جنگ قدرت طلبی صهیونیست ها، نتانیاهو را به قعر جهنم می برد

تهران- ایرنا- انحلال مجدد کنست در کمتر از یک سال زمینه سقوط بنیامین نتانیاهو را به قعر جهنمی که رژیم آپارتاید اسرائیل آن را بنا نهاده فراهم خواهد کرد. جهنمی که آتش آن همزمان با قدرت طلبی در سرزمین اشغالی روز به روز در حال شعله ور شدن است.

حزب لیکود در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در ۲۰ فروردین سال جاری با کسب ۳۶ رای اکثریت کرسی ها را در میان احزاب دیگر این رژیم به دست آورد. پس از آن رهبران احزاب راه یافته به پارلمان در مذاکره با رییس رژیم صهیونیستی، نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه کردند.


«بی بی» در گام نخست در فضای مسموم علیه خود در سرزمین های اشغالی ۲۸ روز فرصت تشکیل کابینه را داشت. نتانیاهو درگیر پرونده های فساد متعدد خود و همسرش سارا نتانیاهو است که جهنمی را برای وی درست کرده است. از سوی دیگر آویخای مندلبیت دادستان کل رژیم صهیونیستی برای اعلام جرم در خصوص پرونده های فساد به نخست وزیر این رژیم فشار می آورد.


مهلت ۲۸ روزه نتانیاهو پایان یافت و او مجبور به تمدید ۱۴ روزه دیگر فرصت خود برای تشکیل کابینه شد. اما در این میان نخست وزیر رژیم صهیونیستی قصد داشت با تصویب طرحی در کنست خود را از محکومیت در برابر پرونده های فساد معروف به «۱۰۰۰»، «۲۰۰۰»، «۳۰۰۰» و «۴۰۰۰» مصون دارد، اما با واکنش های شدید احزاب چپ و میانه همچنین اعتراضات گسترده ساکنان سرزمین های اشغالی روبه رو شد.


وی اکنون کمتر از ۴۸ ساعت برای تشکیل کابینه خود زمان دارد و با وجود روند مذاکرات تنش آمیز با حزب "اسرائیل خانه ما" به رهبری اویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق این رژیم بنظر به قعر جهنم سیاست صهیونیست ها سقوط خواهد کرد. سیاستی که خود طراح آن بودند.


رسانه های صهیونیستی در پی شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه گزارش دادند که، نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی با ۶۶ رای به انحلال مجدد کنست رای داده و قصد برگزاری انتخابات مجدد را دارند که تصویب آن نیاز به دو مرتبه رای گیری دیگر دارد. در صورت انحلال کنست انتخابات مجدد در ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار خواهد شد.


*وزیر جنگ سابق کوتاه نمی آید


حزب لیبرمن در میان احزاب دست راستی به علت اختلافات عمیق با یهودی های افراطی و شخص نتانیاهو وارد ائتلاف با آنها نمی شود. تشکیل یک کابینه ائتلافی در سرزمین های اشغالی توسط نتانیاهو نیاز به ورود ۵ کرسی حزب اسرائیل خانه ما به ائتلاف احزاب دست راستی در پارلمان دارد تا حدنصاب را برای ائتلاف با ۶۵ کرسی به دست آید. نتانیاهو می گوید که مذاکرات با تمام احزاب راست افراطی برای تشکیل کابینه آماده است. اما جنگ سیاسی همچنان از سال گذشته با اویگدور لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ما همچنان ادامه دارد. لیبرمن سال گذشته در پی توافق صلح بین رژیم صهیونیستی و حماس از سمت وزارت جنگ استعفا کرد و با خروج حزب خود از ائتلاف با احزاب حاکم، ائتلاف را شکننده کرد. همین امر موجب شد پارلمان رژیم صهیونیستی منحل شده و انتخابات ۲۰ فروردین انجام شود.لیبرمن دو مشکل عمده با ارتدوکس ها دارد؛ اول اتخاذ موضع شدیدتر نسبت به گروه های مقاومت در غزه، دوم قانون معافیت سربازی برای دانشجویان علوم یهود که لیبرمن معتقد است باید لغو شود.


به نوشته روزنامه جروزالم پست، دیروز نتانیاهو در جلسه ای ۲۲ دقیقه ای در صحن کنست با انتقاد شدید از لیبرمن، به شکست برای تشکیل کابینه نزدیک می شود.


نتانیاهو گفت که دلیلی ندارد که هزینه دوباره ای برای انتخابات میلیارد دلاری انجام شود. وی افزود که برای قانون خدمت اجباری ارتدوکس های افراطی اقداماتی را انجام داده و لیبرمن باید آن را بپذیرد.


اما لیبرمن در توئیتر خود خواستار تصویب این طرح بدون اعمال هیچ گونه تغییراتی شد.


شکل گیری این گونه تنش ها و اکثریت آرا برای انحلال مجدد کنست در فاصله فقط چند ساعت مانده به اتمام فرصت "بی بی" برای تشکیل کابینه، قطعا نتانیاهو را در باتلاق عمیق سیاسی صهیونیست ها فرو می برد.


خاورم**۳۲۳۴**1144

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha