۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۵
کد خبر: 83331529
۰ نفر
ترسیم خطوط مرزی جنوب لبنان بررسی شد

تهران - ایرنا- نخست وزیر و وزیر خارجه لبنان روز سه شنبه در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا ، ساز و کار پیشنهادی برای ترسیم خطوط مرزی در جنوب لبنان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش عصر سه شنبه شبکه خبری روسیا الیوم، «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا در این دیدار، موافقت رژیم صهیونیستی مبنی بر انجام مذاکرات برای ترسیم خطوط مرزی دریایی میان لبنان و اراضی اشغالی با میانجیگری واشنگتن را به اطلاع مسئولان لبنانی رساند.


ساترفیلد پیش از سفر به بیروت با مقام های تل آویو دیدار داشت و پس از آن دفتر وزیر انرژی رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برای توسعه بهره برداری از منابع گاز طبیعی و نفت در مناطق مورد مناقشه با لبنان بهتر است با این کشور توافقنامه ای به امضا برسد.


شنبه گذشته نیز «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در دیدار با رییس کمیته امور خارجی کنگره آمریکا تاکید کرده بود که لبنان خواهان جنگ نیست اما از حاکمیت خود چشم پوشی نمی کند.


دو طرف در آن دیدار درخصوص ترسیم خطوط مرزی آبی و خشکی میان لبنان و اراضی اشغالی فلسطین نیز به بحث و گفت و گو پرداختند.


۲۵ اردیبهشت نیز میشل عون رئیس جمهوری لبنان در دیدار با «دیوید ساترفیلد» معاون وزیرخارجه آمریکا تاکید کرده بود که ترسیم خطوط مرزی در جنوب این کشور ثبات در منطقه را تقویت خواهد کرد.


عون در آن دیدار از آمریکا خواست تا در ترسیم خطوط مرزی مشارکت داشته و به حق لبنان در بهره برداری از نفت و گاز احترام بگذارد.
رئیس جمهوری لبنان و معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین درخصوص ساز و کار پیشنهادی لبنان برای ترسیم خطوط مرزی که به سفیر واشنگتن در بیروت تحویل داده شده بود به بحث و گفت وگو پرداختند.


همچنین مقرر شد تا گفت وگوهای مشورتی درخصوص طرح پیشنهادی لبنان میان واشنگتن و بیروت ادامه داشته باشد.
لبنان با رژیم صهیونیستی در مرزهای آبی و خشکی خود اختلاف دارد.
این رژیم برخی مناطق لبنان را در خشکی مانند مزارع شبعا، بلندی‌های کفرشوبا و روستای غجر همچنان در اشغال دارد.


در ارتباط با مرزهای دریایی نیز با توجه به وجود نفت و گاز در برخی مرزهای دریایی لبنان، رژیم صهیونیستی به دنبال سهم خواهی از این مناطق به منظور بهره برداری از منابع آن است.
لبنان معتقد است اسرائیل سهمی در این ارتباط ندارد و به دنبال نادیده گرفتن حقوق لبنان است.


شبد**خاورم *۹۴۶۹*

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =