۴۸ برنامه برای کنترل آسیب های اجتماعی در قزوین اجرا می شود

قزوین – ایرنا – سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین گفت: کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی از قبیل خشونت، اعتیاد، طلاق و … در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته و ۴۸ برنامه مختلف در این زمینه طراحی و تدوین شده است.

به گزارش ایرنا محمد حیدری روز سه شنبه در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان قزوین افزود: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم یکی از معاونت‌های مهم قوه قضائیه بوده اما به دلیل ضعف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم مقداری مظلوم و مهجور واقع شده است.


حیدری با بیان اینکه کاهش خشونت به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی در دستور کار این معاونت قرار دارد، افزود: توهین به عنوان یکی از مصادیق برجسته این آسیب، جزو ۱۰ اتهام اول پرونده‌های قضائی است و در رتبه‌های بعدی ضرب و شتم، کودک آزاری، همسر آزاری و قتل عمد قرار دارند.


این مسئول با بیان اینکه برای پیشگیری از خشونت در ابعاد مختلف اجتماعی آن برنامه‌ریزی شده است، افزود: در گام نخست به صورت آزمایشی جامعه هدف در سطح استان شناسایی شده و کارگاه‌های مختلف آموزش مهارت‌های زندگی از جمله تاب‌آوری و ارتقای صبر و شکیبایی برای آنها برگزار شد.


حیدری با بیان اینکه اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی به صورت گسترده‌ای دامن گیر جامعه شده است، اضافه کرد: با توجه به تنوع مصرف مواد مخدر و هدایت مصرف مواد از مردان به سمت بانوان باید با عزم ملی و همگانی برای اطلاع رسانی در زمینه بهداشتی، قضائی و حقوقی، مددکاری و اجتماعی اقدام کرده و با احساس مسئولیت همگانی برای مقابله با پدیده اعتیاد وارد عمل شد.


وی اضافه کرد: مبارزه با مواد مخدر تنها از عهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، اداره بهزیستی و … بر نمی‌آید و مقابله با این پدیده به عزم همگانی و مشارکت آحاد جامعه نیاز دارد.


این مسئول ادامه داد: علیرغم اینکه طبق دستورالعمل جدید نباید معتادان را به زندان‌ها فرستاد اما زندانیان مواد مخدر، حدود یک سوم زندانیان را تشکیل می‌دهند.


حیدری خاطر نشان ساخت: در همین راستا برای کاهش بازگشت معتادان به زندان‌ها تفاهم نامه‌ای با کمک ۹ نهاد و سه دانشگاه برای اجرای آئین نامه پس از خروج معتادان از مراکز درمانی امضا شده که طبق آن ۱۲ وظیفه برعهده دستگاه‌های مختلف از جمله بهزیستی، شهرداری، کمیته امداد، نیروی انتظامی، دادستانی و… قرار گرفته است.


وی اضافه کرد: یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی استان طلاق است که علت تشکیل نیمی از پرونده‌های آن به اعتیاد زوج‌ها باز می‌گردد.


این مسئول قضائی اظهار داشت: اعتیاد در جامعه ریشه دوانده است و باید با استفاده از تمامی ظرفیت‌های جامعه از جمله رسانه‌ها برای پیشگیری از آن اطلاع رسانی کرد.


وی با اشاره به اجرای نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (طرح نماد) افزود: این طرح در سال گذشته در ۱۵۷ مدرسه استان با محوریت محله، کلاس و مدرسه با جامعه هدف دانش آموزان، معلمان و اولیا اجرا شد.


حیدری گفت: هدف این طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی یا درمان سریع و به موقع آنها در جامعه هدف است که نقش مؤثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه ایفا می‌کند.


وی با اشاره به سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) افزود: این سامانه بر اساس اصل هشتم قانون اساسی برای امر به معروف و نهی از منکر به صورت الکترونیکی طراحی شده است و مردم می‌توانند از مسائل پیش افتاده مانند اختلال چراغ‌های راهنمایی و رانندگی تا موضوعاتی مانند اختلاس، ارتشا، جرایم اقتصادی و … را در این سامانه به صورت مستند گزارش کنند.


۶۱۰۱