیر خام در استان همدان تولید شده است و ۴۲ واحد فرآوری لبنی با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن و ۵۳ مرکز جمع آوری شیر با ظرفیت ۳۱۶ تن در استان همدان فعالیت دارد.
وی با تاکید بر اینکه ۱۷ واحد تولید خوراک دام و طیور با ظرفیت ۵۶۳ هزار تن در استان همدان وجود دارد، عنوان کرد: سال گذشته ۳۰ هزار تن گوشت قرمز تولید شده و امسال تولید ۳۲ هزار تن پیش‌بینی شده است.
نظرپور اظهار داشت: سرانه مصرف گوشت قرمز در سال گذشته ۱۲ کیلوگرم، سرانه مصرف شیرخام ۱۱۴ کیلوگرم و گوشت مرغ ۲۹ کیلوگرم بوده است.
۷۵۲۳/‏۲۰۹۰