نقش بنیاد دفاع از دموکراسی ها در موضع جنگ طلبانه ترامپ نسبت به ایران

تهران- ایرنا- تارنمای خبری تحلیلی لوبلاگ در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ و بنیاد دفاع از دموکراسی ها علاوه بر همکاری، اشتراکاتی با میلیاردرهای یهودی دارند و درحال تلاش برای یک هدف مشترک و آن شکست دیپلماسی در قبال ایران هستند.

"الی کلیفتون" خبرنگار حوزه پول و سیاست در نوشتاری با عنوان "بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با همکاری وزارت امور خارجه ایالات متحده به طرفداران دیپلماسی با ایران حمله می‌کند" افزود: وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه بودجه‌ای را که برای یک تارنما و حساب توییتری به نام "ایران دیس اینفو"(IranDisInfo)  پرداخت می‌کرد، به حالت تعلیق درآورد. این اقدام پس از آن رخ داد که این تارنما و حساب توییتری به کارکنان حقوق بشر، روزنامه نگاران و دانشگاهیانی که بسیاری از آنها در ایالات متحده مستقر هستند، حمله برد. اما به نظر می‌رسد نقش دولت ایالات متحده در  انتقاد این تارنما و صفحه توییتری از سازمان دیده بان حقوق بشر و شورای ملی ایرانی‌های آمریکا (NIAC)، گروهی که به صراحت در مورد موضع ارتش آمریکا و تهدیدهای ترامپ نسبت به ایران هشدار داده، در همکاری با "بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها" (FDD) باشد.


شایان ذکر است بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها برای مقابله نظامی با ایران فشار می‌آورد و از برخی از حامیان بزرگ مالی کارزار تبلیغاتی "دونالد ترامپ" در زمان انتخابات ریاست جمهوری و همچنین جمهوری خواهان، مبالغ کلانی دریافت می‌کند. هرچند این اندیشکده طرفدار سرسخت تحریم‌های ایران، همواره حمایت از رویارویی نظامی با ایران را انکار کرده، اما اعضای آن، بارها و بارها در مقاله‌هایشان از حمله نظامی به ایران دفاع کرده اند.


"مارک دوبوویتز" مدیر عامل این بنیاد در سال ۲۰۱۱ میلادی فاش کرد که تغییر رژیم در تهران ماموریت واقعی سازمان او بود. وی گفت: "بهترین راه برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران، تلاش برای تغییر رژیم است". "رائول مارک گرشت" همکار دوبوویتز در این اندیشکده هم در این خصوص به طعنه گفت: "من حدود ۲۵ هزار کلمه درباره بمباران ایران نوشته ام. حتی مادر من فکر می‌کند که من بیش از اندازه در این خصوص اغراق کرده ام".


در این میان لازم است تاکید شود دوبوویتز و همکارانش از مشاوران ترامپ در راهبرد تغییر رژیم در ایران هم هستند.


اما در خصوص آن تارنما باید گفت مشارکت بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با "ایران دیس اینفو" نادیده گرفته شد. این تارنما و حساب توییتری به شدت به ترویج سخنان مارک دووویتز و "سعید قاسمی نژاد" از مشاوران این اندیشکده می‌پرداخت.


اگر به تارنمای بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها نگاهی مختصر بیندازید به طرحی برمی خورید با عنوان "طرح ارائه اطلاعات نادرست ایران" که قاسمی نژاد مسئولیت گرداندن آن را برعهده داشت و به شیوه‌ای کامالا دقیق، اطلاعات موجود در تارنما را منتشر می‌کرد و دستکم در ۵ مورد، حساب توییتری بنیاد دفاع از دموکراسی ها مقالات قاسمی نژاد در مورد "ایران دیس اینفو" را تبلیغ کرد.


اما روز شنبه، دوبوویتز در مورد تناقضات رو به رشد طرح اطلاعات نادرست ایران سخنرانی کرد و گفت: "توطئه گران در همه چیز دست " بنیاد دفاع از دموکراسی ها را می‌بینند. "قاسمی نژاد هم در توییتر نوشت:" بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها هیچ کاری با طرح ایران دیس اینفو ندارد. "


با این وجود دوبوویتز به سوال در مورد اینکه آیا قاسمی نژاد در عملیات طرح ایران دیس اینفو مشارکت دارد یا نه پاسخ نداد.


بی شک بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها انتخاب طبیعی ترامپ در وزارت امور خارجه خواهد بود. در سال ۲۰۱۷، این اندیشکده ۳.۶ میلیارد دلار از "برنارد مارکوس" میلیاردر یهودی و مدیر شرکت تجاری "هوم دیپو" دریافت کرد که این مقدار یک چهارم کل بودجه آن سال بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بود. مارکوس، به عنوان یکی از از بنیانگذاران "هوم دیپو" در مورد نفرت از ایران به صراحت سخن می‌گوید و در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ ایران را "شیطان" نام نهاد. ناگفته نماند این میلیاردر یهودی دومین حامی بزرگ کارزار تبلیغاتی ترامپ در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بود.


وی که از اعضای هیات مدیره بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها هم بشمار می‌رود، طرفدار جان بولتون مشاور تندرو امنیت ملی کاخ سفید هم هست. وی تنها ۵۳۰ هزار دلار به کمیته فعالیت‌های سیاسی بولتون کمک کرده است.


در پایان سال مالی ۲۰۱۱، "شلدون ادلسون" که بزرگترین حامی کارزار تبلیغاتی ترامپ در انتخابات بود و شخصاً از ترامپ خواست بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی انتخاب کند، سومین حامی بزرگ مالی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بود که دستکم ۱.۵ میلیون دلار در سال به این اندیشکده کمک می‌کند (هر چند دوبوویتز هرگونه کمک‌های مالی ادلسون را رد می‌کند). در سال ۲۰۱۳، ادلسون آشکارا پیشنهاد کرد ایالات متحده یک حمله اتمی پیشگیرانه به ایران را انجام دهد و بیابان‌های ایران را هدف قرار دهد و تهدید کند در صورتی که ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف نکند، تاسیسات هسته‌ای اطراف تهران را بمباران می کند.


باید تاکید کرد طرح ایران دیس اینفو به خوبی با اهداف افراطی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها برای در پیش گرفتن مواضع شدید علیه ایران و رد هرگونه دیپلماسی با تهران همخوانی دارد. اما به نظر می‌رسد تصمیم دولت ترامپ برای ایجاد یک قرارداد مشترک با بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها یا قاسمی نژاد، مشاور این اندیشکده، به وزارت امور خارجه، تحت رهبری "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آن بر می‌گردد که به طور فزاینده ای در پی راهی برای راه اندازی جنگی دیگر در خاورمیانه است.


ترامپ و بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و اشتراکاتی که با میلیاردرهای یهودی دارند، نشان می‌دهد که کاخ سفید و این اندیشکده در حال تلاش برای یک هدف مشترک هستند. مارکوس و ادلسون آشکارا از موضع نظامی در برابر ایران حمایت می‌کنند و در مورد نوشتن چک‌های بزرگ به سیاستمداران و سازمان‌هایی که این مأموریت را دارند، خجالت نمی کشند. اکنون که "جان بولتون" مشاور ارشد امنیت ملی مورد نظر ادلسون و مارکوس است و آشکارا ایالات متحده را به سمت یک درگیری نظامی با ایران هول می‌دهد، جای تعجب نیست که بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، احتمالاً (تا جمعه) با حمایت مالی مالیات دهندگان آمریکایی، در کارزار دیپلماتیک عمومی مشارکت خواهند کرد و در آن در مقابل منتقدان سیاست ترامپ و بولتون در خصوص ایران موضع بگیرند.


"تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش‌های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می‌نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه "آرتور راس" برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال ۲۰۱۵ بود. این تارنما در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود".


اروپام **۷۲۷۶**2040

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان