۱۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۳
کد خبرنگار: 951
کد خبر: 83337985
۰ نفر
التیام زخم رانش زمین در دشت شقایق ها

سمنان- ایرنا- زخم رانش زمین و تخریب بیش از ۲۲۰ واحد مسکونی و تعدادی واحد آموزشی در روستای حسین آباد کالپوش در شرق استان سمنان با حمایت همه جانبه دولت تدبیر و امید از مصیبت زدگان به زودی التیام می یابد.

به گزارش ایرنا، ویرانی خانه‌هایی که با تلاش و زحمت چندین ساله بنا شده بود این روزها نام حسین آباد کالپوش را در شهرستان میامی استان سمنان پرتکرار کرده است.


روستای حسین آباد کالپوش با جمعیت تقریبی چهار هزار نفر که به دیار دشت‌های شقایق شهره است، اواخر زمستان ۹۷ دچار لرزش‌های متوالی و رانش زمین شد که در کنار نشر خبرهای جاری شدن سیلاب و خسارت‌های چند میلیاردی به خانه و واحدهای صنفی، تجاری و آموزشی استان‌های کشور، اما قهر طبیعت از جنس رانش زمین باعث خسارت‌های میلیاردی به روستاییان حسین آباد در شرق سمنان شد.


به گفته مسئولان تاکنون سه هزار و ۸۳۳ واحد مسکونی در منطقه حسین آباد کالپوش ارزیابی شد و بیش از ۴۰۰ واحد مسکونی در این روستا در آستانه تخریب قرار دارد.


بارقه امید در این شرایط سخت و جانکاه در بین حسین آبادی‌ها روشن شده و دولت تدبیر و امید در مرحله اول با اجرای طرح اسکان اضطراری در کنار این مردم مصیبت زده بود و با تعیین تکلیف انتخاب مکانی برای ساخت خانه‌های جدید در بین مردم حسین آباد کالپوش قوت قلب و امیدی برای دوباره خانه دار شدن ایجاد شد.


در بررسی کارشناسان بنیاد مسکن مقرر شده بیش از ۹۰۰ واحد مسکونی روستایی در اطراف حسین آباد کالپوش احداث شود و به گفته مسئولان هیچ مشکلی در خصوص تأمین اعتبار و تسهیلات مربوط به بازسازی و نوسازی مناطق حادثه دیده وجود ندارد.


ساخت خانه‌های جدید در حسین آباد


استاندار سمنان گفت: اکنون ۲۲۰ خانه به دلیل رانش زمین در حسین آباد تخلیه شده و باید تلاش شود تمامی واحدهای مسکونی در این منطقه تخلیه شود.


علیرضا آشناگر با تاکید بر انتقال روستای حسین آباد کالپوش به منطقه دیگر، ادامه داد: زمین شناسان در حال بررسی منطقه مناسب برای انتقال روستا هستند و پس از تأیید زمین شناسان در کمتر از ۱۰ روز دیگر، کار طراحی و ساخت واحدهای مسکونی شروع می‌شود.


وی با بیان اینکه به واحدهای مسکونی خسارت دیده در کالپوش میامی به دلیل رانش زمین ۳۰ میلیون ریال برای اجازه خانه به مدت ۶ ماه پرداخت می‌شود و در صورت نیاز تمدید خواهد شد، تصریح کرد: معلمان خسارت دیده در منطقه کالپوش میامی نیز مد نظر مسؤولان قرار می‌گیرد.


استاندار سمنان گفت: برای ساخت فضای آموزشی در محل جدید روستای کالپوش مکاتبات برای در نظر گرفتن سهم ۲ درصدی از بودجه نفت انجام شده است.


مردم در کنار مصیبت زدگان کالپوش هستند


رئیس مجمع خیران مدرسه ساز استان سمنان گفت: خیران نیک اندیش استان در حد توان در کنار مردم مصیبت زده روستای حسین آباد کالپوش برای کاهش درد و مشکلاتشان هستند.


علی اصغر جمعه‌ای افزود: اقدام‌های دولت در روزهای اخیر به اهالی روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی استان سمنان که به دلیل رانش زمین خانه‌هایشان را از دست دادند مطلوب و چشمگیر بوده است.


وی خاطرنشان کرد: بعد از مشخص شدن زمین برای ساخت دوباره واحدهای مسکونی در اطراف روستای حسین آباد، خیران مدرسه ساز در صورت نیاز به کمک دولت برای ساخت مجتمع آموزشی می‌شتابند.


رئیس مجمع خیران مدرسه ساز استان سمنان ادامه داد: خیران استان سمنان همواره بعد از بلایای خسارت بار طبیعی در کشور به کمک مردم مصیبت زده می‌شتابند و تاکنون ۵۰۰ میلیون ریال کمک نقدی برای خدمات رسانی به مناطق سیل زده کشور از سوی این خیران جمع آوری شد.


جمعه‌ای ادامه داد: تاکنون واحدهای صنعتی استان سمنان بیش از ۱۰ میلیارد ریال کمک غیرنقدی و کالا برای تأمین امکانات مواد اولیه به مناطق سیل زده کشور ارسال کردند.


رئیس مجمع خیران مدرسه ساز استان سمنان گفت: حمایت از سیل زدگان کشور تا تسکین درد این افراد مصیبت زده ادامه می‌یابد و به هیچ عنوان خیران و مردم ایران هموطنان گرفتار خود را تنها نخواهند گذاشت.


ارائه چهار گزینه برای ساخت خانه در حسین آباد


مدیرکل بنیاد مسکن استان سمنان گفت: برای ساخت خانه در حسین آباد کالپوش چهار گزینه به منظور جانمایی روستا به سازمان زمین شناسی ارائه شده که در نهایت یک نقطه انتخاب و روستای جدید در این منطقه ایجاد می‌شود.


علیرضا فلاحی ادامه داد: به محض تعیین مکان جدید احداث روستای حسین آباد، عملیات ساخت و ساز با سرعت شروع خواهد شد.


وی اضافه کرد: با شروع ساخت و ساز در کالپوش از ظرفیت خیّرین نیز استفاده خواهد شد.


تلاش مسئولان برای حل مشکلات حسین آباد


نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه سمنان گفت: افزایش همراهی و همکاری مردم و مسئولان برای کاهش درد مردم مصیبت دیده روستای حسین آباد کالپوش انجام امور در منطقه را با سرعت بیشتری همراه می‌کند.


آیت الله سید محمد شاهچراغی افزود: مسئولان با تلاش مضاعف علاوه برجبران خسارت‌های رانش زمین با همدلی و عزم جدی، مردم مصیبت دیده حسین آباد کالپوش را تنها نگذارند.


وی ادامه داد: خدمات رسانی و اقدام‌های مسئولان در روستای حسین آباد کالپوش براساس گزارش‌های رسیده تاکنون مطلوب بوده و این روند باید برای ساخت دوباره خانه برای اهالی این منطقه مستمر باشد.


وی خاطر نشان کرد: برای رفع مشکلات مردم این منطقه مردم و مسئولان باید با یکدیگر همدل باشند و مدیران با تلاش بیشتر و مردم با صبر و توکل بر خدا برای بازگشت آرامش در حسین آباد کالپوش اقدام کنند.


نماینده ولی فقیه در استان سمنان ادامه داد: نگرانی مردم در این منطقه به دلیل از دست دادن خانه‌هایشان به حق است و مسئولان با تعیین مکان امن برای ساخت خانه جدید برای خانه دار شدن این افراد بی پناه اقدام کنند.


نماینده ولی فقیه در استان سمنان گفت: خیران بعد از تعیین مکان امن برای ساخت خانه‌های جدید در حسین آباد کالپوش به کمک مردم این مناطق بیایند.


ساخت مجتمع آموزشی در کالپوش نیازمند اعتبار


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: ساخت مجتمع آموزشی برای رفع نیاز تحصیلی دانش آموزان منطقه کالپوش شهرستان میامی به ۲۲۰ میلیارد ریال نیازمند است.


سعید هژبری افزود: تأمین اعتبار ساخت مجتمع آموزشی در منطقه خسارت دیده از رانش زمین کالپوش در شهرستان میامی نیازمند کمک خیران است.


به گفته وی، درصورت تأمین و تخصیص اعتبار از محل اعتبارهای ملی و استانی و استفاده از ظرفیت خیران، مجتمع آموزشی در منطقه کالپوش میامی تا ۲ سال آینده به بهره برداری می‌رسد.


هژبری با اشاره به اینکه ساخت مجتمع آموزشی در منطقه کالپوش شهرستان میامی به ۱۴ هزار متر مربع زمین نیاز دارد، افزود: ساخت این مجتمع به دلیل شرایط آب و هوایی و دور دست بودن با محدودیت‌هایی مواجه است و تسریع در ساخت نیازمند کمک و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی مرتبط است.


وی تصریح کرد: در پی رانش زمین در روزهای گذشته در منطقه کالپوش شهرستان میامی و تصمیم شورای مدیریت بحران مبنی بر جابه جایی روستای حسین آباد در منطقه کالپوش، ۲ مدرسه ۶ کلاسه، یک مدرسه ۱۲ کلاسه، یک خوابگاه ۳۶۰ نفری و یک هنرستان ۶ کلاسه نیاز است و ایجاد یک مجتمع آموزشی استاندارد همه این نیازها را رفع می‌کند.


هژبری خاطر نشان کرد: اقدام کوتاه مدت برای جلوگیری از بروز مشکل در تحصیل دانش آموزان نیاز به زمین برای ایجاد مدرسه به صورت موقت دارد.


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: هشت هزار و ۸۰۰ متر مربع زمین نیاز است.


آغاز سال تحصیلی جدید در کانکس


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: دست کم ۲۰۰ دانش آموز حسین آباد کالپوش سال تحصیلی ۹۹-۹۸ را در ۱۵ کانکس تهیه شده آغاز می‌کنند.


هژبری افزود: تاکنون ۱۵ دستگاه کانکس برای تحصیل دانش آموزان حسین آباد کالپوش در سال تحصیلی جدید از سوی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان تهیه شده است.


مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان اضافه کرد: با مشخص شدن زمین جدید برای ساخت خانه و مدرسه در منطقه خسارت دیده از رانش زمین در حسین آباد کالپوش طراحی نقشه یک مجتمع آموزشی باکیفیت انجام می‌شود.


وی با بیان اینکه با تکمیل مجتمع آموزشی جدید تمام مدارس و دانش آموزان در این مکان تجمیع و تحصیل می‌کنند، گفت: با تلاش مسئولان در کمترین زمان ممکن برای ساخت این مرکز آموزشی اقدام می‌شود.


هژبری تصریح کرد: در منطقه حسین آباد کالپوش بیش از ۷۸۰ دانش آموز تحصیل می‌کنند که به دلیل رانش زمین تعدادی از دانش آموزان در مقاطع مختلف در روستاها و شهرهای همجوار در سال تحصیلی جدید تحصیل خواهند کرد.


خانه‌های ۱۵ معلم در حسین آباد کالپوش تخریب شدمدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: رانش زمین خانه‌های ۱۵ معلم در روستای حسین آباد کالپوش در شهرستان میامی را تخریب کرد.


محمد دستورانی افزود: رانش زمین در مجموع به خانه‌های ۳۵ معلم در حسین آباد کالپوش خسارت زد.


وی خاطرنشان کرد: اکنون ۱۰ خانه معلمان استان در کالپوش به دلیل رانش زمین خسارت دید و خسارت به خانه‌های ۱۰ معلم دیگر در منطقه به دلیل آنکه در شعاع وقوع رانش قرار دارد، محتمل است.


مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان ادامه داد: رایزنی‌هایی با وزارت آموزش و پرورش برای اعطای تسهیلات به معلمانی که خانه‌هایشان در میامی با رانش زمین تخریب شد، در دست اقدام است که به زودی جواب قطعی این نامه نگاری‌ها به اداره کل ارائه می‌شود.


دستورانی اضافه کرد: معلمانی که در سیل اخیر در برخی از استان‌های کشور خانه‌های خود را از دست دادند از سوی وزارت آموزش و پرورش تسهیلات دریافت می‌کنند که امیدواریم معلمان حسین آباد هم مشمول دریافت باشند.


وی تصریح کرد: در صورت پرداخت نشدن تسهیلات از سوی وزارتخانه به معلمان خسارت دیده در کالپوش، اداره کل آموزش و پرورش استان با رایزنی با یکی از بانک‌های عامل سمنان برای اعطای تسهیلات به این فرهنگیان اقدام می‌کند.


وی افزود: سقف تسهیلات ارائه شده از سوی این اداره کل ۵۰۰ میلیون ریال به صورت کم بهره خواهد بود.


مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: تسهیلات بدون بازپرداخت ۲۰ میلیون ریالی هم از سوی آموزش و پرورش استان به معلمان خسارت دیده در حسین آباد کالپوش پرداخت می‌شود.


به گزارش ایرنا، رانش زمین در بخش کالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان باعث آسیب به زیرساخت‌ها و تخلیه خانه‌ها به منظور حفظ جان شهروندان شد.


بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت روستای رضوان شامل ۱۲ روستا است که دست کم ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است، این بخش در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارد.


۷۳۳۹/۶۱۰۳

سرخط اخبار استان‌ها