۱۲ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۵
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83337851
۰ نفر
39هزار زن سرپرست خانوار در استان بوشهر شناسایی شدند

بوشهر- ایرنا- مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: با توجه به افزایش پدیده زنان سرپرست خانوار شمار آنان در این استان در زمان حاضر به 39 هزار خانوار رسیده است.

مریم آذر شب روز یکشنبه در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر افزود: این در حالی است که براساس بررسی‌ها شمار جمعیت زنان سرپرست خانوار استان بوشهر در سال ۱۳۹۵، ۲۲ هزار و ۲۰۷ خانوار معادل ۱۲.۴ درصد جمعیت این استان بوده است.وی یادآورشد: همچنین در سال ۱۳۸۵ میزان زنان سرپرست خانوار در استان بوشهر ۸.۹ درصد جمعیت این ایتان بوه که در یک دوره ۱۰ ساله به ۱۲.۴ درصد افزایش یافته است.
آذرشب اضافه کرد: هرچند نرخ رشد خانوارهای زن سرپرست در استان بوشهر از میانگین کشور که ۱۲.۷ درصد است کمتر است اما روند رشد این پدیده و کسب سومین رتبه فراوانی این استاندر بخش زنان بد سرپرست جای تأمل دارد.
وی ادامه داد: شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر با ۱۵.۴ درصد از شهرستان‌های پیشرو در بحث زنان خودسرپرست است و دچار یک وضعیت چالشی در این زمینه شده است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر اظهارداشت: از مجموع ۳۹ هزار خانوار زن سرپرست ا ستان بوشهر ۵۱ درصد معادل ۲۰ هزار خانوار زیر پوشش کمیته امداد، ۱۳ درصد معادل پنج هزار و ۵۰ خانوار زیرپوشش بهزیستی و ۳۶ درصد معادل ۱۴ هزار خانوار زیر پوشش هیچ نهاد حمایتی قرار ندارند.
آذر شب، طلاق و فوت همسر از جمله عوامل پدیده زن سرپرستی در استان بوشهر است که بررسی‌ها نشان می‌دهد فقر، سالمندی و سرپرست خانوار در این استان به طور ملموس زنانه شده و مهمترین مشکل این قشر فقر مالی، معیشتی، فرهنگی، اجتماعی، آموزش، نداشتن مهارت و مسائل روحی و روانی است.
وی، برضرورت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و شخصیتی تاکید کرد.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر با اشاره به شمار بانوان پشت نوبتی در سازمان‌های حمایتی این استان گفت: توانمندسازی این قشر و خروج آنها از چرخه حمایت از جمله مواردی است که باید مورد توجه سازمان‌های حمایتی قرار گیرد.
وی در باره طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: سهم استان بوشهر از توانمند سازی ۶ هزار زنان سرپرست خانوار در ۲۳ استان کشور ۱۲۵ نفر است که کارآفرینی و مانایی در اشتغال با توجه به مزیت‌های زیست بوم منطقه‌ای، تقویت آموزش و مهارت از جمله برنامه‌های مهم دولت در این زمینه است.
۶۰۴۷/‏۶۰۴۳


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =