۱۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 83336711
۱ نفر
ریزش شاخص بورس تا کی ادامه دارد؟

تهران- ایرنا- شاخص بورس در معاملات امروز بازار سرمایه بیش از ۲ هزار واحد ریزش داشت که کارشناسان علت آن را رشد چند روزه بازار سرمایه و نیاز بازار به اصلاح اعلام کردند.

«حمید اعرابی» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به دلیل کاهش ریزش شاخص بورس در معاملات امروز بازار سرمایه اشاره و بیان کرد: کاهش شاخص بورس بیشتر متاثر از ریزش حدود ۱۱ درصدی قیمت نفت بود که در کنار آن جنگ تجاری میان چین و آمریکا نگرانی هایی را برای بازار ایجاد کرد.


وی بر موقتی بودن ریزش شاخص بورس تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد تاثیر این اتفاق ها چندان بر روی بازار تاثیرگذار نباشد و دوباره بازار به مسیر افزایشی خود باز گردد.


اعرابی خاطرنشان کرد: در چند وقت اخیر بیشتر صنایع بزرگ مانند صنایع معدنی و پتروشیمی بر رشد شاخص بورس تاثیرگذار بودند.


این کارشناس بازار سرمایه به تاثیر تعطیلات پیش رو بر روند معاملات اشاره کرد و افزود: این تعطیلات منجر به کاهش حجم معاملات در بازار می شود اما تاثیر چندانی را بر کاهش شاخص کل نخواهد داشت.


وی پیش بینی خود از برگزاری مجامع را اینگونه بیان کرد: امسال به دلیل بالا بودن سود پرداختی شرکت ها به سهامداران، برگزاری مجامع مثبت ارزیابی می شود و شاخص بورس تا پایان فصل مجامع به ۲۵۰ هزار واحد خواهد رسید.


قیمت دلار به کمتر از ۱۳ هزار تومان نمی رسد


اعرابی با تاکید بر اینکه نرخ دلار در بازار به کمتر از ۱۳ هزار تومان نمی رسد، گفت: در صورت راه اندازی بازار متشکل ارزی شاهد کاهش چشمگیر قیمت ارز در بازار نخواهیم بود مگر اینکه برخی از مسایل سیاسی در بازار رفع شود تا بتواند بر روند نزولی قیمت ها در بازار ارز تاثیرگذار باشد.


این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اگر قیمت دلار روند نزولی را در پیش بگیرد نرخ آن در نهایت به ۱۰ هزار تومان می رسد، خاطرنشان کرد: این موضوع تا حدودی سبب کاهش پتانسیل رشد بازار می شود و بیشتر برای سهم های غیر دلاری مانند بانکی ها و غذایی ها امکان رشد وجود خواهد داشت.


بازار نیاز به اصلاح داشت


«علی صادقین»، کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار ایرنا می گوید که ریزش شاخص بورس در بازار امروز ناشی از دو عامل بود، نخست این موضوع تا حدودی متاثر از رشد چند روزه شاخص بورس بود که از لحاظ زمانی نیاز به اصلاح داشت و نکته دوم این است که بخش قابل توجهی از معاملات بازار ایران از لحاظ بنیادی متاثر از قیمت جهانی به ویژه در حوزه کامودیتی ها است.


وی گفت: قیمت نفت نسبت به هفته گذشته با کاهش بیش از ۸ درصدی همراه شد که این موضوع می تواند بر حوزه های مختلف مانند پتروشیمی و پالایشگاه تاثیرگذار باشد.


صادقین با بیان اینکه به واسطه پیش بینی رکود اقتصاد جهانی و جنگ تجاری مانند چین و آمریکا شاهد چشم اندازی از رکود نسبی در اقتصاد جهان هستیم، افزود: این موضوع منجر به افت بسیاری از کامودیتی ها مانند فلزات شد بنابراین در کنار اصلاح بازار و قیمت گذاری کامودیتی ها که به صورت جهانی است ریزش بازار امروز منطقی و مبتنی بر واقعیت های اقتصاد بود.


این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه به زودی در بازار سرمایه شاهد حجم گسترده ای از نقدینگی خواهیم بود، گفت: با وجود نوسان نرخ دلار در بازار آزاد اما قیمت ارز درسامانه نیما که فروش شرکت ها بر مبنای آن است همچنان در مسیر افزایشی قرار دارند.


نقدینگی از بازار سرمایه خارج نمی شود


وی با بیان اینکه عدم خروج نقدینگی از بازار سرمایه از جمله مسایلی است که در بازار مدنظر قرار گرفت، اظهار داشت: بازار سرمایه با نزدیک شدن به فصل مجامع روند رو به رشد خود را دوباره در پیش می گیرد.


به گفته صادقین، در مورد کامودیتی ها نگرانی هایی وجود دارد که با ادامه دار بودن جنگ تجاری شاهد یک رکود نسبی در بازارهای جهانی خواهیم بود.


این کارشناس بازار سرمایه پیش بینی خود از روند شاخص بورس در بازار را اینگونه بیان کرد: پیش بینی دقیق مسیر بازار امکان پذیر نیست اما با توجه به ورود نقدینگی و متغیرهای اثرگذار رشد شاخص بورس تا ۲۵۰ هزار واحد دور از دسترس نیست.


وی در پایان افزود: انتشار گزارش های ماهانه و سال ۹۷ شرکت ها نشان می دهد که امسال مجامع مثبت و با تقسیم سود بالا برگزار می شود.


به گزارش ایرنا، شاخص کل در بازار بورس امروز (شنبه) دو هزار و ۸۹ واحد افت داشت و در نهایت این شاخص به رقم ۲۲۲ هزار و ۳۸۷ واحد رسید.


در معاملات امروز پنج میلیارد و ۳۲۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد ریال در ۳۲۲ هزار نوبت داد و ستد شد.


اقتصام **۹۲۰۶**۹۱۸۹

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha