۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83330119
۰ نفر
عشایر گلستان نیازمند حمایت مسئولان

گنبدکاووس - ایرنا - جامعه عشایری گلستان که باحدود ۲۱ هزار نفر، بیش از یک درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند، همچون دو جامعه شهری و روستایی نیازمند حمایت بیشتر مسئولان در خدمات رسانی هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جامعه عشایری گلستان را دو تیپ از عشایر کوچنده کرد خراسان‌های شمالی و رضوی و عشایر کوچنده ترکمن تشکیل می‌دهند که قلمرو زیستی آنان در مجموع ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع سه شهرستان "گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله" در شرق این استان است.


از مجموع مراتعی که در اختیار عشایر کوچنده و بومی گلستان قرار داده شده، ۱۲۰ هزار هکتار آن در اختیار ۱۹۷۸ خانوار عشایر کرد خراسان‌های شمالی و رضوی با جمعیت ۱۰ هزار و ۹۹۱ نفر قرار دارد که همه ساله پنج ماه از سال را در قالب قشلاق به این استان سفر می‌کنند.


اما جامعه عشایر بومی گلستان که از قوم ترکمن هستند، شامل ۱۵۵۲ خانوار با جمعیت ۹۶۹۶ نفر می‌باشند که در طول سال در مراتع تحت اختیارشان با کوچ‌های درون استانی، قشلاق و ییلاق می‌کنند.


با این حال جامعه عشایر کوچنده و بومی گلستان در مجموع با ۷۶۰ هزار رأس دام سبک خود، سالانه ۲۵ درصد گوشت قرمز این استان معادل ۶ هزار و ۴۲۵ تن گوشت، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، ۱۱۲۵ تن پشم و مو و ۳۸۰ تن کشک تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.


همچنین به گفته محمدصادق عرب قائنی، رئیس اداره امور تعاونی‌ها و نظام بهره برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان، علاوه بر تولیدات اشاره شده، ۳۵ درصد صنایع دستی این استان توسط عشایر کوچنده و بومی آن تولید و روانه بازار می‌شود.


با همه ظرفیت و توانمندی جامعه عشایری گلستان اما این قشر مولد و تولید کننده نسبت به دو جامعه دیگر یعنی جوامع شهری و روستایی کمتر مورد توجه مسئولان و خدمات آنان قرار دارند به گونه‌ای که به گفته مدیرکل امور عشایر گلستان هم اکنون ۵۰ درصد دستگاه‌های اجرایی، نسبت به وظیفه مندی خود در قبال عشایر کم توجه هستند.


رضا علیپوری می‌گوید: ۵۰ درصد ادارات و نهادهای گلستان از جمله شرکت فرآورده‌های نفتی، منابع طبیعی و آبخیزداری، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش تا حدود زیادی به وظایف خود در قبال عشایر عمل می‌کنند درحالی که برابر آئین نامه شورای عالی عشایر مصوب ۹ مهر سال ۶۵ هیأت وزیران، همه دستگاه‌ها موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری و تخصیص اعتبار لازم برای خدمات رسانی هستند.


وی اضافه کرد: اگرچه شورای انقلاب درسال ۱۳۵۹ به پیشنهاد وزارت کشور و به منظور رسیدگی به وضع عشایر و بهبود وضعیت زندگی و احیای فرهنگ و سنت‌های بومی و عشیره‌ای و جبران لطماتی که در اثر سلطه طاغوت وارد آمده و همچنین حل مساله دامداری و امنیت ییلاق و قشلاق و خدمات اجتماعی از قبیل مدرسه، بهداشت و …تشکیل شورای عالی عشایر ایران را مصوب کرد اما تصویب شورای عالی عشایری توسط هیأت وزیران درسال ۶۵ انجام و سه سال بعد هم اصلاحیه آن تصویب شد.


مدیرکل امور عشایر گلستان ادامه داد: به استناد بند "و" مصوبه سال ۶۵ هیأت وزیران می‌بایست شورای عشایری در هر یک از استان‌هایی که عشایر دارند، تشکیل شود و ریاست آن هم بر عهده استاندار است که دبیر شورای عشایر را نیز تعیین می‌کند.


علیپوری گفت: شورای عشایر استان دارای دو کمیسیون سیاسی - اجتماعی و اقتصادی - عمرانی است و درصورت نیاز می‌توان شورای عشایری را در شهرستان‌هایی که جامعه عشایری دارند، تشکیل داد.


وی گفت: شورای عشایری در سه شهرستان گنبدکاووس، مراوه تپه و کلاله به تناسب نیاز بویژه هنگام حضور عشایر کوچنده کرد به گلستان تشکیل می‌شود اما شورای عشایر استان آخرین بار در سال ۹۶ تشکیل شد و تا کنون با وجود پیگیری‌ها و مکاتبه با استانداری، این شورا تشکیل نشده است.


علیپوری ابراز امیدواری کرد با انتخاب استاندار جدید گلستان، جلسات شورای عشایری استان که وظیفه سیاست گذاری پیرامون چگونگی زندگی عشایر، برنامه‌های کوتاه و دراز مدت در امور عشایر و مهمتر از همه ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف برای رفع مشکلات و تنگناهای موجود در جوامع عشایر و تعیین خط مشی و تصمیم گیری در مورد طرح‌های عمرانی زیربنایی در ارتباط با مسائل امنیتی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و خدماتی - عمرانی عشایر در مسیر کوچ و ییلاق و قشلان به وسیله ارگان‌های ذیربط و تأمین اعتبار مورد نیاز است، محقق شود.


وی با بیان اینکه رسیدگی به همه مسائل عشایر صرفاً از عهده سازمان عشایری و ادارات کل آن خارج است، تصریح کرد: رسیدگی به نیازهای جامعه عشایری گلستان همچون دو جامعه روستایی و شهری درهمه حوزه‌ها بایستی مورد توجه ادارات و نهادهای خدمات رسان استان قرار گیرد و هیچ دستگاهی نباید از بار مسئولیت خود نسبت به این قشر زحمتکش و کم توقع، شانه خالی کند.


مدیرکل امور عشایر گلستان همچنین با استناد به آئین نامه ساماندهی عشایر مصوب ۱۴ فروردین ۸۴، خاطرنشان کرد: براساس ماده پنج این آئین نامه کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند در تنظیم بودجه سنواتی و تدوین اهداف کمی برنامه کوتاه مدت و میان مدت با اختصاص اعتبارات متناسب با جمعیت عشایر، نسبت به انجام وظایف مربوط به حوزه مسئولیت خود در قبال مناطق عشایری اقدام نمایند و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این امر به عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می‌باشد.


علیپوری گفت: طبق ماده ۱۲ این آئین نامه، هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در استان‌های عشایری برعهده استاندار است و ماده ۱۷ آئین نامه ساماندهی عشایر نیز همه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده تا گزارش عملکرد خود را به طور سالانه تهیه و به شورای عالی عشایر منعکس نمایند.


وی افزود: با وجود این اسناد قانونی، تنها ۵۰ درصد دستگاه‌های اجرایی گلستان به وظایف خود در قبال جامعه عشایری در حد معمول عمل می‌کنند و عملکرد ۵۰ درصد دیگر دستگاه‌های اجرایی ضعیف می‌باشد که امید است با تشکیل شورای عشایر در استان، دستگاه‌ها موظف به انجام وظایف در قبال جامعه عشایری شوند.


** خسارت ۶۰۰ میلیارد ریالی عشایر گلستان از سیل امسال


مدیرکل امور عشایر گلستان اعلام کرد که عشایر این استان در جریان بارش‌های شدید باران روزهای پایانی سال ۹۷ و وقوع سیل اوایل امسال در مجموع ۶۰۰ میلیارد ریال خسارت دیدند که تلف شدن ۶ هزار رأس دام سبک و وارد شدن خسارت به راه‌ها و ابنیه، انبارهای نگهداری علوفه و نهاده‌های دامی، مکان‌های نگهداری دام و مسکن عشایر بخشی از این خسارت‌ها می‌باشد.


علیپوری گفت: جبران خسارت درحوزه دام با تشکیل دو هزار پرونده و بهسازی و مقاوم سازی حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی عشایر گلستان برای استفاده از کمک‌های بلاعوض دولتی و تسهیلات قرض الحسنه بانکی آغاز شده اما در دیگر بخش‌ها هنوز اقدامی صورت نگرفته است.


وی با اشاره به شنی و خاکی بودن همه ۷۰۰ کیلومتر راه‌های عشایری گلستان، افزود: بیشتر این راه‌ها که ۵۰ درصد شنی و ۵۰ درصد خاکی هستند، با بارش‌های شدید دچار خسارت شده و نیاز به بازسازی مجدد پیدا می‌کنند و نیاز به اعتبارات ویژه سالانه در این حوزه داریم.


علیپوری اضافه کرد: حوزه تعمیر و نگهداری راه‌های عشایری گلستان بطور میانگین سالانه ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد درحالی که کل اعتبارات اداره کل امور عشایر استان در بخش‌های مختلف به این مبلغ هم نمی‌رسد که نیاز است وزارت راه و شهرسازی و ادارات کل متبوعه آنان در استان به حوزه راه‌های عشایری توجه نمایند.


وی، اختصاص منابع آبی مناسب ازسوی شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان برای تأمین آب شرب عشایر را از دیگر نیازهای جامعه عشایری استان ذکر کرد و گفت: درحال حاضر آبرسانی به عشایر با ۱۰ دستگاه تانکر سیار از محل چشمه‌ها تأمین می‌شود که نیاز به حداقل سه سکوی برداشت آب یکی در گنبدکاووس و دو تا در مراوه تپه داریم.


مدیرکل امور عشایر گلستان، تأمین بموقع و کامل نهاده‌های دامی عشایر گلستان مانند جو، علوفه، سبوس، تفاله و کنسانتره را از دیگر نیازهای آنان دانست و افزود: هم اکنون فقط ۵۰ درصد این نهاده‌ها تأمین و بقیه نیاز عشایر از بازار آزاد تأمین می‌شود که جا دارد دستگاه‌های متولی بخش جهادکشاورزی در این حوزه با عشایری بیشتر همکاری نمایند.


علیپوری اضافه کرد: هم اکنون عشایر کوچنده و بومی گلستان ۷۶۳ هزار رأس دام سبک دارند که ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز این استان را تأمین می‌کنند که این رقم اسمال باتوجه به بارش‌های خوب سال آبی ۹۸ -۹۷ و وضعیت بسیار خوب علوفه در مراتع حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.


** صنایع دستی و کشت گیاهان دارویی از ظرفیت‌های عشایر گلستان


درکنار تولید تقریبی ۲۳ هزار تن گوشت قرمز، شیر، پشم و مو و کشک توسط عشایر کوچنده و بومی گلستان، عشایر این استان درحوزه تولیدات صنایع دستی، پرورش ماکیان و کشت گیاهان دارویی نیز ظرفیت‌های بالایی دارد که با برنامه ریزی مناسب و همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی فرصتی خوب برای ایجاد یا افزایش درآمد و اشغال پایدار برای مردان و زنان عشایر بویژه پسران و دختران جوان آنان به شمار می‌رود.


رئیس اداره امور تعاونی‌ها و نظام بهره برداری عشایر اداره کل امور عشایر گلستان در این باره اعتقاد دارد که با ارائه آموزش‌های مستمر فنی و حرفه‌ای در بخش‌های مختلف از جمله پرورش قارچ، طیور، دام سبک، کیف و چرم مصنوعی، خیاطی، سبزی کاری و گیاهان دارویی می‌توان علاوه بر ایجاد و افزایش درآمد برای جامعه عشایری، فرصت‌های شغلی خوب و پایداری نیز برای جوانان آنان ایجاد کرد.


محمدصادق عرب قائنی گفت: البته در سال‌های اخیر با راه اندازی ۱۴ صندوق اعتباری خرد زنان عشایر که هم اکنون ۵۰۰ عضو دارند و برخی کلاس‌های آموزشی و فنی و حرفه‌ای برای آنان تا حدودی فرصت درآمدی و شغلی برای این قشر ایجاد شد اما با توسعه این فعالیت‌ها بویژه در کشت گیاهان دارویی که از ظرفیت‌های خوب در مراتع شمالی گلستان است، می‌توان به شکوفایی بیشتر اقتصاد عشایر این استان کمک کرد.


وی، "زیره سبز، گل گاوزبان، اسطو خودوس" را از گیاهان دارویی ذکر کرد که در مراتع شمالی گلستان قابلیت کشت دارند و تنها با آموزش و پرداخت برخی تسهیلات قرض الحسنه می‌توان از این ظرفیت خدادادی درجهت بهبود وضع اقتصادی و شغلی عشایر این استان بویژه بانوان و نسل جوان آنان بهتر استفاده کرد.


۳۰۳۹/‌۱۸۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =