گردشگران ایتالیایی از آثار تاریخی تخت سلیمان تکاب بازدید کردند

مهاباد- ایرنا- مدیر مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب گفت: یک گروه از گردشگران ایتالیایی به تعداد 24 نفر از مجموعه آثار تاریخی این مجموعه دیدن کردند.

مظفر عباس زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این گردشگران که در قالب (کمپر) و از طریق ۱۲ دستگاه خودرو مسافرت می‌کنند، دیروز وارد روستای نصرت آباد واقع در حومه سایت تاریخی تخت سلیمان شدند و ضمن اقامت در اقامتگاه بوم گردی این روستا، از بنای تاریخی – طبیعی تخت سلیمان و کوه زندان سلیمان بازدید کردند.


وی همچنین بازدید و بهره مندی از آبگرم احمدآباد تکاب را از دیگر برنامه‌های سفر این گردشگران در مدت اقامتشان در این شهرستان عنوان کرد.


وی بیان کرد: این گروه از گردشگران خارجی بعد از تجربه اقامت و سفر یک شبانه روزی به این شهرستان ضمن ابراز رضایت کامل از سفر خود به این منطقه، صبح امروز سفر خود را به شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ادامه دادند.


به گزارش ایرنا مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری و محوطه باستانی ۱۲ هکتاری تخت سلیمان تکاب در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهارمین اثر ملی کشور و نخستین اثر پس از انقلاب اسلامی در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید.


این محوطه باستانی که با دریاچه اسرار آمیز در وسط آثار تاریخی و چهارطاقی آتشکده آذرگشنسب شهرت جهانی یافته آثار و بقایای معماری منحصربفردی از دوره‌های مختلف تاریخی از جمله دوره مادها، ساسانیان و ایلخانیان را در خود جای داده و همین قدمت و زیبایی موجب شده تا گردشگرانی از شهرهای ایران و کشورهای مختلف جهان علاقه فراوانی برای بازدید از این محوطه باستانی داشته باشند.
به عقیده باستان شناسان محوطه تاریخی تخت سلیمان قبل از اسلام آتشکده زرتشتیان و یکی از سه آتشکده مهم ساسانیان بوده و در دوره پس از اسلام به عنوان تفرجگاه و کاخ تابستانی ایلخانان مورد استفاده قرار گرفته است؛ هم اکنون نمونه آثار و بقایای کاخ‌های ایلخانی تنها در مجموعه تخت سلیمان تکاب به چشم می‌خورد.
شهرستان تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است و بیش از ۱۷۰ اثر میراث فرهنگی و گردشگری تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی دارد؛ آثار این مجموعه یکی از مهمترین مقصدهای گردشگران خارجی در سفر به ایران است.


سال گذشته بیش از پنج هزار گردشگر خارجی از آثار تخت سلیمان تکاب بازدید کردند.


۷۵۱۴/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =