هجوم ملخ صحرایی تا ۱۵ روز آینده شدت می یابد

تهران- ایرنا - سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: طبق پیش بینی دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا هجوم ملخ صحرایی بین ۱۰ تا ۱۵ روز آینده به استان های جنوبی کشور شدت می یابد البته به جز استان های جنوبی تهدیدی برای استان های دیگر کشور نیست.

«سیدمحمدرضا میر» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: البته طبق نظر «کیث کرسمن» نماینده فائو و دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب غرب آسیا، هدف مهاجرت این دسته ملخ‌ها، ایران نیست بلکه ایران کشور عبوری این ملخ‌ها برای حضورشان در هندوستان و پاکستان است.


وی با بیان اینکه هشت استان جنوبی کشور در معرض ریزش‌های ملخ صحرایی قرار دارند، اظهار داشت: در صورت عبور ملخ‌های صحرایی از ایران به سمت کشورهای هند و پاکستان، نگرانی در خصوص تشدید آفت نخواهیم داشت اما حتی اگر این آفت در ایران حضور پیدا کند نیز ما همچنان چهارماه اخیر به سطح مبارزاتمان ادامه خواهیم داد.


وی تاکید کرد: حضور آفت ملخ صحرایی در اراضی کشاورزی و عرصه‌های طبیعی استان‌های جنوبی کشور خسارت عمده‌ای نداشته است / ‏‬ البته اخیراً ملخ صحرایی در باغ‌های مرکبات رودان و سیاهو استان هرمزگان ورود پیدا کرده بود که با اقدام به موقع توانستیم از بروز خسارت در این اراضی جلوگیری کنیم.


مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۴۵۰ هزار هکتار عملیاتی شد


سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور ریزش ملخ صحرایی به کشور را از بهمن سال گذشته تاکنون ۱۵۰ ریزش دانست و گفت: در حال حاضر مبارزه با ملخ صحرایی در سطح بیش از ۴۵۰ هزار هکتار از اراضی هشت استان جنوبی کشور عملیاتی شده است و همچنان در حال انجام است.


وی با بیان اینکه بیشترین میزان حملات ملخ صحرایی مربوط به سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان است افزود: تاکنون ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات درخواستی سازمان حفظ نباتات کشور تخصیص یافته و در استان‌های درگیر این آفت، توزیع شده است اما این سازمان برای گسترش سطح مبارزات با این آفت نیازمند ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر است که هنوز تخصیص نیافته است. استان‌های تهران و مرکزی نیز با طغیان ملخ کوهان دار یا تاغ که بومی کشور است، مواجه شده‌اند که مسئولیت مبارزه با آن به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برمی گردد


مبارزه با ملخ مراکشی به ۵۰ هزار هکتار رسید


میر حضور ملخ مراکشی و کوهان دار را بی خطر دانست و ادامه داد: اکنون استان‌های نوار شمالی کشور از جمله گلستان، زنجان، قزوین؛ اردبیل، مازندران، گیلان و آذربایجان شرقی با طغیان ملخ مراکشی که بومی کشور است مواجه شده‌اند. تاکنون سطح مبارزه با این آفت به ۵۰ هزار هکتار رسیده است.


به گفته وی، بخش عمده این مبارزات مربوط به استان‌های زنجان؛ قزوین و اردبیل در عرصه‌های کشاورزی و منابع طبیعی می‌شود.


وی اظهارداشت: البته استان‌های تهران و مرکزی نیز با طغیان ملخ کوهان دار یا تاغ که بومی کشور است، مواجه شده‌اند که مسئولیت مبارزه با آن به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برمی گردد.


وی درباره گزارشاتی مبنی بر حضور لکه‌ای ملخ در اتوبان قم به سازمان حفظ نباتات گفت: هر حجم و مقدار ملخ در استان‌ها به معنای آفتی بودن این حشرات نیست و در صورتی که حجم آنها بیش از حد باشد، سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با آنها وارد عمل می‌شود.


اقتصام ۹۱۸۶ * ۳۰۶۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =