۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 1302
کد خبر: 83331737
۰ نفر
تئاتر، جان شیفته می خواهد

تهران- ایرنا- منوچهر والی زاده با تلخ دانستن درگذشت پرویز بهرام از دوبلورهای پیشکسوت کشورمان؛ او را یگانه و بی مانند دانست و درباره حضور در نمایشنامه خوانی «ترور» برای کمک به هوطنان سیل زده گفت: تئاتر جان شیفته میخواهد چرا که متعلق به مردم است و با مردم نفس می کشد.

منوچهر والی زاده روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان آنکه برخی از صداها به چنان ماندگاری میان مردم جامعه دست پیدا می کنند که هیچگاه از خاطره و حافظه تاریخی مردم آن جامعه پاک نمی‌شوند، گفت: بدون هیچ شکی استاد پرویز بهرام به عنوان یکی از مهمترین الگوهای هنر دوبلاژ با قدرت جادویی خود هنرمندی یگانه و بی تکرار است.


وی ادامه داد: در عصر و زمانه ای که پخش برنامه های مستند از طریق شبکه های تلویزیون برای مردم هنوز تعریف نشده بود و مخاطبان اقبالی به این دسته از آثار نشان نمی‌دادند، زنده یاد بهرام با صدای جادویی اش مستند «جاده ابریشم» را به عنوان یکی از خاطرات و نوستالژی های مخاطبان پای جعبه جادویی میخکوب کرد. در حقیقت راه یافتن مستند به عنوان یکی از آثار مورد استقبال مخاطبان از تلویزیون به وسیله صدای پرویز بهرام میسر شد.


این دوبلور و مدیر دوبلاژ پیشکسوت با ابراز تاسف و تسلیت به جامعه هنری به واسطه فقدان پرویز بهرام یادآور شد: بی شک پرویز بهرام نقش استادی بر گردن بسیاری از فعالان در عرصه دوبله داشته و من نیز در کنار افتخار همکاری، خود را از شاگردان او می دانم.


والی زاده خاطرنشان کرد: در عرصه دوبله مفهوم استاد و شاگرد به اختلاف سنی هیچ ارتباطی ندارد و تا آخرین روزهای فعالیت پرویز بهرام بسیاری از افرادی که شاید امروزه آنها را به عنوان پیشکسوتان عرصه دوبله می خوانند در قالب همکاری با پرویز بهرام از او می آموختند و این نشان‌دهنده رمز ماندگاری و جاودانگی هنرمندی مانند وی در عرصه ای بود که به آن عشق می ورزید.


وی یکی از مهم‌ترین ویژگی های کمتر شناخته شده پرویز بهرام را سبقه فعالیت او به عنوان یک بازیگر اثرگذار در آثار نمایشی کشورمان دانست و تصریح کرد: در روزگاری که هنر تئاتر برای مردم شناخته شده نبود گروه های تئاتری با استفاده از متون کلاسیک قوی و بهره بردن از بازیگران شناخته شده، آرام آرام به معرفی هنر تئاتر برای عموم مردم می پرداختند.


این هنرمند پیشکسوت افزود: در این میان پرویز بهرام به عنوان یکی از بازیگران قدرتمند عرصه تئاتر تجربیات بسیار درخشانی را با گروه نمایشی آقای اسکویی از خود به یادگار گذاشت که ایفای نقش «اتللو» در نمایشی به همین نام اثر ویلیام شکسپیر از بزرگترین بازی های عرصه تئاتر در دهه ۴۰ کشورمان به شمار می رود. این نقش با بازی زنده یاد بهرام به صحنه رفت.


والی زاده؛ زنده یاد بهرام را به عنوان یکی از بنیانگذاران دوبله مدرن و یکی از استوانه های شکل گیری هنر دوبلاژ در ایران دانست و خاطرنشان کرد: نه تنها در منطقه خاورمیانه که در قاره آسیا، ایران یکی از کشورهای صاحب سبک در هنر دوبله به شمار می‌رود. به عنوان مثال در دهه سی و اوایل دهه چهل که شاهد شکل‌گیری و اوج هنر دوبله در ایران بودیم؛ پرویز بهرام باعث شد که دوبله ایران در جهان ارزش و اعتبار فراوانی کسب کند.


زنده یاد پرویز بهرام ششم خرداد ماه ۱۳۹۷ (دوشنبه) در سن ۹۰ سالگی درگذشت.** هنرمندان برای کمک به هموطنان همیشه در صحنه حاضرند


والی زاده درباره حضور خود در نمایشنامه خوانی «ترور» به عنوان بازیگر که طی این شب ها در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به کارگردانی میلاد جباری مولانا به صحنه رفته است، گفت: هدف از این نمایشنامه خوانی جمع آوری کمک های مالی از محل فروش بلیت این نمایش برای کمک به آسیب دیدگان سیل اخیر کشورمان و همچنین امور خیریه بود.


وی ادامه داد: نمایشنامه «ترور» به قلم حمیدرضا نعیمی که به وقایع شهادت امیرالمومنین علی (ع) باز می گردد، بهترین تجربه ای بود که در این ایام ماه رمضان و مصادف با لیالی قدر به من پیشنهاد شد و بدون درنگ برای حضور در پروژه اعلام آمادگی کردم.


این بازیگر سینما و تلویزیون با تاکید بر آنکه هنر تئاتر یکی از سخت ترین و پیچیده ترین شیوه های تولید آثار هنری جهت ارائه به مخاطب به دلیل زنده و پویا بودن آن است، گفت: تئاتر جان شیفته می‌خواهد و هنرمندان در این عرصه بدون توجه به مسائل مالی و درآمدهایی که در عرصه هایی مانند سینما و یا تلویزیون می توانند داشته باشند، به دلیل عشق، علاقه و جان شیفته ای که در روح و روان آنهاست با تمام سختی های تولید آثار تئاتری در صحنه حاضر می شوند.


وی افزود: خوشبختانه هنرمندان کشورمان در عرصه های مختلف به مناسبت اتفاقات و حوادث ناخوشایندی مانند حادثه سیل اخیر همواره در خط مقدم یاری و کمک حضور داشتند و من نیز پس از دعوت میلاد جباری مولانا به عنوان کارگردان این اثر از من برای حضور در نمایشنامه خوانی «ترور» برای کمک به هموطنان سیل زده با تمام اشتیاق خود را به این نمایش رساندم و در کنار اساتید و بازیگران خوب این تئاتر، تجربه درخشانی را پشت سر گذاشتم.


نمایشنامه «ترور» به قلم حمیدرضا نعیمی به کارگردانی میلاد جباری مولانا با هدف کمک به آسیب دیدگان سیل اخیر در تاریخ پنجم، هفتم و هشتم خرداد ماه از ساعت ۱۹ در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با حضور نقش خوانانی چون بهزاد فراهانی، امید زندگانی، منوچهر والی زاده، روشنک رضایی مهر، عاطفه جلالی، هانیه رحیمی، محمد جباری مولانا، آریا ذوالفقاری، محسن محمودیان، مهران نیکزاد، الهه نورانی، عاطفی توکلی، علی فرجی، سیمین رضازاده، محمد نوروزی، فاطمه نعیمی و میلاد جباری مولانا به صحنه می رود.


فراهنگ **9266**3009

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =