ارتقای شاخص های حوزه راه کردستان ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

سنندج - ایرنا - نماینده مردم شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقای شاخص های حوزه راه های استان کردستان نیازمند ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش ایرنا، سید احسن علوی روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیر کل راه و شهرسازی کردستان اظهار داشت: به علت تمرکز گرایی استان هایی مانند کردستان با محرومیت های مختلف مواجه شده اند که حوزه راه های آن به نسبت برخی زیرساخت ها بیشترین محرومیت را دارد.


وی افزود: هم اکنون برای ارتقای شاخص های حوزه راه استان حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال اعتبار لازم است که شامل ۱۵ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح ها و سه هزار میلیارد ریال نیز مربوط به پرداخت مطالبات پیمانکاران است.


علوی همچنین احداث راه آهن همدان - سنندج را از دیگر مطالبات مردم استان کردستان دانست و اضافه کرد: این طرح نیازمند ۱۲ هزار میلیارد ریال اعتبار است و در سال جاری یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای آن مصوب شده است.


وی یادآور شد: با توجه اهمیت این طرح در توسعه زیرساخت های کردستان و اعتبار مورد نیاز آن، طبق میزان تخصیصی سال جاری با باید ۱۰ سال برای بهره برداری آن به انتظار نشست.


علوی تاکید کرد: از این رو انتظار می رود وزارت راه شهرسازی با بکارگیری توان بخش خصوصی سرمایه گذاری های خارجی برای اجرای این طرح اقدام کند تا هر چه زودتر با به بهره برداری رسیدن آن شاهد نقش آفرینی این طرح در توسعه کردستان باشیم.** راه رکن اساسی توسعه استان است


رئیس مجمع نمایندگان کردستان هم در این آیین گفت: برای توسعه در هر جامعه راه های ارتباطی آن یکی از رکن های اساسی تحقق این اهداف است.


حمدالله کریمی افزود: در این راستا طی چند سال گذشته شاهد اجرایی شدن طرح های مختلفی در حوزه راه های استان بودیم اما شاخص های آن همچنان پایین تر از میانگین کشوری است.


نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در مقایسه شاخص های زیرساختی این استان با سایر استان ها تبعیض احساس می شود که این مساله برای وحدت کشور و آرمان های انقلاب اسلامی یک سم است.


کریمی یادآور شد: از این رو باید برای اعتلای اهداف انقلاب اسلامی در جامعه همه مردم و مسئولان با وحدت و اتحاد در راستای افزایش تاثیر پذیری را انجام دهند.


مدیرکل سابق راه و شهرسازی کردستان هم در این آیین گفت: با بررسی های مختلف کارشناسی در سال ۹۵ مشخص شد که این استان در حوزه شاخص راه روستایی با ۴۳ درصد در رتبه ۳۱ کشور و در حوزه بزرگراهی نیز در رتبه ۲۷ کشور قرار داشت.


شهرام ملکی اظهار داشت: برای ارتقای شاخص های راه روستایی به میانگین کشوری حدود پنج هزار میلیارد ریال و در بخش بزرگراهی نیز نیز ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار لازم بود که تاکنون موفق شدیم با استفاده ویژه از اعتبارات دولتی با احداث ۱۲۷ کیلومتر میزان بزرگراه آن را از ۱۷۸ کیلومتر به ۳۰۵ کیلومتر برسانیم.


وی افزود: در حوزه راه روستایی نیز با احداث ۳۳۴ کیلومتر راه جدید میزان آن از ۲ هزار و ۶۳۱ کیلومتر به ۲ هزار و ۹۶۵ کیلومتر رسیده است در خلال این طرح ها، پروژه هایی مانند تعیین تکلیف جاده جدید مریوان - سنندج و تعریض گردنه صلوات آباد را در دستور کار قرار دادیم.


ملکی اضافه کرد: در راستای تکمیل مسکن های مهر نیز برنامه های مختلفی انجام شد و اکنون تنها چهار هزار و ۹۰۰ از ۳۸ هزار و ۴۲۰ واحد مسکن مهر باقی مانده و ۳۳ هزار و ۵۲۰ واحد تحویل متقاضیان شده است.


به گزارش ایرنا، در این آیین با حضور مهران کفاش معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت راه و شهرسازی، مرادنیا استاندار کردستان و برخی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، محمد صدیق ثابتی به عنوان مدیرکل جدید راه و شهرسازی کردستان معرفی و از زحمات شهرام ملکی تقدیر شد.


۳۰۳۴/‌۹۱۰۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha