۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۴
کد خبرنگار: 1295
کد خبر: 83332475
۰ نفر
تظاهرات روز قدس و شکست معامله قرن

تهران- ایرنا- راهپیمایی روز قدس امسال و حضور میلیونی ملت های مسلمان در این راهپیمایی شکست پیش از موعد طرح موسوم به معامله قرن را نشان خواهد داد. طرحی که رژیم صهیونیستی و حامیانش امید زیادی به آن بسته اند.

مراسم راهپیمایی روز قدس امسال در حالی برگزار می‌شود که سرزمین‌های اشغالی با توطئه‌های جدیدی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی روبرو است. طرح معامله قرن که مدت هاست رئیس جمهور آمریکا برای حل بحران میان فلسطین و رژیم صهیونیستی از آن سخن می‌گوید طرحی برای دادن امتیازهای اقتصادی به فلسطینیان است تا آنها را مجبور کند که از حقوق اساسی خود صرف نظر کنند.

تاکنون اغلب گروه‌های فلسطینی اعلام کرده‌اند که این طرح را نمی‌پذیرند. اما آمریکا که ادعا می‌کند قصد دارد بحران میان فلسطین و رژیم صهیونیستی را حل و فصل کند توجهی به خواست مردم فلسطین ندارد، آمریکا در ماههای اخیر از ظاهر میانجی گرایانه خارج شده و با قرار گرفتن در طرف رژیم صهیونیستی، کفه ترازوی مد نظر خود را از تعادل خارج کرده است؛ در این راستا آمریکا با به رسمیت‌شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس، نشان داده که تنها در راستای تامین خواسته‌های رژیم صهیونیستی عمل می‌کند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چندی پیش به آمریکا اعلام کرد که قدس فروشی نیست و هرگز طرح صلح آمریکا را نخواهد پذیرفت. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور تاجر پیشه آمریکا که همه چیز را با عینکی اقتصادی می بیند، گمان می‌کند که همه چیز را می‌توان با پول خرید، حتی عنوان طرحی که او برای حل معضل صلح خاورمیانه استفاده کرده است «معامله قرن» عنوانی اقتصادی است.

هرچند هنوز تصویر روشنی از طرح موسوم به معامله قرن بیرون نیامده است، اما خبرگزاری رویترز گزارش داده که آمریکا قصد دارد در سرزمین‌های فلسطینی سرمایه گذاری خارجی ایجاد کند تا فلسطینیان را به انجام معامله قرن راضی کند. کاخ سفید اعلام کرده ترامپ قرار است که در کنفرانس اقتصادی در منامه پایتخت بحرین، با هدف تشویق سرمایه‌گذاران خارجی برای انتقال پول و فناوری به سرزمین‌های فلسطینی یعنی کرانه باختری رود اردن و غزه شرکت کند. کنفرانسی که در پایان ماه ژوئن برگزار خواهد شد. گذشته از گروه‌های فلسطینی که عدم حضور خود در این کنفرانس را اعلام کرده‌اند، بسیاری از کشورهای اسلامی هم اعلام کرده‌اند که در این کنفرانس شرکت نمی‌کنند. امری که نتیجه رویکرد جانبدارانه آمریکا در قبال این منازعه قدیمی به عنوان ریشه و معضل اصلی نظم و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

واقع امر این است که راهبرد مقاومت در مقابل زیاده خواهی‌های دشمنان نتیجه بخش بوده و توانسته مانع از دست اندازی های بیشتر رژیم صهیونیستی در منطقه شود. شکست گروه تروریستی - تکفیری داعش در یکی دو سال اخیر و ناکامی حامیان منطقه‌ای و بین المللی این جریان باعث شد آنها با علم به نقش و جایگاه تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در این عرصه فشارهای زیادی بر تهران وارد کنند. با این حال تناقض گویی های مقامات آمریکایی در قبال ایران نشان داده که دشمنان مقاومت از این فشارها هم دستاوردی کسب نخواهند کرد. در چنین شرایطی راهپیمایی امسال روز قدس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حضور ملت‌های مسلمان در این راهپیمایی جهانی بی اعتباری نشست‌های موسوم به منامه و ناکامی طرح‌های موسوم به معامله قرن را که بدون در نظر گرفتن منافع ملت فلسطین در دستور کار نشستهای محور سازش کار قرار گرفته بیش از پیش عیان شود.

۹۲۲۹ *۲۰۲۱* ۳۰۶۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =