وابسته نظامی ایران: مرکز تبادل اطلاعات بغداد گواه نقش و توان ایران در مبارزه با تروریسم است

بغداد - ایرنا - وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در عراق تاکید کرد که مرکز تبادل اطلاعات ضد تروریسم که با عضویت ایران، روسیه، عراق و سوریه در بغداد مستقر است، گواه روشنی بر نقش و توان ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه است.

سردار «مصطفی مرادیان» وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد روز پنجشنبه در حاشیه نشست مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات ضد تروریسم با عضویت ایران، روسیه، عراق و سوریه در بغداد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اهمیت این مرکز و نقش ایران در آن گفت: جمهوری اسلامی ایران با درک خطر و تهدید تروریسم در منطقه از چند سال پیش به یاری کشورهای دوست و برادر سوریه و عراق شتافت و در نتیجه این همکاری‌ها، فضل الهی، داعش شکست خورد و حضور نظامی آنان در منطقه از بین رفت.


مرادیان افزود: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اقدامات دو جانبه در مبارزه با تروریسم با همکاری کشورهای عراق سوریه و روسیه همچنین با تأسیس مرکز تبادل اطلاعات ضد تروریسم در بغداد نقش مهم دیگری را در وارد کردن ضربات بر تروریسم ایفا کرده است.


وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: امروز تروریسم از نظر نظامی کاملاً در منطقه متلاشی شده است اما خطر افکار افراطی، مکاتب تربیت کننده این افکار، عقبه‌های پشتیبانی کننده این جریانات تندرو و حمایت برخی قدرت‌های منطقه‌ای از آنان همچنان به عنوان یک تهدید بالفعل و بالقوه ادامه دارد.


سردار مرادیان افزود: به باور ما یکی از مشکلات عمده منطقه غرب آسیا در بعد امنیتی، سیاست‌های نادرست استکبار و در رأس آن آمریکا است که زمینه ایجاد نوعی هرج و مرج و بی‌ثباتی را فراهم کرده است که نفع آن صرفاً برای رژیم اشغالگر قدس است.


وی تأکید کرد: کسانی که خود به وجود آورنده تروریسم از جمله داعش هستند و هنوز نیز متأسفانه با شیوه‌های مختلف آنان را مدیریت و برای بقای آنان تلاش می‌کنند، در اقدامی فرافکنانه جمهوری اسلامی ایران را متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند در حالی که ایران از جمله در سال‌های اخیر نقش عمده‌ای در مبارزه و شکست تروریسم در منطقه ایفا کرده است و دوست و دشمن به این امر اذعان دارند.


مرادیان گفت: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم جدی است و هر چند خود قربانی تروریسم است و دنیا شاهد است که در دفاع از حرم و منطقه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش بی‌بدیلی داشته است و تقدیم صدها شهید مدافع حرم خود گواه محکمی بر حقانیت این نهاد انقلابی در مبارزه با تروریسم است.


وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد: امروز کسانی به زعم خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریست توصیف می‌کنند که خود به وجود آورنده تروریسم و داعش هستند.


وی گفت: به باور ما ادامه همکاری ها در چارچوب مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات در بغداد طی چهار سال گذشته می‌تواند الگویی برای همکاری با دیگر کشورهای منطقه باشد.
مرادیان تصریح کرد: استفاده از الگوی همکاری مرکز تبادل اطلاعات بغداد می‌تواند به کشورهای منطقه برای ایجاد صلح و ثبات و بومی سازی آن کمک کند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در این زمینه در اختیار دیگر کشورهای منطقه قرار دهد.
در نشست مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات ضد تروریسم روز پنجشنبه در بغداد، آخرین وضعیت تروریسم درمنطقه و تحرکات گروههای تروریستی بررسی و در خصوص راهکارهای مقابله با آن تبادل نظر شد.


هماهنگی درخصوص مبارزه با هسته‌های پنهان و باقیمانده این گروهک‌ها و گفت و گو درباره راههای گسترش و توسعه همکاری‌های امنیتی از دیگر محورهای این نشست بود.


سرلشکر "سعد العلاق" مدیر اطلاعات ارتش عراق و رئیس مرکز تبادل اطلاعات چهارجانبه در این نشست با اشاره به تأسیس این مرکز در سال ۲۰۱۵، همکاری اطلاعاتی چهار کشور در مباررزه با تروریسم را بسیار مؤثر دانست.


وی با تاکید بر ادامه فعالیت اطلاعاتی مرکز علیه تروریسم در عراق و سوریه، گفت: همکاری ۴ کشور در این مرکز تأثیر بسیار زیادی در شکست داعش در عراق و سوریه داشته است.


العلاق توسعه و گسترش این مرکز در آینده برای ادامه فعالیت مبارزه با تروریسم در منطقه را ضروری دانست.


نشست جدید مرکز چهاجانبه تبادل اطلاعات در بغداد و تاکید آن بر ضرورت افزایش همکاری‌های امنیتی کشورهای منطقه در حالی است که محمد جوادظریف وزیر خارجه ایران نیز روز یکشنبه در جریان سفر به بغداد، برای اولین بار اعلام کرد که تهران پیش از این پیشنهادات مختلفی برای امضای معاهده عدم تعرض با همه کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه کرده است که این پیشنهادات همچنان روی میز است.


وی همچنین درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، درباره پیام ایران برای منطقه و جهان، گفت: پیام و انتخاب ما کاملاً مشخص است، ما علاقمند هستیم در صلح و آرامش و توسعه زندگی کنیم، این انتخاب جمهوری اسلامی ایران است اما این صلح و آرامش و توسعه باید برای همه باشد.


مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات (و همکاری‌های امنیتی) ایران، عراق، روسیه و سوریه با هدف تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی ایران، سوریه و روسیه در بغداد تأسیس شد و از آن زمان تاکنون در جلساتی مداوم آخرین هماهنگی‌ها و تبادل اطلاعات میان کشورهای عضو در آن صورت می‌گیرد.


تبادل اطلاعات و بویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس داعش و تروریست‌های تکفیری در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق ترین کارکردهای این مرکز در مدت فعالیت خود بوده است.


خاورم *۱۰***۳۸۰**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =