۱۳ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۰
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 83337628
۰ نفر
نیاز ۱۳ میلیارد ریالی برای مبارزه با ملخ در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه مبارزه با آفت ملخ در عرصه های طبیعی وظیفه دولت است، گفت: ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با ملخ مورد نیاز است.

محمد رضایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که امسال افزون بر ۱۰ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان با ملخ مبارزه شود؛ این میزان پارسال ۷ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی بود اما با توجه به مهیا بودن شرایط این آفت امسال رشد یافته است.


وی گفت: کانون‌های ملخ در مراتع استان به علت شرایط خاص آب و هوایی و بارش‌های مناسب شکل گرفته که با توجه ب وفور تغذیه، اگر مبارزه با آن به صورت جدی انجام نشود، حالت طغیانی و تهاجمی به خود خواهد گرفت.


مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: تعلل در مبارزه با ملخ‌های مراتع، این وضعیت می‌تواند خسارات آفت را متوجه عرصه‌های زراعی و باغی کند.


رضایی، عمده کانون‌های آلوده به ملخ در سال گذشته را مربوط به شهرستان‌های بجنورد، شیروان، فاروج و مانه و سملقان عنوان کرد و افزود: این کانون‌ها در زمان مناسب باید رصد و سمپاشی شوند.


وی با بیان اینکه تاکنون مبارزه با ملخ مراکشی در سطح یکهزار و ۳۶۰ هکتار از مزارع خراسان شمالی انجام شده است، افزود: تاکنون خسارت آفت ملخ به باغ‌ها و مزارع استان وارد نشده است.


رضایی با بیان اینکه در عرصه‌هایی که مبارزه شیمیایی می‌شود پرچم‌های قرمزی به منظور هشدار نیز نصب می‌شود گفت: دامداران از چرای دام در مناطقی که پرچم نصب شده خودداری کنند و دست کم به مدت یکماه پس از سمپاشی چرای دام در این مناطق ممنوع است.


وی افزود: کشاورزان و دامداران به محض مشاهده ملخ با تراکم بالا در اماکن نسبت به اطلاع‌رسانی به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مربوطه اقدم کنند.


خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز و مابقی باغ است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند.


۳۰۰۷/ ۶۰۴۲سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha