۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۷
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83330779
۰ نفر
 انتقال پسماندهای پتروشیمی، خبری که در قزوین بودار شد

قزوین - ایرنا - انتشار خبری مبنی بر انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند کلره پتروشیمی به قزوین طی روزهای اخیر واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی و کانال‌های خبری این استان در پی داشت که به نظر می‌رسد با رد و تکذیب آن توسط مدیران دستگاه‌های ذیصلاح فروکش کند.

به گزارش ایرنا، چندی پیش بعضی از رسانه‌ها و همچنین در سطح فضای مجازی خبری مبنی بر صدور مجوز انتقال و امحای پسماندهای خطرناک شیمیایی (کلره پتروشیمی) در قزوین منتشر کردند.


"صدور مجوز برای انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند پتروشیمی به قزوین" و نقل قول مدیرکل آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه جز موارد محدودی در بعضی استان‌ها از جمله قزوین ظرفیت کافی برای امحای این پسماندها وجود ندارد دنباله این خبر بود که موجب دغدغه و نگرانی فعالان محیط زیستی قزوین شد.


با این وجود معاون خدمات مدیریت شهری شهرداری قزوین به عنوان متولی حوزه پسماند و مجتمع دفن و بازیافت محمدآباد از این موضوع اظهار بی اطلاعی کردریال رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر قزوین نیز از عدم صدور مجوز در این خصوص توسط دستگاه‌های ذیصلاح خبر داد و مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین نیز انتقال چنین پسماندهایی به این استان را تکذیب کرد و آن را منوط به مکاتبه و هماهنگی ادارات محیط زیست استان‌های مبدا و مقصد دانست و گفت چنین اتفاقی رقم نخورده است.ساماندهی پسماندهای ویژه در صلاحیت شهرداری‌ها نیست


معاون خدمات شهری شهرداری قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حیطه و صلاحیت فعالیت شهرداری‌ها در زمینه پسماندها تنها به حوزه پسماندهای خانگی محدود می‌شود.


سید مهدی کاظمی افزود: بحث انتقال، دفن و یا بازیافت پسماندهای صنعتی، شیمیایی و ویژه با دستگاه‌ها و نهادهای ذیضلاح از جمله ادارات کل حفاظت محیط زیست است.


وی اظهار داشت: مجتمع مکانیزه دفن پسماند و زباله محمدآباد دارای ۲ بخش است که یک بخش آن مربوط به پسماندهای خانگی بوده و یک بخش نیز به پسماندهای صنعتی و … اختصاص دارد که مدیریت و بهره برداری از بخش دوم در اختیار مجموعه مدیریت شهری قزوین نیست.


کاظمی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ گونه پسماند شیمیایی از جمله کلره پتروشیمی به مجتمع محمدآباد وارد نشده است و انتقال چنین موادی بدون شک نیاز به مجوز اداره کل محیط زیست و کارگروه مدیریت پسماند استان قزوین دارد.پسماندهای پتروشیمی به قزوین منتقل نشده است


رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف برخی خبرها، تاکنون پسماندهای پتروشیمی به قزوین منتقل نشده و مجوزی نیز از سوی دستگاه‌های ذیصلاح در این خصوص صادر نشده است.


سیده منیره قوامی افزود: شورا و مدیریت شهری قزوین به حساسیت‌های محیط زیستی واقف هستند و تا حد توان و بضاعت خود از محیط زیست شهر و اطراف آن حفاظت و صیانت می‌کنند.


قوامی با اشاره به فعالیت سایت ساماندهی زباله‌های صنعتی در مجتمع مکانیزه دفن زباله محمدآباد که مدیریت بخشی از آن با شهرداری قزوین است نیز گفت: این سایت قابلیت پردازش و دفن زباله‌های صنعتی با تناژ بالا را ندارد و در این مکان پسماندهای شیمیایی منتقل نمی‌شود.


وی که دارای دکترای شیمی آلی است گفت: تخلیه پسماندهای شیمیایی برای بازیافت و یا حتی دفن آنها به شرطی که اصول حفاظتی و بهداشتی آنها به شکل مناسب و مطابق با ضوابط و استانداردهای تعیین شده انجام شود، برای طبیعت و محیط زیست خطرناک نیست.


قوامی با اشاره به ضرورت ایجاد سایت‌هایی به منظور بازیافت پسماندهای حساس و ویژه، اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم استان قزوین فاقد زیرساخت‌های لازم برای پردازش و بازیافت زباله‌های شیمیایی مانند کلره پتروشیمی است، البته در صورت ایجاد این زیرساخت توسط سرمایه گذاران با رعایت اصول استاندارد نباید نگرانی خاص محیط زیستی داشته باشیم و این کار می‌تواند موجب اشتغالزایی و خلق ثروت نیز بشود.
مجوزی برای انتقال پسماندهای شیمیایی به قزوین صادر نشده است


مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برخلاف برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر صدور مجوز انتقال پسماندهای پتروشیمی از جنوب کشور (خوزستان) به قزوین از ابتدای سال جاری هیچ گونه مجوزی برای دفن پسماندهای صنعتی و ویژه در استان قزوین صادر نشده و این خبر بی پایه و اساس بوده است.


حسن پسندیده افزود: با تصمیم کارگروه مدیریت پسماند استان قزوین از ابتدای امسال همچنین پسماندهای شیمیایی و دارویی هفت استان کشور نیز که پیش از این برای بی خطرسازی و دفن به مجتمع مکانیزه دفن زباله محمد آباد قزوین منتقل می‌شد نیز متوقف شده است.


وی اظهار داشت: ساماندهی و دفن پسماندهای صنعتی مجتمع مکانیزه محمدآباد نیز از ابتدای امسال تنها محدود و مجاز به دریافت پسماندهای صنایع استان قزوین است.


مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین انتقال ۱۷۰۰ تن پسماند مربوط به پتروشیمی (کلره) از خوزستان به این استان را قویاً تکذیب کرد و گفت: انتقال چنین پسماندی نیازمند صدور مجوز از سوی محیط زیست است که تاکنون هیچ مجوزی در این خصوص صادر نشده است.


وی اظهار داشت: برای انتقال پسماندهای صنعتی و ویژه به منظور دفن و یا بازیافت از استانی به استان دیگر پیش از هر اقدام باید بین ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های مبدا و مقصد هماهنگی و مجوزهای لازم صادر شود.


پسندیده در خصوص بازتاب اظهارات یکی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست کشور (مدیرکل آب و خاک) در خصوص پسماندهای پتروشیمی و بحث انتقال آنها به بعضی استان‌ها از جمله قزوین نیز گفت: سخنان وی به شکل نامناسبی بازتاب پیدا کرد.


این مسئول ادامه داد: این مدیر سازمان حفاظت محیط زیست به فرایند بازیافت این نوع پسماندها اشاره کرده و یادآور شده بود که برخی استان‌ها از جمله قزوین امکان بازیافت آن‌را دارند و نگفته بود که این پسماندها به این استان منتقل شده‌اند.بازیافت پسماندهای ویژه با ضوابط خاص انجام می‌شود


وی با بیان اینکه اگر نیز این پسماندها به قزوین منتقل شود که این اتفاق نیافتاده و مجوزی برای آن صادر نشده است بحث دفن آنها مطرح نیست بلکه موضوع بازیافت آنها مطرح است، افزود: بازیافت این گونه از فرایند حمل و انتقال گرفته تا بازیافت با ضوابط خاص و ویژه ای و تحت استانداردهای تعیین شده پیگیری و انجام می‌شود تا هیچ گونه مخاطره‌ای چه به لحاظ بهداشتی و چه زیست محیطی به دنبال نداشته باشد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین خاطرنشان کرد: امروزه بازیافت به کمک محیط زیست آمده و ضمن اشتغالزایی و کمک به رونق اقتصادی با بی خطرسازی و بازگشت مواد به چرخه مصرف از آبودگی طبیعت و محیط زیست جلوگیری می‌کند.


وی اظهار داشت: در اخبار رسانه‌ها پیرامون موضوع انتقال پسماندهای کلره پتروشیمی نام یک واحد تولیدی واقع در یکی از شهرک‌های صنعتی قزوین نیز اشاره شده بود که از ان به عنوان بازیافت کننده پسمانده کلره پتروشیمی مربوط به جنوب کشور یاد شده بود که چون چنین پسماندی وارد استان نشده این خبر از اساس کذب است.


۳۰۱۳