۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 759
کد خبر: 83331013
۰ نفر
دوازدهمین «جشنواره موسیقی نواحی» آبان برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- دوازدهمین «جشنواره موسیقی نواحی ایران» با موضوع منظومه‌های تغزلی و عاشقانه به دبیری احمد صدری ۱۶ تا ۱۹ آبان در کرمان برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام روز سه شنبه روابط عمومی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی با حضور مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد، محمد صادق بصیری معاون سیاسی - اجتماعی استاندار کرمان، محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مهران عالم زاده شهردار کرمان، جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان، غلامرضا فرخی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری کرمان، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، سید امین مویدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی، احمد صدری دبیر جشنواره، محمدرضا درویشی، علی اکبر شکارچی، مریم قره سو و سورج یاسایی مدیرعامل انجمن موسیقی کرمان در ساختمان دفتر موسیقی ارشاد برگزار شد.


در ابتدای این جلسه حسینی گفت: موسیقی نواحی بزرگترین سرمایه ماست و می‌تواند دستمایه آفرینش‌های بدیع روزآمدی شود که با بازآفرینی آنها بتوانیم گنجینه امروزی را اعتلا دهیم. موسیقی نواحی سرمایه تمام مردم ایران و ثروت همه ماست و همگی نسبت به بهتر شدن آن مکلف هستیم، تمام نهادها همچون میراث فرهنگی، شهرداری، سازمان برنامه و بودجه، صدا و سیمای استان باید با ما در برگزاری هر چه بهتر این دوره همراهی کنند.


علی ترابی با اشاره به تدوین آئین نامه جشنواره موسیقی نواحی گفت: جشنواره موسیقی نواحی نیز همانند دیگر جشنواره‌های معاونت هنری دنبال تبعیت از یک نظام و ساماندهی مکتوب و به منظور فاصله گرفتن از سلایق و ذائقه‌های فردی مدیران و دبیران، دارای آئین نامه شده است؛ طوری که چشم اندازهای جشنواره، تعیین اهداف، محورهای اصلی همچون انتخاب شهر میزبان و انتخاب دبیر در آئین نامه پیش بینی و امسال مفتخریم استادان برجسته موسیقی را در کنارمان داریم.


مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد بیان کرد: اهتمام جمعی مدیران و مسئولان استان کرمان و اصرار برای ماندن این جشنواره در استان باعث شد دوره دوازدهم نیز در کرمان برگزار شود.


محمدرضا درویشی بنیانگذار جشنواره موسیقی نواحی ضمن بر شمردن جایگاه موسیقی نواحی و لزوم برگزاری این جشنواره اظهار داشت: در دوره‌هایی اولیه جشنواره موسیقی نواحی علاوه بر حضور استادان این ژانر از موسیقی، شرایطی را برای حضور دانشجویان موسیقی فراهم می‌کردیم که رویارویی با گنجینه‌های موسیقایی هر استان برایشان ارزشمند و مهمتر از درس‌های دانشگاهی بود. اگر امروزه بخش اندک باقی مانده از موسیقی نواحی با توجه روبروست بذر آن از همان سال‌ها و به واسطه حضور پررنگ دانشجویان کاشته شده، بنابراین حضور قشر جوان و دانشجویان در این قبیل جشنواره‌های اهمیت دارد.


علی اکبر شکارچی و مریم قره سو نیز بر مواردی همچون حضور دانشجویان موسیقی و بهره مندی آنها از فضای آکادمیک جشنواره و حضور برخی رؤسای جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی اروپا تاکید کردند.


در ادامه احمد صدری دبیر دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز ضمن ارائه گزارشی از دوره گذشته به نحوه برگزاری این دوره اشاره کرد و گفت: امسال در دو بخش اجرا و پژوهش با موضوع منظومه‌های تغزلی و عاشقانه میزبان گروه‌هایی موسیقی نواحی از سراسر کشور هستیم. طوری که در بخش جنبی علاوه بر اجرای گروه‌ها در شهر کرمان، اجرای گروه های برگزیده جشنواره‌های استانی را در شهرستان های کرمان، اجرای پیشکسوتانی که تاکنون در جشنواره‌ای حضور نداشته‌اند، اجرای برگزیدگان بخش نواحی جشنواره موسیقی جوان و اجرای خاندان‌های موسیقی را که روایت نسل‌های موسیقی نواحی هستند، خواهیم داشت. در بخش پژوهش نیز علاوه بر ارائه مقالات پژوهشگران، نمایشگاه عکس، کارگاه‌های سازسازی و نمایشگاه کتاب و آثار صوتی و تصویری موسیقی نواحی را در نظر گرفته‌ایم.


در پایان این جلسه علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مهران عالم زاده، شهردار کرمان و محمدصادق بصیری معاون سیاسی- اجتماعی استاندار کرمان در سخنانی حمایت خود را از برگزاری جشنواره موسیقی نواحی و سایر جشنواره‌های هنری اعلام کردند. فراخوان دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی به زودی منتشر خواهد شد.


فراهنگ **۹۴۹۴**۹۱۵۷

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =