۱۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۶:۴۸
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83335766
۶ نفر
پمپئو: آمریکا با فعالیت محدود اینستکس مشکلی ندارد

تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آمریکا گفت: تا زمانی که اینستکس به تجارت کالاهای معاف از تحریم های واشنگتن اختصاص داشته باشد، کشورش با این سامانه مالی اروپایی مشکلی ندارد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که در برلین به سر می‌برد، روز جمعه پس از دیدار با هایکو ماس همتای آلمانی خود گفت که واشنگتن سد راه سازوکارهای اروپایی نخواهد شد. اما پمپئو این موضوع را مشروط به این کرد که این سازوکارها تنها به تأمین کالاهای اولویت دار و کالاهای معاف از تحریم‌های آمریکا اختصاص داشته باشد.


وی تصریح کرد: وقتی درباره اینستکس صحبت می‌کنیم، اگر این سازوکار با هدف انتقال کالاهایی ایجاد شده باشد که مجاز به مبادله هستند، مشکلی در میان نیست.
پمپئو در ادامه این کنفرانس خبری مدعی شد: ایران به تعهدات خود در برنامه اف ای تی اف که در سال 2016 توافق کرده بود، عمل نکرده است. در بخشی از آن برنامه، ایران متعهد شد تا کنوانسیون پالرمو سازمان ملل در زمینه جرائم سازمان یافته فراملی و کنوانسیون تامین مالی تروریسم سازمان ملل را تصویب کند" اما همانطور که انتظار می رفت، تصمیم گرفته اند که چنین نکنند. امروز من ایران را به تصویب بدون تاخیر و قید شرط این دو معاهده فرا می خوانم."
این اظهارات پمپئو در حالی است که اتحادیه اروپا و طرف‌های اروپایی برجام یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه اعلام کرده اند که سازوکار مالی موسوم به «اینستکس» در ابتدا برای مبادله کالاهای اولویت دار از جمله دارو و مواد غذایی و کالاهای کشاورزی با ایران به کار گرفته می‌شود و سپس برای کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اینستکس و نهاد متناظر آن در ایران برای تضمین بهره مندی های اقتصادی تهران از برجام و مصون ماندن شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا در صورت تجارت با ایران تأسیس شده اند.شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با نخستین سالروز خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ماه، بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن افزون بر توقف اجرای برخی از محدودیت‌های برجام، مهلتی دو ماهه به اعضای باقیمانده در این توافق داد تا در این مدت به تعهدات خود به ویژه در دو حوزه بانکی و نفتی عمل کنند.
شبد **۹۴۱۶**۱۷۰۸


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =