۱۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83336527
۰ نفر
نمایشگاه های عرضه محصولات خانگی بانوان در قزوین برپا می شوند

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: در آستانه فرا رسیدن تابستان نمایشگاه های عرضه محصولات خانگی بانوان کارآفرین در برخی بوستان های شهر مانند فدک و الغدیر برپا می شوند.

به گزارش ایرنا صدیقه ربیعی روز شنبه در نشست شورای توسعه و تعاون بانوان کارآفرین قزوین افزود: علاوه بر این نمایشگاه های موقتی، مکان دایمی عرضه محصولات خانگی و صنایع دستی بانوان کارآفرین استان نیز راه اندازی می شود که هم اکنون در مراحل انتخاب مکان قرار دارد.
وی با اشاره به مصوبات دهگانه ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه بانوان اضافه کرد: باید از تمامی ظرفیت های این مصوبات برای رونق اقتصادی در بخش کارآفرینی بانوان استان استفاده شود.
ربیعی ادامه داد: گام اول ما در حوزه مصوبات اقتصاد مقاومتی این بود که توانستیم اختصاص ۱۰۰ درصد تسهیلات مشاغل خانگی استان را در سال جاری برای بانوان مصوب کنیم.
وی گفت: همچنین در حوزه های دیگر نیز باید از ظرفیت ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال برای ارائه پیشنهادها و مصوبات استفاده کرده و با طرح مشکلات و موانع در این ستادها برای چاره اندیشی و تصمیم گیری در سطح استانی و ملی اقدام شود.
ربیعی اظهار داشت: شورای توسعه و تعاون بانوان کارآفرین با هدف همکاری بخش خصوصی در کنار بخش دولتی برای پیشبرد امور بانوان کارآفرین و حل موانع پیش روی آنها تشکیل شده است.
وی اظهار داشت: بخشی از مشکلات ما در حوزه اشتغال بانوان سرپرست خانوار به نقص قوانین بر می گردد که باید آنها را شناسایی و احصا کرده و به نمایندگان مجلس شورای اسلامی منعکس کرد.
به گفته ربیعی بخش دیگری از مشکلات نیز نه به نقص قانون بلکه نقص در اجرای قوانین مربوط است که باید در این خصوص نیز تکالیف مجریان قانون به آنها گوشزد شود.
وی با بیان اینکه برای توسعه پایدار نباید نقش اقتصادی و اجتماعی زنان را نادیده گرفت، ادامه داد: زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و می توانند سهم ۵۰ درصدی در توسعه پایدار ایفا کنند.
این مسئول به یکی از مسایل مهم در حوزه اشتغال زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و یادآور شد: بسیاری از زنان مددجوی نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد چندان از مشارکت اقتصادی و توانمندسازی خود استقبال نمی کنند تا جایی که حاضرند مبلغ بسیار پایین مستمری را دریافت کنند اما در شغل خاصی توانمند نشده و درآمد بیشتر کسب نکنند.
ربیعی با تاکید بر تغییر نگرش و فرهنگ در این حوزه گفت: رسالت نهادهای حمایتی ابتدا تغییر نگرش این زنان است تا با اعتقاد برای ارتقای وضعیت اقتصادی و توانمندسازی خانواده خود اقدام کنند. 
وی همچنین با اشاره به لزوم آموزش زنان سرپرست خانوار پیش از ایجاد شغل گفت: زنان فعال در مشاغل خانگی، اول محصول تولید می کنند و بعد به دنبال بازار می روند در حالی که برای موفقیت بیشتر این چرخه باید برعکس شود.
ربیعی از برگزاری دوره های جامع آموزش مهارت های کسب و کار برای بانوان سرپرست خانوار استان خبر داد و افزود: فاز اول این دوره ها امسال با اولویت زنان مددجوی کمیته امداد و بهزیستی که در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند اجرا می شود.
وی اظهار داشت: در شرایطی که دنیا به سمت کارآفرینی رفته و در مدارس کشورهای جهان کتاب های کارآفرینی تدریس می شود هنوز دیدگاه جامعه ایران این است که دولت در ادارات برای زنان و مردان شغل ایجاد کند.
ربیعی افزود: بر خلاق تصور عمومی که کارآفرینی را امری ذاتی می دانند کارآفرینی یک امر اکتسابی بوده و به یک حلقه مفقوده در کشور تبدیل شده است.
6101* ۷۳۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =