۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۶
کد خبرنگار: 1449
کد خبر: 83334425
۰ نفر
معاون فرماندار: عزم ملایر برای ثبت جهانی منبت جدی است

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه ملایر گفت: در حال حاضر پرونده ثبت جهانی منبت ملایر در دست اقدام است و عزم این شهرستان برای جهانی شدن این صنعت جدی است.

حسین فارسی روز پنجشنبه در جلسه اعضای ستاد ارتقای شاخص های شهر ملی منبت ایران اظهار داشت: شاخص های شهر ملی منبت برای ثبت جهانی و مد نظر بازرسان جهانی باید ارتقا پیدا کند و در این راستا همه باید پای کار باشند.


وی نقش و حضور فعالان صنعت مبل و منبت را در تحقق این رویداد جهانی مهم ارزیابی کرد و افزود: در کمیته های ۹ گانه ای که تشکیل شده است، فعالان صنعت مبل و منبت باید حضور جدی داشته باشند.


معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه ملایر با بیان اینکه با تشکیل کمیته های مرتبط در صدد ارتقای شاخص های شهر ملی منبت هستیم تاکید کرد: کمیته علمی باید به ۲ کمیته علمی با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر و کمیته تحقیقات و پژوهش به ریاست دانشگاه ملی ملایر تقسیم و جلسه های آن با حضور دانشگاه ها و فعالان صنعت مبل و منبت تشکیل شود.


فارسی ادامه داد: ملایر ظرفیت های ویژه و بارزی دارد که می تواند به ثبت جهانی منبت کمک کند و در این زمینه اقدامات برای کسب شاخص های مورد نظر و رفع موانع موجود به صورت مرحله به مرحله در دست پیگیری و اقدام است.


وی تاکید کرد: همانند ثبت جهانی انگور، تمامی مراحل و روند تهیه مبل و منبت، اقدامات انجام شده بویژه در برگزاری جشنواره ها، حضور در نمایشگاه های بین المللی و منطقه ای، سفر فعالان مبل و منبت به کشورهای خارجی و تمامی فرآیندهای مرتبط با این صنعت باید مستندسازی و فیلمی از آن تهیه شود.


معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه ملایر برگزاری مطلوب جشنواره «ملایر، شهر ملی منبت» را یکی از مقدمات جهانی شدن این صنعت برشمرد و بر لزوم همکاری و همراهی بیشتر دستگاه های اجرایی و فعالان صنعت مبل و منبت در برگزاری این جشنواره و همچنین ارتقای شاخص های شهر ملی منبت تاکید کرد.


فارسی ادامه داد: یکی از شاخص های مد نظر برای جهانی شدن این صنعت رضایت مندی فعالان صنعت مبل و منبت و همچنین رضایت مندی مشتریان است که برای ارتقای این شاخص نظارت ها باید از سوی اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بیشتر شود.


وی تاکید کرد: کمیته های این ستاد شامل کمیته سیمای شهری، صنایع دستی، شهرک خوشه مبل و منبت، کمیته آموزشی، کمیته علمی، تحقیقاتی و پژوهش، کمیته ساماندهی روستای دهنو، بازار مبل، کمیته ساماندهی منبت جوکار و کمیته پشتیبانی و اعتبارات باید طی ۱۵ روز آینده گزارش نخستین اقدامات خود را به دبیرخانه ستاد ارسال کنند.


به گزارش ایرنا، اردیبهشت سال ۹۶ ملایر به عنوان شهر ملی منبت به ثبت رسید و هم اکنون پرونده ثبت جهانی این صنعت در حال پیگیری و اقدام است.


این شهرستان دارای بیش از چهار هزار کارگاه فعال مبل و منبت است که بیش از هشت هزار هنرمند به صورت مستقیم و بیش از ۲۵ هزار هنرمند به صورت غیرمستقیم در این صنعت فعالیت می کنند.


۷۵۲۸/۲۰۹۰